Kaszel może towarzyszyć różnym chorobom i drobnym infekcjom i warto wspomagać jego leczenie domowymi sposobami. Wypróbuj ziołowy syrop na kaszel, który można samodzielnie przygotować w domu. Nie tylko łagodzi kaszel i podrażnione gardło, ale sprawia, że dziecku łatwiej zasnąc i się zregenrować podczas choroby.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Kaszel, który towarzyszy infekcjom, może być dokuczliwy i wyjątkowo męczący. Warto więc wspomagać leczenie domowymi, naturalnymi sposobami.
Zawarty w syropie na kaszel rumianek nie tylko łagodzi obolałe od kaszlu gardło, ale też wspomaga zasypianie i regenerację organizmu.
Ziołowy syrop z naszego przepisu przygotujesz samodzielnie w domu: można go podawać dzieciom po ukończeniu 1. roku życia (z powodu dodatku miodu).
Kaszel – objaw różnych chorób bywa uciążliwy
Kaszel to objaw choroby, który często towarzyszy nawet zwykłym przeziębieniom. Wystarczy, że dziecko ma katar, który spływa po tylnej ścianie gardła i zalegająca wydzielina sprawia, że zaczyna kasłać. Przy infekcji górnych dróg oddechowych, grypie, zapaleniu oskrzeli i innych chorobach warto stosować się do lekarskich zaleceń i przyjmować leki, które przepisze lekarz. Warto jednak zawsze stosować równolegle domowe naturalne receptury, które wspomagają zdrowie i pomagają wyleczyć się np. z chrypki i kaszlu, który towarzyszy lekkim infekcjom i przeziębieniom.
Poniższy syrop na kaszel nie tylko pomoże w łagodzeniu kaszlu, wpływa też pozytywnie na regenerację organizmu, ma działanie wykrztuśne, przeciwzapalne i działa kojąco na zainfekowany organizm. Rumianek dodany do syropu rozluźnia mięśnie, łagodzi drapanie i łaskotanie w gardle, a także pozytywnie wpływa na spokojny sen.
Przepis na domowy ziołowy syrop na kaszel – składniki
Do garnka wlej wodę i wrzuć zioła: rumianek, prawoślaz oraz imbir i cynamon. Zagotuj całość na niewielkim ogniu i gdy mieszanka zacznie wrzeć, zmniejsz jeszcze bardziej ogień. Gotuj całość do czasu, aż połowa wody odparuje z garnka (po odcedzeniu ziół powinno zostać ok. 1 szklanka mikstury). Następnie przecedź przez drobne sitko lub gazę, aby usunąć zioła i resztki przypraw.
Zostaw miksturę do ostudzenia i gdy będzie jeszcze ciepła, wymieszaj z sokiem z cytryny i miodem. Przechowuj w słoiku lub butelce, który szczelnie zamknięty trzymaj w lodówce. Syrop należy spożyć do 2 miesięcy. Podczas kaszlu podawaj dzieciom 1 łyżeczkę, dorośli mogą pić 1 łyżkę stołową syropu.