Dzieci, które są pewne siebie i silne psychicznie, dużo lepiej radzą sobie z porażkami i łatwiej im w życiu odnosić sukcesy. Te cechy są w pewnym stopniu zależne od wychowania. Zadbaj o to, by twój kilkulatek miał wyznaczone zasady i granice, bo dzięki nim pozytywnie wpłyniesz na jego poczucie własnej wartości. Oto 9 zasad, które warto egzekwować.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Respektowanie zasad w domu i życiu rodzinnym jest niezbędne: dzięki temu wszyscy domownicy mogą spokojnie żyć pod jednym dachem.
Egzekwowanie zasad i granic przez rodziców jest też ważne dla wychowania dziecka. Kilkulatek, który umie się przystosować, lepiej radzi sobie w życiu.
Jeśli chcesz wychować pewne siebie, silne psychicznie dziecko, które świetnie będzie radziło sobie z porażkami i przekuwało je w sukcesy, egzekwuj tych 9 zasad we własnym domu.
Stosowanie się do zasad, ale nie surowa dyscyplina
Zwykle rodzice chcą, by ich dziecko było silne psychicznie, dobrze radziło sobie w życiu z porażkami i odnosiło sukcesy. Wychowując je, warto stawiać granice i uczyć zasad. Nie chodzi o to, by wprowadzać surowe wychowanie i dyscyplinę, ale wielu psychologów potwierdza, że ustalenie zasad panujących w rodzinie i domu pozytywnie wpływa na poczucie własnej wartości i silną psychikę dziecka.
Posiadanie zestawu wpojonych zasad i poczucie obowiązku sprawiają, że dziecku łatwiej jest rozwiązywać konflikty, być odpowiedzialnym i mieć poczucie bezpieczeństwa, które pozytywnie wpływają na rozwój emocjonalny i psychiczny. Oto 9 zasad, które warto wprowadzić w swoim domu, aby wasze dziecko czuło się spokojne, zaopiekowane i pewniejsze siebie.
1. Ustalcie rutynę
Stabilizacja, powtarzalność, rytuały i przewidywalny plan dnia są dzieciom potrzebne. Regularne godziny np. posiłków, godzin snu i różnych aktywności sprawiają, że nie tylko życie rodzinne jest spokojniejsze. Dzięki powtarzalności małe dzieci czują się bezpieczne, bo wiedzą, jakie rzeczy będą po sobie następowały w codziennym harmonogramie. Dzięki rutynie łatwiej też efektywnie zarządzać czasem, co jest niezbędne, posiadając kilkuosobową rodzinę.
2. Zachęcaj do rozmów
Komunikacja, która jest otwarta i szczera, jest niezbędna do tego, by móc wspólnie ustalać zasady, dzięki którym wszystkim domownikom będzie żyło się lepiej i spokojniej. Zachęcaj dziecko do dzielenia się swoimi przemyśleniami, pokaż mu, że ich zdanie jest dla ciebie ważne i szanujesz ich wybory i przemyślenia.
Dzięki świadomemu poświęceniu czasu na rozmowy i aktywnemu słuchaniu tego, co mówi dziecko, budujesz jego pewność siebie i umiejętności społeczne. Wtedy też dziecko czuje się wysłuchane i zrozumiane.
3. Przydziel obowiązki
Dzieci od najmłodszych lat powinny mieć obowiązki w domu. Dzięki nim uczą się samodzielności, odpowiedzialności, ale buduje się też w nich coś dużo ważniejszego – poczucie bezpieczeństwa i wiedza, że są komuś potrzebne. Poczucie pewności siebie i silna psychika stają się wtedy jeszcze mocniejsze. Dodatkowym plusem będzie też to, że dziecko pomoże rodzicom w obowiązkach domowych i trochę odciąży mamę i tatę.
4. Ustalcie limity ekranowe
Zarówno dzieci, jak i dorośli, nie powinni spędzać długich godzin, patrząc się w telefon lub ekran komputera/telewizora. To nie tylko szkodzi wzrokowi, ale także negatywnie wpływa na psychikę. Zamiast spędzać czas przed ekranami po pracy i szkole, zachęcaj członków rodziny do znalezienia hobby, spacerów na świeżym powietrzu, grania w planszówki, uprawiania sportu i spędzania czasu z rówieśnikami na przeróżnych aktywnościach.
5. Ucz szacunku i życzliwości
Wzajemny szacunek, wyrozumiałość i empatia budują inteligencję emocjonalną. Ta jest niezwykle ważna dla odnoszenia sukcesów i bycia silnym psychicznie, dobrym człowiekiem. Warto pamiętać, że życzliwość to również uprzejmy język, szacunek do innych ludzi i otoczenia, słuchanie innych i branie pod uwagę ich uczuć i potrzeb.
6. Stwórz w domu odpowiednie środowisko
Chodzi o to, by wasz dom był waszą opoką i miejscem, gdzie każdy może się w spokoju skupić, odprężyć i zrelaksować. Kiedy w domu mieszka kilka osób, czasem trudno o pogodzenie potrzeb wszystkich, dlatego tak ważna jest rozmowa i wypracowanie kompromisów.
Ustalcie, że gdy dzieci odrabiają lekcje, nikt nie włącza radia i telewizora, bo te urządzenia rozproszą ich uwagę. Ważne jest też wyznaczenie konkretnego czasu w ciągu dnia, w którym dzieci będą odrabiać zadania domowe lub wykonywać zadane przez logopedę ćwiczenia. Rutyna pomaga dzieciom rozwijać dobre nawyki związane z nauką i sprzyja skupieniu się na edukacji.
7. Wprowadzajcie zdrowe nawyki żywieniowe
Zamiast słodyczy i słonych niezdrowych przekąsek, stawiajcie na orzechy, suszone owoce, warzywa, które świetnie sprawdzą się jako posiłek do pracy dla rodziców i przekąska dla dzieci do szkolnej śniadaniówki. Zbilansowane posiłki i zdrowa dieta bogata w witaminy i składniki mineralne jest niezbędna dzieciom do prawidłowego rozwoju, dobrej pracy mózgu.
Zdrowe nawyki żywieniowe zapewnią rodzinie lepsze samopoczucie, umiejętność skupienia się i ogólny dobrostan organizmów. Im dzieci młodsze, tym łatwiej uczyć je zdrowych nawyków i rozumienia, po co i dlaczego warto świadomie się odżywiać.
8. Wyznaczcie granice przestrzeni osobistej
Ucz dzieci, że przestrzeń osobista i szacunek wobec drugiej osoby są bardzo ważnymi elementami życia w społeczeństwie. Jednocześnie każde dziecko powinno umieć stawiać granice i nie pozwalać innym ludziom na naruszanie ich, bo to zaburza poczucie bezpieczeństwa.
Trzeba pamiętać o tym, że nasza wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność i komfort drugiego człowieka – ucz więc na co dzień życzliwości, szanowania prywatności i potrzeby komfortu swoich dzieci i partnera.
9. Nauczcie rozwiązywać konflikty
Kłótnie, sprzeczki i podniesione głosy zdarzają się w każdym domu i każdej rodzinie. Najważniejsze w sytuacji napięć to umieć je złagodzić i znaleźć rozwiązanie, które będzie kompromisem dla każdej ze stron.
Dzięki umiejętności rozmowy uczysz dzieci, że szacunek dla drugiej osoby jest ważny i wspólnie trzeba dojść do porozumienia, żeby każdy był zadowolony. Umiejętność rozmowy, komunikacji, pójścia na kompromis i aktywnego słuchania to cechy, które wiążą się z byciem częścią społeczności. A kiedy dziecko posiada te umiejętności społeczne, dużo łatwiej kroczyć mu przez życie i odnosić sukcesy.