logo
Zapisy do 1 klasy szkoły podstawowej ruszają najczęściej w lutym lub marcu fot. Piotr Dziurman/Reporter/EastNews
Reklama.
  • Rekrutacja do szkół podstawowych 2023/2024 obejmuje 7-latki oraz 6-latki, które mają zaświadczenie o gotowości do podjęcia nauki w 1 klasie.
  • Terminy zapisów do 1 klasy szkoły podstawowej mogą różnić się w zależności od miejscowości.
  • Aby zapisać dziecko do szkoły w 2023 roku, należy wziąć udział w rekrutacji do 1 klasy – w wielu miastach odbywa się ona elektronicznie.
  • Rekrutacja do szkół podstawowych 2023/2024

    Terminy rekrutacji do szkół podstawowych na rok szkolny 2023/2024 ustalają poszczególne samorządy (organy prowadzące szkoły podstawowe). Szkoły muszą do końca stycznia podać do informacji publicznej terminarz i kryteria rekrutacji, a sam nabór do 1 klasy szkoły podstawowej zaczyna się najczęściej w lutym lub marcu. 

    Przykładowe terminy rozpoczęcia rekrutacji do szkoły podstawowej w 2023 roku:

  • 1 lutego – Płock
  • 23 lutego – Bydgoszcz
  • 27 lutego – Białystok, Lublin
  • 1 marca – Kraków, Gdańsk
  • 3 marca – Wrocław
  • 6 marca – Szczecin
  • 7 marca – Warszawa
  • 20 marca – Katowice
  • 30 marca – Poznań
  • W czerwcu 2023 roku szkoły, w których zostaną wolne miejsca w 1 klasach, przeprowadzą rekrutację uzupełniającą.

    Nabór do szkoły podstawowej

    Rekrutacja do szkoły podstawowej podlega rejonizacji. Oznacza to, że do 1 klasy publicznej szkoły obwodowej (rejonowej) dziecko przyjmowane jest z urzędu, a szkoła, w której obrębie mieszka dziecko, ma obowiązek przyjąć go do 1 klasy. Rodzice po prostu składają wniosek o przyjęcie dziecka, a dyrektor nie może odmówić. 

    Inaczej wygląda sytuacja w przypadku składania wniosku o przyjęcie dziecka do szkoły poza rejonem. Rodzice mogą ubiegać się o zapisanie dziecka do szkoły spoza obwodu, jednak jego przyjęcie uwarunkowane jest dostępnością wolnych miejsc w klasach. Jeśli w danej klasie nie ma wolnych miejsc, szkoła nie musi przyjąć ucznia spoza obwodu. 

    Od tej decyzji można się odwołać. W ciągu 7 dni od daty ogłoszenia listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych rodzic może wystąpić do komisji rekrutacyjnej o uzasadnienie decyzji, a po otrzymaniu uzasadnienia ma kolejne 7 dni na złożenie odwołania.

    Elektroniczna rekrutacja do 1 klasy szkoły podstawowej

    Wiele miejscowości korzysta z elektronicznego systemu rekrutacji. Pozwala on zaznaczyć kilka szkół, do których chcemy posłać dziecko. Należy zarejestrować się w systemie, wypełnić i zarejestrować wniosek, po czym wydrukować i podpisany złożyć w szkole pierwszego wyboru. W niektórych miejscowościach wystarczy już podpis elektroniczny.

    W internetowej rekrutacji system zapisuje do danej szkoły w pierwszej kolejności dzieci z rejonu, a następnie, w miarę dostępności wolnych miejsc, dzieci mieszkające poza obwodem danej placówki.

    Rekrutacja do szkoły podstawowej: etapy

    Proces naboru do 1 klas szkół podstawowych podzielony jest na cztery etapy:

    1. przyjmowanie wniosków o przyjęcie dziecka do klasy pierwszej
    2. publikacja list dzieci przyjętych i nieprzyjętych
    3. przyjmowanie od rodziców oświadczeń woli podjęcia nauki przez dziecko w danej placówce
    4. publikacja list dzieci przyjętych i nieprzyjętych do placówki.

    Jak zapisać dziecko do 1 klasy szkoły podstawowej?

    Aby zapisać dziecko do 1 klasy, rodzice lub opiekunowie prawni muszą zgłosić dziecko do rekrutacji do 1 klasy, a następnie złożyć wniosek o przyjęcie dziecka do szkoły oraz wymagane w procecie rekrutacji dokumenty. Wniosek o przyjęcie dziecka do szkoły składa się w sekretariacie wybranej placówki.

    Rekrutacja do 1 klasy: wniosek i dokumenty

    Zapisując dziecko do szkoły podstawowej, rodzic musi dostarczyć do sekretariatu:

  • wniosek o przyjęcie dziecka do szkoły (dostępny w sekretariacie lub na stronie internetowej),
  • informację o gotowości szkolnej dziecka
  • (do wglądu) skrócony odpis aktu urodzenia, dowód tożsamości rodzica lub opiekuna prawnego
  • oświadczenie o miejscu zamieszkania dziecka lub potwierdzenie zameldowania.
  • Lista ta może się nieznacznie różnić w zależności od szkoły, dlatego najlepiej jest sprawdzać bezpośrednio w placówce lub na jej stronie internetowej. W przypadku elektronicznej rekrutacji, dokumenty dostarcza się najczęściej po tym, jak dziecko dostało się do szkoły.

    Od jakiego wieku można zapisać dziecko do szkoły?

    W Polsce obowiązek szkolny zaczyna się od 7 roku życia i trwa do skończenia 18 lat. Do szkoły podstawowej idą więc 7-latki, ale można też zapisać do 1 klasy 6-latka, jeśli w poprzedzającym roku szkolnym odbył przygotowanie do nauki w szkole w przedszkolu lub w szkolnej zerówce oraz ma pozytywną opinię z poradni psychologiczno-pedagogicznej, potwierdzającą jego gotowość do podjęcia nauki w szkole podstawowej.

    źródła: gov.pl, strony urzędów miast, portaloswiatowy.pl

    Czytaj także: