mamDu_avatar

Jak zrobić z dzieckiem karmnik dla ptaków? 5 sprytnych i prostych pomysłów

Marta Uler

13 grudnia 2022, 12:28 · 4 minuty czytania
Zalegający śnieg sprawia, że ptakom bardzo trudno jest znaleźć pożywienie. Szczególnie tym z wielkich miast. Nadszedł więc czas, by zatroszczyć się o naszych skrzydlatych przyjaciół, ale też ciekawie spędzić czas z dzieckiem. Jak zrobić porządny karmnik?


Jak zrobić z dzieckiem karmnik dla ptaków? 5 sprytnych i prostych pomysłów

Marta Uler
13 grudnia 2022, 12:28 • 1 minuta czytania
Zalegający śnieg sprawia, że ptakom bardzo trudno jest znaleźć pożywienie. Szczególnie tym z wielkich miast. Nadszedł więc czas, by zatroszczyć się o naszych skrzydlatych przyjaciół, ale też ciekawie spędzić czas z dzieckiem. Jak zrobić porządny karmnik?
Karmnik dla ptaków może być naprawdę prostą konstrukcją. Fot. Scott/Pixabay
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Jak zrobić karmnik dla ptaków? To prostsze, niż się wydaje. I wcale nie potrzeba do tego desek, gwoździ ani młotka.
  • Karmienie ptaków to ważna lekcja dla dzieci – uczą się dzięki temu, jak pomagać potrzebującym istotom.
  • Stary kubek, szyszki, a nawet zwykła butelka – z pomocą tych przedmiotów dowiesz się, jak zrobić karmnik dla ptaków.

Jak zrobić karmnik dla ptaków?

Karmnik dla ptaków to rzecz niezwykle pożyteczna i to z wielu powodów. Po pierwsze, chodzi o sam fakt dokarmiania ptaków o tej porze roku, kiedy bardzo trudno jest im znaleźć pożywienie. Wiele z nich musi zjeść naprawdę dużo w stosunku do masy swojego ciała, by w ogóle przeżyć. Na przykład sikorka – nawet 20 g, a to jest mniej więcej tyle, ile sama waży. 20 g ziaren to mniej więcej dwie łyżki do zupy. Nietrudno sobie wyobrazić, że ciężko znaleźć aż tyle pożywienia, gdy wszędzie zalega śnieg.

Po drugie, karmnik dla ptaków służy także nam – jeśli zadbamy zimą o ptaki, one odpłacą nam się wiosną i latem. Jeśli jesteśmy już przy sikorce – ten mały ptaszek w sezonie żywi się owadami, pająkami, larwami i gąsienicami. Wiele z nich – z naszego punktu widzenia – to szkodniki. Sikorki są więc dla nas bardzo pożyteczne. 

No i jeszcze jedna, niebagatelna kwestia – wychowawcza. Powinniśmy dawać dzieciom dobry przykład, pomagać im rozwijać empatię i uczyć wrażliwości na potrzeby innych istot. Pokażmy im, jak należy troszczyć się o zwierzęta, to jedna z najcenniejszych lekcji w tej kwestii. A więc? Zróbmy razem karmnik dla ptaków.

Jak zrobić karmnik dla ptaków z dziećmi

Po pierwsze, należy zdać sobie sprawę z tego, że typowy karmnik, w kształcie małego domku, czyli z daszkiem i podłogą, na którą wysypujemy ziarno i chleb, wcale nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem. Owszem – tego typu karmniki ładnie wyglądają i mogą być prawdziwą ozdobą naszego ogródka czy balkonu, jednak niestety nie do końca służą ptakom. Chodzi o to, że jeśli ptaki chodzą po ziarenkach, również się na nie załatwiają. Nietrudno sobie wyobrazić, że później przez to chorują. Taki karmnik to po prostu wylęgarnia wszelakich chorób. 

A zatem, jeśli chcesz zrobić karmnik z dziećmi, przygotujcie nieco inne materiały. Może to być: puszka, stary kubek z uchem, plastikowa butelka po wodzie, gliniana doniczka, plastikowa lub metalowa drobna siatka ogrodowa, duża szyszka. A teraz do dzieła:

Jak zrobić karmnik dla ptaków – DIY

Najpierw przygotuj mieszankę ziaren – to jest podstawa pożywienia dla ptaków. Zmieszaj w dużej misce: siemię lniane, niełuskany słonecznik, pestki z dyni, posiekane orzechy włoskie, mogą też być laskowe, pszenicę, owies i proso. Dla większych ptaków, takich jak na przykład gołębie, synogarlice, sroki, sójki odpowiednie będą też na przykład ziarna grochu. 

  • Na patelni roztop kostkę smalcu. Gdy będzie płynny, wsyp do niego ziarna. Jeśli chcesz zrobić karmnik dla sikorek, powinny być to te mniejsze ziarenka. Wymieszaj wszystko i wlej do starego kubka z uszkiem. Gdy masa zastygnie, wystarczy przywiązać do ucha sznurek i zawiesić karmnik na gałęzi.

  • Podobną miksturę możesz wlać także do doniczki, ale pamiętaj, by najpierw przewlec sznurek przez dziurkę na dole i zrobić z niego pętlę, a dopiero później wypełnić pojemnik pokarmem.

  • Jeśli masz sporą szyszkę, także ona nada się do zrobienia karmnika. Najpierw umocuj do niej sznurek, a następnie wysmaruj ją grubo jakimś tłuszczem – może to być smalec, ale także, na przykład, masło orzechowe (bez żadnych dodatków typu sól czy cukier!). Tak przygotowaną szyszkę obtocz w ziarnach i gotowe.

  • Zrób rulon z siatki metalowej lub plastikowej. Brzegi siatki możesz w tym celu połączyć małym drucikiem lub spinaczem biurowym. Z jednej strony przymocuj sznurek, a z drugiej jakieś dno. Możesz je zrobić z plastikowej podstawki do kwiatów, w której wcześniej zrób kilka dziurek do przewleczenia sznurka lub drucika w ten sposób przymocujesz dno do rulonu z siatki. Karmnik gotowy – można już wypełnić go od góry ziarnem. Pamiętaj jednak, że ten karmnik powinien być umieszczony pod jakimś dachem, by na ziarno nie padał deszcz ani śnieg.

Jak zrobić karmnik dla ptaków z butelek?

To najprostsza opcja. Czystą butelkę po jakimś napoju przedziuraw na wylot ostrym nożykiem tak, by dało się przeprowadzić przez otwory cienkie patyczki lub drewniane łyżki. To będą siedzenia dla ptaków. Poza tym zrób jeszcze kilka otworów, z których ptaki będą mogły wyciągać pokarm. Od góry wsyp mieszankę ziaren i zakręć korek, by nie nalewała się do karmnika woda. Teraz zawieś butelkę na drzewie i obserwuj, jak ptactwo sobie radzi.

Co jeszcze warto wiedzieć o karmieniu ptaków?

  • Do karmnika nie wsypujemy resztek chleba. To nie jest pożywienie dla ptaków. Ten chleb, którego chcemy się pozbyć, często jest już stary i może mieć początki pleśni, ale nie tylko o to chodzi. To po prostu wypiek, zawiera różne substancje, takie jak środki spulchniające, drożdże, sodę, które ptakom zwyczajnie szkodzą.
  • Karmnik powinien być tak zrobiony, by ptaki nie mogły chodzić po pokarmie. Ważne jest jednak, by miały się czego złapać.
  • Ptaki muszą też pić. W pobliżu karmnika ustaw również poidełko, w którym systematycznie zmieniaj wodę, by była czysta.
  • Nie wieszaj dla sikorek na drzewie wędzonego boczku ani solonej słoniny – sól bardzo szkodzi ptakom!
Czytaj także: https://mamadu.pl/115885,dokarmianie-ptakow-uczy-dzieci