Od kiedy samodzielny legalny powrót ze szkoły? Uwaga, rodzice w tym przypadku mogą dostać grzywnę
Redakcja MamaDu
08 września 2022, 15:09·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 08 września 2022, 15:09
Twoje dziecko jest coraz starsze, więc postanowiłaś, że już nie będziesz go wozić, jak inni rodzice, pod szkolne bramy i z powrotem. Ciebie nikt nie podwoził i przeżyłaś. Musisz jednak wiedzieć, że nauka samodzielności to jedno, a prawo to drugie. W jakim wieku dzieci mogą legalnie same chodzić po ulicach? Sprawdź!
Reklama.
Od jakiego wieku dziecko może samo wracać ze szkoły, mówią o tym jasno przepisy polskiego prawa
Rodzice powinni jednak pamiętać, że nie tylko wiek jest ważny, ale i dojrzałość dziecka. To tak naprawdę ona sprawia, że dziecko jest gotowe na samodzielność.
Od jakiego wieku dziecko może samo wracać ze szkoły? Przepisy
Na to pytanie odpowiada Kodeks Wykroczeń oraz Prawo o ruchu drogowym. Jeśli twoje dziecko idzie do szkoły i ma skończone 7 lat, od pierwszych dni roku szkolnego możesz uczyć je samodzielności, bo dzieci mogą samodzielnie poruszać się po ulicy po ukończeniu 7. roku życia. Jeśli jednak dziecko rozpoczęło 1. klasę podstawówki, ale 7. urodziny ma dopiero np. w listopadzie, do tego czasu musi być do szkoły odprowadzane i z niej odbierane.
Art. 43 Prawa o ruchu drogowym mówi: "Dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania". "Droga" w rozumieniu prawa o ruchu drogowym to: jezdnia, pobocze, chodnik, droga dla pieszych lub droga dla rowerów.
Czy za samodzielny powrót dziecka rodzic może dostać grzywnę?
Jeśli twoje dziecko ma skończone 7 lat, jego samodzielne powroty do domu będą zgodne z prawem. Jeśli jednak jest przed 7. urodzinami, musi towarzyszyć mu co najmniej 10-letni opiekun.
W innym przypadku prawnym opiekunom grozi kara. Określa ją Kodeks Wykroczeń. Art. 106 Kodeksu mówi: "Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany".
Zatem dzieckiem młodszym niż 7-letnie trzeba zająć się bezwzględnie. Przechodzenie przez ulicę można zakwalifikować jako "przebywanie w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka".
Od kiedy dziecko może samodzielnie wracać ze szkoły: status szkoły
W trosce o bezpieczeństwo uczniów, wiele szkół w swoich statutach określa wiek, do ukończenia którego dzieci muszą być odbierane ze szkoły przez osoby pełnoletnie – rodziców lub inne osoby wskazane w pisemnej zgodzie, np. babcię, dziadka, wujka, ciocię, itd. Granica wieku może być wyższa lub niższa w zależności od wewnętrznych decyzji podjętych przez radę pedagogiczną i dyrektora danej placówki, zazwyczaj jest to 10 lat. Rodzice muszą złożyć w sekretariacie odpowiedni wniosek, by dziecko mogło samo wyjść ze szkoły po lekcjach lub ze świetlicy.
Samodzielny powrót ze szkoły a dojrzałość dziecka
Przepisy to jednak nie wszystko. Jako rodzice powinniśmy także wziąć pod uwagę inne czynniki, jak: lokalizacja szkoły, odległość od domu czy natężenie ruchu w okolicy. Istotne jest także to, czy i ewentualnie jak długo, dziecko po samodzielnym powrocie do domu będzie samo w domu. Najważniejsze w podjęciu decyzji, że dziecko wraca do szkoły samodzielnie, jest przygotowanie go do takiej sytuacji. Dziecko, które ma samodzielnie wracać, powinno czuć się gotowe, bezpieczne, a my jako rodzice powinniśmy widzieć, że jest na tyle dojrzałe, by samemu poradzić sobie nowymi okolicznościami.