Gdy ta amerykańska TikTokerka odkryła sposób, by jej roczna córeczka zaczęła przesypiać całą noc, postanowiła podzielić się nim z innymi mamami. Choć może wydawać się skuteczny, nie należy go stosować u każdego dziecka.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
– W ogóle nie sypiałam, w ciągu dnia tylko płakałam i nie znosiłam swojego życia – opowiada na TikToku Madison, mama rocznej dziewczynki. Powodem jej złego samopoczucia był nieregularny sen jej córki. Mała często budziła się w nocy z krzykiem, a gdy udało się jej zasnąć, po godzinie znów się budziła. Problemy ze snem rozpoczęły się ok. 4 miesiąca życia dziewczynki – regres snu u niemowląt jest bardzo częsty i jest naturalnym etapem rozwoju dziecka. Zwykle rodzice muszą uzbroić się w cierpliwość i przeczekać trudny okres, dbając jednocześnie o potrzeby dziecka. Zdarza się jednak – jak w przypadku tej mamy – że mijają miesiące, a problemy ze snem nie znikają.
Trik, by dziecko przesypiało całą noc
Madison czuła się bezradna, nie wiedziała, jak pomóc córce – konsultowała się nawet ze specjalistami, ale ci bezradnie rozkładali ręce. Sama również zaczęła odczuwać skutki nocnych pobudek: była zmęczona, sfrustrowana, wszystko ją drażniło, czuła się przytłoczona i nie wierzyła, że uda jej się jeszcze kiedyś przespać całą noc.
Wtedy przypadkiem trafiła na poradę, by podać dziecku przed snem sok wiśniowy. Choć była sceptyczna, postanowiła zaryzykować i po południu, kilka godzin przed wieczorną rutyną, podała córce sok z wiśni rozcieńczony wodą. Od tamtej pory dziewczynka zaczęła przesypiać noce – jak za dotknięciem magicznej różdżki. Czy raczej – magicznego eliksiru.
– To całkowicie odmieniło nasze życie. Wczoraj przespałam 8 godzin – mówi ucieszona Madison. Zażartowała nawet, że już do końca życia będzie podawać córce sok wiśniowy. Od razu jednak wyjaśniła, że to tylko żart i nie będzie go dawać córce codziennie. Po pięciu dniach odstawiła sok, nie wpłynęło to jednak na sen dziewczynki – mała wciąż przesypia całe noce.
Sok wiśniowy na dobry sen
O pozytywnych skutkach picia soku z wiśni przed snem mówi się od lat – wiśnie są bogate w melatoninę, "hormon ciemności", który reguluje cykl snu. Nie ma jednak wystarczającej liczby jakościowych badań, by jednoznacznie potwierdzić, że sok z cierpkich wiśni to lekarstwo na bezsenność czy inne problemy ze snem. Tym bardziej nie wiadomo, jak regularne picie soku wiśniowego może wpłynąć na organizm małego dziecka. Dlatego zalecamy, by przed zastosowaniem tego sposobu skonsultować się z pediatrą.
Co ważne, soki w ogóle (nie tylko sok wiśniowy) powinny być podawane dzieciom z rozwagą. Zanim więc zastosujesz ten trik, pamiętaj:
Amerykańska Akademia Pediatryczna, Komitet ds. Żywienia ESPGHAN i polscy eksperci zalecają, aby nie podawać soków owocowych niemowlętom (poza wskazaniami zdrowotnymi). Jeśli twoje dziecko nie ukończyło pierwszego roku życia, odradzamy stosowanie tego soku.
Soki nie powinny zastępować w diecie świeżych owoców. W przeciwieństwie do całych owoców soki niemalże nie zawierają błonnika, który jest ważnym elementem budowania prawidłowej flory bakteryjnej dziecka. Jeśli masz do wyboru podać dziecku świeże owoce lub sok – wybierz owoce.
Dzieci powinny spożywać wyłącznie naturalne, nieprzetworzone soki owocowe lub soki owocowo-warzywne. Wody smakowe z dodatkiem soku czy napoje zwykle zawierają cukier lub substancje słodzące, których nie należy podawać dziecku.