
Wiele niemowląt cierpi z powodu wzdęć
Wzdęcia to prawdziwe utrapienie małych niemowląt. Powodują dyskomfort i niepokój u dziecka oraz jego rodziców, którzy bardzo przeżywają to, że ich maluszek cierpi. A skąd się w ogóle biorą?
Wzdęcie to po prostu nagromadzenie gazu w jelitach, które powoduje ich rozdęcie i napięcie, a co za tym idzie – ból. Może być spowodowane przez wiele czynników, jak na przykład:
Zwykle po południu i wieczorem u niemowląt między 3. tygodniem a 3. miesiącem życia często występują natomiast kolki. To ostre bóle brzucha wywoływane skurczami jelit. Ich przyczyny nie są do końca jasne, ale często związane są ze wzdęciami oraz po prostu z niedojrzałością układu pokarmowego u niemowląt.
Co pomaga na wzdęcia u niemowląt?
Ze wzdęciami można radzić sobie na różne sposoby. Jeśli chodzi o leki, pediatrzy zalecają zwykle krople z symetykonem. Jednak na wzdęcia pomóc mogą także ciepłe kąpiele, które wpływają rozluźniająco na cały organizm dziecka, a więc także na jego brzuszek. Maluszki karmione mlekiem modyfikowanym czasem muszą mieć zmienione mleko, a karmione piersią – mogą wymagać, by mama przyjrzała się swojej diecie.
By pomóc dziecku uporać się z nadmierną ilością gazów w jelitach, na pewno warto je nosić na rękach lub w chuście. Niemowlęciu, które rusza się razem z rodzicem, po prostu łatwiej jest wypuścić gazy, niż kiedy leży bez ruchu. Podobnie działa masaż brzuszka. TikTokerka meelah_moss pokazuje, jak go wykonać:
Masaż I Love U, oczywiście z miłością!
Zgodnie z ruchem wskazówek zegara:
A więc mamy I – L – U. I Love U. Koniecznie wypróbuj ten masaż, gdy twoje dziecko następnym razem uskarżać się będzie z powodu bólu brzuszka. Możesz masować dziecko profilaktycznie 2 razy dziennie przez około 10-15 minut, pamiętaj jednak, by nie rozbić tego bezpośrednio po posiłku, tylko co najmniej godzinę później. Zadbaj także, by w pomieszczeniu, w którym będziesz masowała dziecko, było ciepło. Przed przystąpieniem do masażu umyj i rozgrzej ręce, przygotuj oliwkę i połóż dziecko na kocyku.