Picie kawy może pozytywnie wpłynąć na ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Najnowsze badania pokazują, że takim ryzykiem są obciążone szczególnie kobiety, które w ciąży zmagały się z cukrzycą ciążową. Wykazano jednak, że po ciąży picie kilku filiżanek kawy, zmniejsza ryzyko zachorowania w późniejszym czasie na cukrzycę typu 2.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Picie kawy to nawyk, który dla niektórych jest wręcz rytuałem i nie wyobrażają sobie choćby jednego dnia bez niej.
Naukowcy zbadali wpływ kawy z kofeiną na kobiety, które cierpiały w ciąży na cukrzycę ciążową. Odkryto, że kawa może mieć dla nich pozytywne skutki zdrowotne.
Wszystko dlatego, że po cukrzycy ciążowej wzrasta ryzyko późniejszego zachorowania na cukrzycę typu 2. Regularne picie kawy sprawia jednak, że to zagrożenie zmniejsza się diametralnie.
Kawa zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2
To dobra wiadomość dla każdej kobiety, która uważa, że kawa to życie i nie wyobraża sobie dnia bez wypicia filiżanki tego ciemnego płynu (często niestety zimnego - w przypadku mam). Najnowsze badania, które opublikowali naukowcy z National University od Singapore, niosą ważną informację.
Jeśli regularnie pijesz kawę i w ciąży chorowałaś na cukrzycę ciążową, twój codzienny nawyk spożywania kofeiny może cię uchronić przed zachorowaniem po porodzie na cukrzycę typu 2. Według badań opublikowanych w czasopiśmie medycznym "The American Journal of Clinical Nutrition" regularne picie kawy zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2 aż do 53 procent.
To ważne odkrycie medycznie, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że zachorowania na cukrzycę typu 2 są coraz częstsze i powoli mamy do czynienia z epidemią tej choroby cywilizacyjnej. Grupą podwyższonego ryzyka są m.in. kobiety, które w ciąży chorowały na cukrzycę ciążową, bo u nich ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 wzrasta po ciąży nawet 10-krotnie.
Kawa z kofeiną zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2
Dotychczasowe badania stwierdzały, że picie 2-5 filiżanek kawy zapobiega lub opóźnia ryzyko zachorowania na cukrzycę w ogóle wśród populacji, teraz natomiast sprawdzono, jak to ryzyko zmienia się w przypadku kobiet, które w ciąży chorowały na cukrzycę.
Naukowcy m.in. z Singapuru przeprowadzili badania na kobietach, które wcześniej w ciąży chorowały na cukrzycę ciążową. U nich ryzyko wystąpienia po porodzie cukrzycy typu 2 jest większe. Zespół naukowców pod okiem prof. Cuilin Zhang poddał obserwacji ponad 4500 pacjentek, które były wcześniej w ciąży i leczyły cukrzycę ciążową, a po porodzie regularnie piły kilka filiżanek kawy dziennie.
Zbadano powiązania regularnego spożywania kawy i to, czy później u tych kobiet wystąpiła cukrzyca typu 2. Okazało się, że po urodzeniu dzieci ich nawyk picia kawy był odwrotnie skorelowany z zachorowaniem na tę chorobę. Już 1 filiżanka kawy wypijana codziennie, zmniejszała ryzyko cukrzycy o 10 procent, picie 2-3 filiżanek obniżało ryzyko o 17 proc., a 4 filiżanki i więcej nawet o 53 proc. Co ważne, kawa, którą spożywały kobiety, była z kofeiną.
Kawa jest zdrowa, ale taka bez dodatków
Badania nie uwzględniają danych opartych na piciu kawy bezkofeinowej, bo wcześniejsze badania nie wykazały jej wpływu na obniżenie ryzyka cukrzycy po ciąży.
"Te i wcześniejsze wyniki sugerują, że kawa z kofeiną, spożywana bez cukru i pełnotłustych produktów mlecznych w ilości 2-5 filiżanek dziennie, może być ważną składową zdrowego stylu życia w niektórych populacjach" – napisali autorzy badań. Podkreślili również, że kawa może być niezdrowa dla pewnych grup i że jej nadmierne spożywanie może być niebezpieczne. Należy też pamiętać, że najzdrowsza kawa to taka bez cukru i mleka.