Padacie na twarz, a wasze dziecko właśnie wtedy odzyskuje energię? Biega, krzyczy, chce się bawić i nawet nie myśli o tym, by wskoczyć do kąpieli? Zna to każdy rodzic. Właśnie dlatego tak ważna w życiu małego człowieka jest wieczorna rutyna. Ostatnio pojawiły się wyniki badań, które mówią, o czym jako rodzice nie powinniśmy zapomnieć, by dziecko bezinwazyjnie poszło spać.
Naukowcy zbadali to, jak powinna wyglądać idealna wieczorna rutyna dziecka.
Według nich powinna zawierać sześć elementów: mycie zębów, chodzenie spać o tej samej porze, czytanie książek, unikanie jedzenia i picia, a także korzystania z technologii przed snem i wykonywanie uspokajających zajęć.
Doszli także do wniosku, że mycie zębów jest najważniejsze.
Jak powinna wyglądać wieczorna rutyna?
W badanie zaangażowanych było 59 brytyjskich ekspertów: psychologów, specjalistów zajmujących się snem, stomatologów i ludzi, związanych naukowo z edukacją. Było ono finansowane przez Medical Research Council i miało pokazać rodzicom, jakie czynności są najważniejsze podczas wieczornej rutyny.
W ramach badania, któremu przewodniczył doktor Kitsaras, opracowano dwa różne sposoby oceny wieczornej rutyny. Pierwszy z nich mierzył skuteczność konkretnej czynności, a drugi zestawiał te aktywności ze sobą i sprawdzał ich działanie w ciągu siedmiu dni.
– Wszystkie czynności wykonywane przed pójściem spać mają znaczenie dla rozwoju i dobrego samopoczucia dzieci – tłumaczył doktor Kitsaras. – Jednak spośród wielu różnych działań, które najmłodsi wykonują podczas wieczornej rutyny, najważniejsze według wyników badań okazało się mycie zębów. To czynność, o której nie powinniśmy zapominać.
Według naukowców idealna rutyna przed snem dziecka powinna zawierać sześć elementów. Oto one:
1. Mycie zębów.
2. Chodzenie spać o tej samej porze.
3. Czytanie książek przed snem.
4. Unikanie jedzenia i picia przed snem.
5. Unikanie korzystania z urządzeń elektronicznych przed snem.
6. Uspokajające zajęcia (w tym kąpiel, prysznic i rozmowa).
W badaniu podkreślono, że chodzi głównie o dzieci w wieku od 2 do 8 lat. Jeśli więc masz trudności związane z tym, by dziecko położyło się spać, koniecznie sprawdź, czy wykonałeś wszystkie sześć kroków sugerowanych przez ekspertów.
Wieczorna rutyna u dzieci
– Wieczorna rutyna jest bardzo ważnym elementem funkcjonowania rodziny. Ma ona istotny wpływ na dobre samopoczucie, rozwój i zdrowie dzieci – wyjaśnił doktor George Kitsaras. – Nasze badanie jest pierwszym w historii, które dostarcza rzetelnej wiedzy i naukowych sugestii na ten temat.
Nie ma co ukrywać. Pora snu bywa stresującym momentem dla rodziców. Z kolei nieregularny sen i brak jasnych zasad w tym zakresie może doprowadzić dzieci i młodzież do innych problemów, np. otyłości. Eksperci twierdzą, że epidemia znacząco pogorszyła jakość snu wśród młodych ludzi.