Jak sprawdzić, czy dziecko posiada inteligencję emocjonalną? Odpowiedz sobie szczerze na te pytania
Iza Orlicz
15 lipca 2020, 15:03·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 15 lipca 2020, 15:03
Coraz więcej rodziców zwraca uwagę na to, by kształtować u dzieci inteligencję emocjonalną, bo osoby o wysokim jej poziomie lepiej radzą sobie w trudnych, kryzysowych sytuacjach. Potrafią znieść porażkę, przyjąć słowa krytyki, przyznać się do popełnionego błędu, łatwiej też akceptują zachodzące w życiu zmiany. Czy twoje dziecko posiada inteligencję emocjonalną? I jak można ją u niego rozwijać?
Reklama.
Nasze emocje i zdolność do kierowania nimi mają ogromny wpływ na jakość naszego życia. "Inteligencja emocjonalna jest podstawą wielu ważnych umiejętności, które nabywamy w dzieciństwie i które ułatwiają nam funkcjonowanie, gdy wkraczamy w dorosłość.
Obejmują one m.in. zdolność do odczuwania empatii, radzenia sobie ze stresem i frustracją oraz tworzenia bliskich relacji z innymi ludźmi" – mówi Steven Meyers, profesor psychologii na Roosevelt of University w Illinois.
7 kluczowych pytań
Jak sprawdzić, czy twoje dziecko posiada inteligencję emocjonalną? Odpowiedz na te 7 pytań. I pamiętaj, że choć wymaga to czasu, inteligencję emocjonalną można w bardzo prosty sposób rozwijać.
1. Czy dziecko umie opisać swoje uczucia? Pierwsza i najważniejsza umiejętność to sztuka rozpoznawania własnych, zwłaszcza tych trudnych emocji. Czy twoje dziecko umie powiedzieć, kiedy jest zdenerwowane, smutne, rozczarowane, sfrustrowane, przestraszone, ma poczucie winy?
Jeśli tak, to świetnie i jest na dobrej drodze, by osiągnęło wysoki poziom inteligencji emocjonalnej. Jeśli nie – staraj się jak najczęściej pomagać mu rozpoznawać i opisywać własne emocje. Na przykład, gdy dziecko nie potrafi czegoś zrobić, możesz powiedzieć: "Wyglądasz na zdenerwowanego/rozłoszczonego”. Jak najczęściej rozmawiaj z nim o uczuciach, nie tylko tych trudnych.
2. Czy twoje dziecko umie opisać uczucia innych ludzi? Inteligencja emocjonalna to nie tylko zrozumienie własnych, ale też cudzych emocji. Zwróć uwagę, czy dziecko potrafi wczuć się w emocje innych. Możesz np. zapytać je, co czują postaci z ulubionych bajek czy książek. Nie zniechęcaj się, rozwój empatii wymaga czasu.
3. Czy twoje dziecko zachowuje się przynajmniej tak samo jak jego rówieśnicy? Oczywiście dzieci rozwijają się w różnym tempie i nie nabywają tych samych umiejętności dokładnie w tym samym czasie.
Czasem jednak warto przyjrzeć się zachowaniu dziecka na tle rówieśników. Może ma większy problem z radzeniem sobie z gniewem niż jego koledzy? Może nie umie znieść porażki?
4. Czy dziecko umie poradzić sobie z trudnymi emocjami? Warto zadać sobie pytanie: "Czy moje dziecko poradzi sobie z trudnymi emocjami, gdy się pojawią? W jaki sposób?” Ucz go przede wszystkim akceptacji wszystkich uczuć, bo żadne z nich nie jest "złe". Następnie pokaż mu strategie radzenia sobie ze złością, smutkiem, frustracją itp.
5. Czy dziecko umie samodzielnie rozwiązywać problemy? Pomyślcie razem (ale nie dawaj mu gotowych rozwiązań), co może zrobić, gdy ma do czynienia z trudnymi emocjami.
Co sprawia, że łatwiej, a zarazem w zdrowy sposób (bez np. krzyku, bicia czy ranienia uczuć innych) wraca do równowagi? Czy umie sobie z nimi radzić samodzielnie?
6. Czy dziecko nie wypiera trudnych emocji?Nie zaprzeczaj uczuciom dziecka, nie minimalizuj ich ani nie wyśmiewaj. W ten sposób możesz doprowadzić do tego, że będzie ono skrywało swoje emocje, które ze zdwojoną siłą znajdą ujście w najmniej spodziewanym momencie.
7. Czy twoje dziecko nie bierze przykładu… z ciebie? Nie ukrywaj przed dzieckiem swoich emocji. Jeśli jesteś zdenerwowana lub rozczarowana, powiedz otwarcie o tym, oczywiście nie musisz wprowadzać go w szczegóły swojego gorszego samopoczucia. To ty jesteś dla niego najważniejszym punktem odniesienia i od ciebie w pierwszej kolejności uczy się, jak radzić sobie z emocjami.