Gromadzimy w mięśniach doznawany stres. Kiedy mózg wysyła do ciała sygnał o dużym stężeniu kortyzolu (hormonu stresu), ciało reaguje spinaniem mięśni, co jest jego odruchem obronnym. By pozbyć się stresu, złych emocji skumulowanych w mięśniach, warto stosować metodę TRE, czyli wytrząsania stresu. Działa i na dorosłych, i na dzieci!
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Kumulacja stresu w ciele i wysoki poziom kortyzolu objawiają się najczęściej spiętymi mięśniami. To reakcja organizmu na stres i gotowość na przyjęcie niebezpieczeństwa.
Aby pozbyć się z ciała negatywnych emocji, warto stosować ćwiczenia fizyczne, które pozytywnie wpłyną na ciało i umysł zarówno dorosłego, jak i dziecka.
Metoda wytrząsania stresu łączy się z TRE, czyli sposobem na niwelowanie stresu w ciele. Polega na rozluźnianiu spiętych mięśni poprzez trzęsienie i wprowadzanie ich w drżenie.
Stres kumuluje się w ciele
Codzienny stres, skumulowane negatywne emocje, problemy z pracą, dzieckiem lub partnerem to rzeczywistość dorosłych – w mniejszym lub większym stopniu. Dzieci też każdego dnia mierzą się ze stresem: w domu, przedszkolu i szkole. Kiedy jesteśmy narażeni na długotrwały stres, nasze ciało zaczyna się spinać – tak bowiem mięśnie reagują na wysyłane z mózgu sygnały o podwyższonym poziomie kortyzolu.
Spięte mięśnie zwykle odczuwamy przez sztywny kark i napięcie w szyi, ale bardzo często stres objawia się w całym ciele. Widać to m.in. przez brak elastyczności (nie tylko ze względu na brak aktywności fizycznej). U każdego wygląda to nieco inaczej, bo każdy ma po prostu inne ciało, indywidualne napięcia mięśniowe.
Ale u każdego podobnie zadziała TRE, czyli ćwiczenia pomagające uwolnić ciało od napięcia i stresu. Zazwyczaj metoda pozbywania się stresu z ciała wygląda tak, że leży się na macie, wykonuje ćwiczenia oddechowe lub medytację, a ciało, które opuszcza stres, mimowolnie zaczyna się trząść. Takie "nerwowe tiki" można obejrzeć na wielu filmach na YouTube, na których widać, jak stres opuszcza osoby praktykujące TRE.
Odpuszczanie stresu przez fizyczne ćwiczenia
Stres działa na mięśnie tak, że się spinają, a napięte mięśnie to mobilizacja do działania i obrony. Kiedy więc chcemy pozbyć się stresu i napięć, należy pracować nad rozluźnieniem mięśni. Rozluźnić je można, leżąc w pozycji spoczynku – na łóżku lub macie i stosując ćwiczenia, które możesz obejrzeć na powyższym wideo.
Drugim genialnym sposobem jest wytrząsanie stresu – ta metoda bardziej spodoba się niecierpliwym, którym trudno się skupić i zrobić sesję medytacji. To też sposób, który bardziej przemówi do dzieci, których stres i napięcie przecież również dotyczy.
Metoda polega tylko i wyłącznie na ruszaniu się. By pozbyć się stresu, stań na środku pokoju (zadbaj o około metr przestrzeni dookoła siebie) i po prostu zacznij podskakiwać i się trząść. To proste ćwiczenie powtarzane przez kilka minut sprawi, że mięśnie rozluźnią się, a mózg dostanie sygnał, że niebezpieczeństwo minęło.
Stań i zacznij się trząść
Wytrząsanie stresu to sposób na to, by pozbyć się skumulowanych złych emocji, oczyścić ciało i umysł z negatywnej energii, stresu i wszelkich niepowodzeń. Ta metoda relaksacji nie jest jednak przeznaczona dla każdego, ale mogą ją stosować zarówno rodzice, jak i dzieci. Jeśli więc widzisz, że twój kilkulatek jest zmęczony i zdenerwowany po trudnym dniu w przedszkolu lub szkole, zaproponuj mu skakanie i trzęsienie się.
Zanim zaczniesz stosować prosty sposób na pozbywanie się codziennych stresów, upewnij się, że nie masz zaburzeń ciśnienia krwi, innych problemów kardiologicznych, a także zwyrodnień i nadwyrężeń stawów. Eksperci ostrzegają, aby wytrząsania stresu nie stosowały też kobiety w ciąży, a także cierpiący na depresję i schizofrenię.
Warto też dodać, że TRE to nie terapia, tylko szybki sposób, który pomoże w rozluźnieniu się, jeśli mamy stresujący okres w życiu rodzinnym lub zawodowym. To praca z ciałem, tak samo jak ćwiczenia fizyczne lub medytacja, ale nie zastąpi konsultacji z psychologiem lub psychiatrą, jeśli problem stresu leży głębiej.