Na tę zmianę w przepisach czekało wiele środowisk związanych z ochroną osób dotkniętych przemocą domową. Prezydent w zeszłym tygodniu podpisał nowelizację ustawy, która wprowadza szereg zmian w legislacji dotyczącej przemocy domowej. Teraz przemocą będzie też uzależnienie finansowe oraz cyberprzemoc. Kiedy ustawa wejdzie w życie?
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Przepisy dotyczące przemocy domowej zostały objęte nowelizacją, którą w zeszłym tygodniu podpisał prezydent Andrzej Duda.
W ustawie rozszerzeniu uległa definicja przemocy domowej o przemoc ekonomiczną i cyberprzemoc. Zmieniono także nazwę z "przemocy w rodzinie" na "przemoc domową".
Wprowadzono bardziej rygorystyczne postępowanie wobec osób, które dokonują przemocy lub są o nią podejrzewane – na te przepisy czekały środowiska pomagające ofiarom przemocy.
Przepisy o przemocy domowej z podpisem prezydenta
Przepisy dotyczące przemocy domowej w Polsce wymagały nowelizacji. Choć w 2005 roku weszła ustawa o przeciwdziałaniu przemocy domowej, to od 2020 roku rząd pracuje nad poprawkami, które pozwolą lepiej chronić osoby doświadczające przemocy domowej. Ponad 3 lata temu wprowadzono już pierwsze poprawki, a teraz zajęto się kolejnymi.
Wszystko po to, by jeszcze lepiej chronić kobiety, dzieci, seniorów i wszystkie osoby, które doświadczały przemocy pod własnym dachem. Rząd w ostatnim czasie skupiał się na tym, by stworzyć przepisy prawne, które m.in. rozszerzą definicję przemocy domowej. 16 marca 2023 roku ustawa została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę, więc teraz należy tylko poczekać, aż będzie wprowadzona w życie.
Nowa definicja przemocy w domu
Nowe przepisy dotyczące przemocy domowej rozszerzają jej definicję o przemoc ekonomiczną i cyberprzemoc. Zmieniają nazwę ustawy z "przeciwdziałania przemocy w rodzinie", na "przeciwdziałanie przemocy domowej". Ta zmiana ma na celu zatrzymanie stygmatyzowania rodziny, jakoby tylko w niej odbywała się przemoc nazywana "domową". Od teraz również osoba, która stosuje przemoc, będzie podlegała innej definicji: także ten, kto jest o przemoc domową podejrzewany, będzie objęty nadzorem policji.
Z drugiej strony ochronę policji otrzymają również byli partnerzy osoby przemocowej, którzy nie zamieszkują z nim w jednym domu oraz dzieci, które będą świadkami przemocy (od teraz traktowane jako ofiary, nawet jeśli tylko były świadkami). Zmieniają się też nieco procedury dotyczące zakładania "Niebieskiej Karty" – postępowanie w tej sprawie będą mogli wszcząć również pracownicy grup diagnostyczno-pomocowych, które będą zakładane w każdej gminie.
Zmiany w przepisach za 3 miesiące
Nowelizacja ustawy o przemocy domowej dotyczy też zmiany przepisów dotyczących postępowania prawnego wobec osoby oskarżonej. To ważne zmiany, które mają lepiej chronić poszkodowanych.
– To bardzo ważne regulacje, które wzmocnią ochronę osób, które doznają przemocy domowej. Ustawa jest od dłuższego czasu bardzo oczekiwana przez różne środowiska. Przed trzema laty wprowadziliśmy przepisy umożliwiające natychmiastową izolację sprawców od ofiar. Dziś idziemy o krok dalej. Zależy nam na dostosowaniu przepisów do zmieniającej się rzeczywistości – powiedziała Sekretarz Stanu w MRiPS, Pełnomocnik Rządu do Spraw Równego Traktowania Anna Schmidt. Według polskiego prawa ustawa wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.