To, jakie słowa słyszy z twoich ust dziecko każdego dnia, jest niezwykle ważne dla jego postrzegania siebie i całego świata. Nie chodzi tylko o zdania, które mówisz do niego, ale również te, które mówisz do innych, a on słyszy mimowolnie podczas waszego przebywania razem. Pozytywne nastawienie, pewność siebie i wytrwałość w dążeniu do celu to cechy, których każdy rodzic chce dla swojego dziecka. Oto 4 zdania, które warto powtarzać mu często w codziennych sytuacjach, by maluch odnosił sukcesy.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Kiedy jesteśmy zmęczeni po pracy, przebodźcowani lub niewyspani czasem naprawdę trudno o pozytywne nastawienie i emocjonalne wspieranie dziecka na każdym kroku, także podczas rozmowy. Prawda jest jednak taka, że zazwyczaj nie potrzeba poważnych i filozoficznych zdań, kiedy zwracamy się do dziecka, choć niewątpliwie to, co mówimy (i jak mówimy) ma ogromne znaczenie dla jego psychiki i emocjonalności.
Najważniejsze jest więc dbanie o to, by nie przenosić na malucha własnych frustracji i negatywnych emocji. Zamiast tego warto postawić na empatię i życzliwość, które łagodzą niepokój, zwątpienie w siebie lub niską samoocenę. Mówiąc więc do niego pozytywnie i cierpliwie, wzmacniamy jego psychikę, natomiast krzycząc, obwiniając i okazując wprost nasze negatywne emocje, automatycznie sprawiamy, że dziecko będzie zawstydzone, niepewne i obwiniające siebie za całe zło istniejące w świecie.
Proste zdania, które dmuchają w skrzydła dzieci
Erika Katz, która jest pisarką i trenerką ds. rodzicielstwa, w rozmowie z cnbc.com opowiedziała o czterech sytuacjach, w których zmęczeni i sfrustrowani rodzice mogą przenosić na dzieci swoje negatywne emocje, które prowadzą do braku pewności siebie. Specjalistka opowiedziała też, jak rodzice powinni mówić i reagować, by wspierać dziecko w podnoszeniu się z porażek i dmuchaniu w jego skrzydła:
W sytuacji, kiedy dziecko zaczęło wykonywać jakieś zadanie/domowe obowiązki, ale porzuciło je w połowie wykonywania, najlepiej zachęcić je łagodnie do kontynuacji, zaoferować swoje wsparcie i pomoc w wykonaniu działania: "Zrobiłaś tę rzecz świetnie i jestem z ciebie dumna. Dlaczego by nie zrobić teraz razem XXX? Chodź, trochę ci pomogę".
Kiedy dziecko wykazuje agresywne lub negatywne zachowania, pokaż mu, że ma w tobie wsparcie, że rozumiesz jego zachowanie. Podpowiedź, jak w danej sytuacji reagować inaczej: "Wiem, że jesteś zdenerwowany, ale nie można innych gryźć, kopać, krzyczeć. Może zamiast tego następnym razem przyjdziesz do mnie i postaramy się razem coś zaradzić na twój zły humor?".
Podczas odrabiania lekcji, kiedy nie udaje mu się rozwiązać jakiegoś zadania i zaczyna się zniechęcać i tracić wiarę w swoją wiedzę i umiejętności: "Poprzednie zadanie wykonałeś bardzo dobrze i to bez mojej pomocy. Wierzę, że uda ci się zrobić jeszcze to jedno".
W każdej sytuacji, w której negatywne emocje wezmą nad tobą górę, stracisz cierpliwość i powiesz coś przykrego lub zaczniesz krzyczeć na dziecko, pamiętaj, że zawsze musisz przeprosić. To uczy obie strony szacunku do siebie i swoich emocji, pokazuje maluchowi, że mama/tata także mają czasem dość i nie radzą sobie z emocjami. Należy wtedy przeprosić i powiedzieć dziecku, dlaczego zachowałaś się.
Pamiętaj też, że w każdej sytuacji, niezależnie od wieku dziecka, warto skupiać się na pozytywach i z rozmawiać z dzieckiem z optymistycznym nastawieniem. Pokazuj mu też, że utożsamiasz się z nim, że obydwoje jesteście ludźmi, którzy mają prawo mieć gorszy dzień, być zmęczeni i zdenerwowani. Kluczem do sukcesu jest dbanie o to, by wspieranie dziecka i pozytywne emocje były silniejsze niż pesymizm, wtedy też pewność siebie u malucha szybuje w górę.