
Zatkany nos u niemowlaka
Układ oddechowy niemowląt nie jest w pełni rozwinięty, a umiejętność oddychania ustami w pełni wykształca się dopiero ok. 1 roku życia. Z tego powodu zatkany nosek u niemowlaka może przysporzyć wielu kłopotów: obustronne zaburzenia jego drożności mogą powodować duszności oraz utrudniają ssanie, co w konsekwencji prowadzi do problemów z przybieraniem na wadze.
Jeśli niemowlę:
prawdopodobnie ma zatkany nosek. Nie należy ignorować tego objawu – jak najszybciej udaj się do pediatry, który rozpozna przyczynę i zaleci odpowiednie leczenie.
Zatkany nos u niemowlaka: przyczyny
Najczęstszą przyczyną niedrożności jest nieżyt nosa wywołany infekcją na tle wirusowym (infekcje bakteryjne u niemowląt występują u niemowlaków niezwykle rzadko). Infekcja prowadzi do obrzęku błon śluzowych, który uniemożliwia swobodne wydostawanie się wydzieliny.
Inne przyczyny zatkanego nosa u niemowlęcia to:
Zatkany nos u niemowlaka bez kataru, któremu dodatkowo towarzyszy charczenie, furczenie lub bulgotanie, może być objawem sapki niemowlęcej. Sapka bywa mylona z infekcją górnych dróg oddechowych, jednak to, co ją odróżnia, to brak wodnistej wydzieliny z nosa. Sapka występuje przede wszystkim u noworodków i kilkutygodniowych niemowląt, które oddychają wyłącznie nosem.
Uwaga! Jak wyjaśnia dr n. med. Grażyna Durska dla mp.pl: "Utrzymywanie się 'charczącego' oddechu przy dobrym stanie ogólnym dziecka, prawidłowym przyroście masy ciała, braku niepokojących objawów klinicznych może być związane z wiotkością krtani. Zmiany zwykle pojawiają się już w okresie noworodkowym, nasilają się do dziewiątego miesiąca życia dziecka i ustępują około 2. roku życia. Najczęściej nie wymagają leczenia".
Co na zatkany nos u niemowlaka?
Zatkanego noska nie należy bagatelizować. Leczenie zależy jednak od przyczyny niedrożności, dlatego zawsze należy udać się do lekarza. Jeśli przyczyną zatkania nosa jest obecność ciała obcego, konieczne będzie usunięcie blokady. W przypadku alergii lekarz może zalecić dietę eliminacyjną i leki przeciwalergiczne, a przy infekcji – leki obkurczające błonę śluzową nosa.
Niezależnie od przyczyny i leczenia zaleconego przez lekarza, warto zadbać o odpowiednie warunki w mieszkaniu i przestrzegać kilku zasad, które ułatwią niemowlęciu oddychanie:
Jak oczyścić zatkany nos u niemowlaka?
By udrożnić zatkany nosek, możesz zastosować jeden z poniższych sposobów. Pamiętaj jednak, że oczyszczanie powinno być delikatne – jeśli masz wątpliwości, czy wykonujesz je prawidłowo, poradź się pediatry.
Jak pomóc udrożnić zatkany nos u niemowlaka?
źródła: webmd.com, clevelandclinic.org, mp.pl