Twoje dziecko codziennie zasypia o innej porze? To błąd. Chodzi o zdrowie psychiczne
Iza Orlicz
04 marca 2020, 14:20·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 04 marca 2020, 14:20
Czy twoje dziecko chodzi spać zawsze o tej samej godzinie? Dobrze by było. Ostatnie badania na ten temat pokazują, że może mieć to ogromny wpływ na zdrowie psychiczne – dzieci, które zasypiają o nieregularnych porach sprawiają więcej problemów wychowawczych i mają niższą samoocenę.
Reklama.
Czasem położenie dziecka do łóżka o określonej porze to jedno z najtrudniejszych rodzicielskich zadań. Twoja pociecha chce jeszcze dokończyć zabawę, prosi o przeczytanie kolejnego rozdziału książki, a gdy już prawie zasypia, nagle przypomina sobie, że musi się napić wody.
Jednak ustalenie określonej pory na sen może się okazać korzystne nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale też psychicznego twojego dziecka – tak wynika z ostatnich badań, które przeprowadzono w Wielkiej Brytanii.
Brak koncentracji i… otyłość
Przebadano 10 tys. dzieci w wieku 3-7 lat, by ustalić jak regularne, bądź nieregularne pory snu wpływały na ich zachowanie w ciągu dnia. Wyniki opublikowane w czasopiśmie Pediatrics potwierdziły, że dzieci, które nie chodziły spać o tej samej godzinie, w ocenie rodziców i nauczycieli zachowywały się bardziej problematycznie niż ich rówieśnicy, którzy codziennie kładli się spać o tej samej porze (nawet jeśli jedni i drudzy spali taką samą ilość godzin).
Jakie zachowania można było najczęściej zaobserwować u dzieci, które kładły się o nieregularnych porach? Były pobudzone, mniej skoncentrowane, bardziej skłonne do zachowań agresywnych. Co więcej, zaobserwowano, że miały też niższą samoocenę, były też bardziej narażone na otyłość.
Wprowadź zmiany
Dobra wiadomość wynikająca z tych badań jest taka, że negatywne skutki kładzenia się spać o nieregularnych porach wydają się odwracalne. Kiedy dzieci biorące udział w badaniu zaczęły kłaść się spać o regularnych porach, zauważono po jakimś czasie, że ich zachowanie uległo poprawie.
"To pokazuje, że niewielka zmiana może mieć duży wpływ na to, że dzieci radzą sobie lepiej” – podsumowała Yvonne Kelly, która przeprowadzała badania.
Może więc warto wprowadzić dzieciom regularne pory snu, dzięki czemu one będą zdrowsze i szczęśliwsze, a my, jako rodzice też odczujemy pozytywną zmianę - zyskamy część wieczoru tylko dla siebie.
Ile snu potrzebuje twoje dziecko?
W zależności od wieku dzieci potrzebują określonej ilości snu:
- do 3 miesiąca życia niemowlak potrzebuje 15-17 godzin na dobę,
- od 4-11 miesięcy – 9-12 godz. w nocy oraz 1,5-3 godz. w ciągu dnia,
- 1-3 lata – 9-11 godz. w ciągu nocy oraz 1-2,5 w ciągu dnia,
- dzieci powyżej 4 roku życia – 10-13 godz. w nocy,