logo
To w rodzinie dziecko uczy się sposobu wyrażania emocji. Fot. 123rf.com
Reklama.
  • 7-latki to już samodzielne dzieci, które chcą, by traktować je bardzo poważnie.
  • Intensywny rozwój emocjonalny sprawa, że nagle mogą pojawić się niepokojące rodziców zachowania.
  • Psycholog wyjaśnia, jak przejawia się intensywny rozwój u 7-latka.
  • Już jestem taki dorosły

    7-latek to już naprawdę duże dziecko. Trochę mniej bawi się lalkami czy samochodzikami, a częściej wybiera poważną rozrywkę – puzzle, książki, gry. Rozwija swoje pasje, poszukuje nowych zainteresowań i próbuje nowych rzeczy. Dopomina się również towarzystwa rówieśników i są to już bardzo konkretne osoby, z którymi lubi spędzać czas. Jest bardziej samodzielny w domu. Nie potrzebuje asysty przy czynnościach higienicznych czy ubieraniu i często już świetnie radzi sobie z samodzielnym szykowaniem prostych posiłków. I gdy myślisz sobie, że teraz będzie już tylko z górki... nagle zaczynają się płacz, krzyk i trzaskania drzwiami.

    Typowy 7-latek

    Martyna Filipiak jest mamą i psycholożką, ale także blogerką i aktywną użytkowniczką mediów społecznościowych. Na TikToku dzieli się wskazówkami, które mogą pomóc rodzicom. Jeden filmików poświeciła właśnie 7-latkom.

    Warto pamiętać, że choć dzieci w tym wieku są coraz bardziej samodzielne, to nadal rozwój emocjonalny przebiega bardzo intensywnie. Specjalistka wymieniła kilka zachowań, które są całkiem normalne w tym wieku, ale nie każdy o tym wie:

  • Możesz zauważyć większą chwiejność emocjonalną, np. łatwe przechodzenie dużej euforii po płaczu.
  • Płaczliwość może wynikać także z tego, że dziecko w tym wieku jest bardziej podatne na przebodźcowanie i przemęczenie.
  • Częstsze przeciążenia układu nerwowego mogą się przejawiać np. w tzw. ataku histerii. Reakcja może wydawać się niewspółmierna do sytuacji.
  • Chwilowy zanik pewnych umiejętności, czy regres w pewnych obszarach, to także normalne w tym wieku.
  • Pamiętaj, że dziecko nie robi tego specjalnie. Pragnie, by traktować je poważnie i chce głośno wyrażać swoje opinie (choć na tym etapie może to robić w irytujący rodziców sposób). Może chciałabyś, by twoje dziecko było zawsze miłe grzeczne i poukładane, jednak czy marzysz, by było takim dorosłym? Pewnie, że nie. Owszem, warto, by było kulturalne i miłe, ale z pewnością chcesz, by także było asertywne i potrafiło walczyć o siebie. Po to są bunty.

    7-latek nadal potrzebuje twoje uwagi, czułości i pomocy. Szczególnie gdy zmaga się z trudnymi emocjami. Huśtawka nastrojów jest dla dziecka niezrozumiała i trudna do opanowania. Warto pokazać, jak sobie radzić w takich chwilach.

    Pamiętaj także, że jeśli objawy są mocno nasilone, a ty nie wiesz, jak sobie poradzić, zawsze warto zgłosić się do specjalisty.

    Czytaj także: