Chodź przeczytam Ci książkę, a potem pogadamy o Polsce

Patriotyzm prosto z książki, czyli tytuły pomocne rodzicom.
Patriotyzm prosto z książki, czyli tytuły pomocne rodzicom. Fot. mircovacca / 123RF Zdjęcie Seryjne
Polska to nie tylko 11 listopada i Konstytucja 3 Maja, to nie tylko flaga i biało-czerwone wieńce. Wszyscy są co do tego zgodni - polskość, to znacznie więcej. Dziś umierają ci, którzy nam o tym opowiadali i sami musimy poradzić sobie z przekazaniem naszym dzieciom tych wszystkich historii, których zaledwie ułamek pojmujemy.

My słuchaliśmy od dziadków i babć o wojnie, o walce i Ojczyźnie, od rodziców o demokracji i Solidarności. Nasze dzieci często nie będą miały tej możliwości, Ci którzy ginęli za Polskę, odchodzą na wieczny odpoczynek. Dla nowego pokolenia historia sprzed pięćdziesięciu czy stu lat będzie równie odległa jak budowa egipskich piramid. Dla rodziców natomiast oznacza to wielkie wyzwanie, jak zaszczepić w dzieciach zdrową tożsamość narodową, daleką od politycznych przepychanek i gazetowych skandali.

Książka jest bardzo uniwersalną wartością, często to właśnie literatura pomaga wychowywać - od wielkich dzieł wybitnych Polaków z ubiegłych stuleci, po poradniki i podręczniki adresowane do rodziców. Nie brakuje też wśród oferty wydawniczej książek i książeczek z wierszami i opowiadaniami, kolorowanek i wyklejanek - do wyboru do koloru.

Jednak wśród tych tytułów, wyróżniają się książki, które nie traktują o patriotyzmie i polskości z pozycji encyklopedii, a są pretekstem do rozmowy.

Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach

Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach autorstwa Zofii Staneckiej, powstała przy współpracy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Zdjęcia ze zbiorów muzeum wzbogacają ilustracje i opowieści.

W przystępnej i nowoczesnej formie wydawcy zawarli bardzo istotny przekaz o tym, że należy pamiętać nie tylko o edukacji historycznej, rozumianej jako przekazywanie wiedzy o faktach i datach, ale także o edukacji obywatelskiej – czyli przygotowaniu i wychowaniu młodego pokolenia w duchu zrozumienia wartości, które reprezentują święta narodowe, takich jak: wspólna odpowiedzialność za państwo, niepodległość, demokracja czy godność, a także zrozumienia i szacunku dla tradycji i symboli narodowych.

Czym się wyróżnia?
Sześć ważnych świąt narodowych, to sześć przygód paczki dzieci i dziadka. Każde z wydarzeń historycznych zostało przeniesione do życia stworzonej przez paczkę dzieci "bazy". I tak na wzór Święta Niepodległości, młodzi obchodzą Dzień Bazy, przygotowują też swój odpowiednik konstytucji. Najmłodsi bohaterowie razem z dziadkiem, poznają czym jest niepodległość czy strajk. Każde zagadnienie prócz zabawnego i łatwego w przyswojeniu dla dziecka opowiadania posiada bogatą wartość merytoryczną - mapki, zdjęcia, pojęcia historyczne i ważne daty.

O niepodległości – dla najmłodszych

Kto ty jesteś


Ta książka dedykowana jest dzieciom, które ukończyły 4 rok życia. Wydawnictwo Wytwórnia oraz Narodowy Instytut Audiowizualny są również organizatorami akcji jestempatriota.pl. Celem akcji oraz myślą przewodnią autorów książki jest pokazanie dzieciom jak współcześnie można okazywać swój patriotyzm.
Joanna Olech
autorka książki

Jak objaśnić dziecku znaczenie abstrakcyjnych terminów? Takich jak na przykład: wierność... respekt... wrażliwość...? Nie ważą i nie pachną, nie mają koloru ani faktury. Możemy je pisać jedynie poprzez przejawy. Przez sposób, w jaki się manifestują.
Weźmy patriotyzm. Pojawia się w polu widzenia dziecka w kontekście, który je przerasta, bywa mylący albo wręcz bałamutny. Stereotyp usłużnie podsuwa cierpiętniczo-martyrologiczną interpretację tego słowa. A jako że dzieciaki - z oczywistych względów - nie dokonują czynów bohaterskich, nie składają ofiary z życia - słowo to staje się abstraktem, sprawą „nie dla dzieci”.

Czym się wyróżnia?
To bardzo ciekawa propozycja, ze względu na swoją formę. Tu główną rolę odgrywa ilustracja połączona z konkretnymi stwierdzeniami. Jestem patriotą, ponieważ... szanuję innych, dbam o przestrzeń publiczną, rozwijam się - wszystko ubrane w bliskie sercu małego dziecka sytuacje i przykłady.

O patriotyzmie inaczej. Lekko, nowatorsko i na dziecięcą miarę

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE