Zrosty powstają w wyniku nieprawidłowego gojenia się rany przy cesarskim cięciu, ale też każdej innej operacji. Są naturalną częścią procesu gojenia się powłok brzusznych, choć mogą dawać nieprzyjemne objawy, takie jak ból brzucha, ból podczas stosunku czy wzdęcia. By zmniejszyć ryzyko dolegliwości, warto po zakończonym połogu udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego.
Reklama.
Zrosty po cc to stosunkowo częste powikłanie po cesarskim cięciu, które jest mechanizmem naprawczym organizmu w wyniku naruszenia tkanek.
Zrosty to pasma tkanki łącznej, która "skleja" powierzchnie, np. narządy wewnętrzne lub skórę, które zwykle są oddzielone.
Zrosty po cc mogą powodować ból i dyskomfort, utrudniać przeprowadzanie kolejnych operacji, a nawet wpływać na płodność.
Zrosty po cc
Zrosty po cesarskim cięciu to pasma tkanki bliznowatej powstałe pomiędzy narządami w obrębie jamy brzusznej. Po zszyciu naciętych wcześniej powłok brzusznych rozpoczyna się proces gojenia, w wyniku którego tkanki, które wcześniej nie były ze sobą połączone, mogą się "skleić".
Gojenie nie obejmuje wyłącznie przeciętych skalpelem tkanek, ale również te znajdujące się wokół. Stan zapalany otrzewnej, czyli błony surowiczej pokrywającej ściany jamy brzusznej, miednicy i znajdujących się w ich obrębie narządów, sprzyja powstawaniu zrostów po cesarce.
Zrosty, zarówno po cesarce, jak i po innych operacjach, są częścią naturalnego procesu gojenia organizmu i nie ma sposobu, aby zapobiec ich powstawaniu. Lekarz w czasie operacji może próbować zminimalizować ryzyko przez jak najszybsze zszycie naruszonych powłok brzusznych i użycie syntetycznych szwów, jednak nie ma żadnej gwarancji, że zrosty po cc się nie pojawią.
Jak wyglądają zrosty po cc?
Zrosty po cc wyglądem mogą przypominać pajęczynę łączącą tkanki, np. skórę i narządy, pasma folii spożywczej albo grube, włókniste pasma liny nylonowej. Są białawe, lekko przezroczyste.
Na poniższym zdjęciu możesz zobaczyć, jak wyglądają zrosty:
Jak wykryć zrosty po cc?
Widoczna na skórze blizna po cesarskim cięciu nie jest jednym miejscem szycia. By wydobyć płód z macicy w trakcie cesarskiego cięcia, lekarz musi przedostać się przez kilka warstw: skórę, tkankę podskórną, powięź mięśni prostych brzucha, włókna mięśni brzucha oraz otrzewną. Nawet jeśli rana jest prawidłowo zagojona, w głębszych warstwach mogło dojść do powstania zrostów. Wtedy też pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości.
Objawy zrostów po cc to między innymi:
ból brzucha,
wzdęcia (spowodowane niedrożnością jelit w związku z powstaniem zrostów),
Wiele osób może nie być świadomych, że w procesie gojenia doszło do powstania zrostów – objawy mogą się pojawić nawet kilka lat po przebytej cesarce.
Jak bolą zrosty po cc?
Zrosty mogą występować nawet przy dobrze wygojonej ranie, jednak zdarza się, że to właśnie ból w okolicy blizny jest objawem zrostów. Odczuwalne jest wtedy charakterystyczne uczucie "ciągnięcia" w brzuchu.
Jeśli kolor blizny mocno różni się od koloru skóry, jest bardziej napigmentowany, a do tego blizna jest wypukła, sztywna lub ma zgrubienia – prawdopodobnie w doszło do powstania zrostów.
Zrosty po cc: postępowanie
Zrosty mogą tworzyć się nie tylko po cesarskim cięciu, ale również przy mniej inwazyjnych zabiegach, w tym laparoskopii. Szacuje się, że operacyjne usunięcie zrostów aż w 70 proc. przypadków jest nieskuteczne i skutkuje pojawieniem się kolejnych pasm łączących tkanki.
By uniknąć dolegliwości związanych z powstawaniem zrostów, zaleca się wizytę u fizjoterapeuty uroginekologicznego po zakończeniu połogu. W czasie fizjoterapii pracuje się nad wzmocnieniem mięśni dna miednicy, ale też stosuje się terapię blizn. Specjalista może wykorzystać masaż mięśniowo-powięziowy, drenaż limfatyczny czy kinesiotaping, które uelastyczniają bliznę i usprawniają krążenie krwi i limfy.
Zrosty po cc a kolejna ciąża
Zrosty po cesarskim cięciu nie mają wpływu na rozwój kolejnej ciąży. Mogą jednak utrudniać operacje jamy brzusznej, w tym drugą cesarkę (lub kolejną). Przy gęstych zrostach wydobycie płodu z macicy może być trudniejsze, zwiększa się również ryzyko przypadkowego uszkodzenia pęcherza moczowego lub jelit w trakcie nacinania powłok. Może także dojść do nasilonego krwotoku w obrębie jamy brzusznej.