mamDu_avatar

10 sposobów na rozbudzenie w dzieciach chęci do nauki i wczesnego wstawania. Działają!

Aneta Zabłocka

09 sierpnia 2022, 12:59 · 3 minuty czytania
Czujecie już na plecach ten niepokojący okres porannych pobudek i biegania w poszukiwaniu plecaków i kanapek? Przed niepokojem ustrzeże was wprowadzenie nieco szkolnej rutyny w miesiącu poprzedzającym rok szkolny. Oto 10 nieinwazyjnych sposobów na rozbudzenie w dzieciach chęci do nauki i wczesnego wstawania.


10 sposobów na rozbudzenie w dzieciach chęci do nauki i wczesnego wstawania. Działają!

Aneta Zabłocka
09 sierpnia 2022, 12:59 • 1 minuta czytania
Czujecie już na plecach ten niepokojący okres porannych pobudek i biegania w poszukiwaniu plecaków i kanapek? Przed niepokojem ustrzeże was wprowadzenie nieco szkolnej rutyny w miesiącu poprzedzającym rok szkolny. Oto 10 nieinwazyjnych sposobów na rozbudzenie w dzieciach chęci do nauki i wczesnego wstawania.
Jak przygotować dziecko na powrót do szkoły? 10 rodzinnych aktywności Fot. Pixabay
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Nie ma chyba osoby, która z wypiekami na twarzy czekałaby na poranne wstawanie i pakowanie plecaka. A jednak wszystko może być zabawą. Bezbolesna przesiadka z trybu wakacyjnego w szkolny jest możliwa, jeśli zastosujecie tych 10 łatwych do wprowadzenia aktywności w swoją (jeszcze) wakacyjną codzienność.


1. Pytania

Zadawanie pytań i wyrażanie ciekawości aktywnościami, które bawią dziecko, jest bardzo ważnym elementem komunikacji i budowania relacji. Zacznij zadawać pytania: "Jak ci minął dzień?" już teraz, aby wbudować w dziecku nawyk omawiania swoich zajęć, którymi imał się w ciągu dnia. To pozwoli mu z rozpędu opowiadać także o wydarzeniach w szkole, bez ciągnięcia go za język.

2. Czytanie

Wspólne czytanie przed snem, ale i w ciągu dnia, może być wstępem do nauki liter, sylabizowania, rozpoznawania czy rozumienia części mowy. A taka szybka i wesoła nauka jest najlepsza, ponieważ odbywa się w komfortowych dla dziecka warunkach z nauczycielem, którego lubi i mu ufa.

3. Naprawa regulacji snu

To dobry moment, aby zacząć przesuwać granice porannych pobudek i wieczornego usypiania. Zmiany mogą być na początku trudne do wprowadzenia po miesiącach laby i wieczornych szaleństw. Tymczasem lepiej zacząć ustawiać zegarek na wcześniejszą godzinę już teraz. Zacznij od siebie, przestaw budzik, a potem zacznij porannie hałasować, by przyzwyczaić dzieci do wcześniejszego wstania z łóżek.

4. Nakrywanie do stołu i przygotowanie posiłków

Czy to w przedszkolu, czy szkole, nadejdzie pora, kiedy dziecko będzie musiało samo obsłużyć się na stołówce. Dlatego w sierpniu zacznijcie przygotowywać razem posiłki, aby nie tylko wyregulować porę ich serwowania, ale także, by tworzyć pełnowartościowe dania, a pozbyć się dużej ilości przekąsek zjadanych w ciągu dnia z powodu wakacyjnej nudy.

5. Zakupy

Zaplanujcie już zakup drobnych gadżetów, które przydadzą się w roku szkolnym. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że twoje dziecko zgubi gumkę-myszkę, którą teraz kupicie, ale pobudzi ona w nim tęsknotę za życiem szkolnym.

6. Pisanie

Łapcie za kolorową kredę i wykorzystajcie ostatnie dni lata, aby mazać nimi na chodniku, balkonie czy kartkach. Niech dziecko poćwiczy trochę rękę i przypomni sobie literki, które zna. Taka zabawa to świetnie ćwiczenia małej motoryki dla dzieci, które jeszcze nie potrafią pisać, ale będą zmagały się ze szlaczkami na pierwszych przedszkolnych zajęciach.

7. Liczenie

Od klocków po liczbę plasterków ogórka na talerzu. Zabawa w liczenie wspomaga proces zapamiętywania i rozwija umiejętności matematyczne dzieci. W nauce liczenia sprawdzi się nawet czytanie tablic rejestracyjnych i rozpoznawania na nich cyfr (co lubi większość małych dzieci).

8. Nazywanie przedmiotów

Nie tylko tych, które znajdują się w domu, ale także rozwijanie słownictwa w czasie zakupu zeszytów, plecaków, a nawet kapci do szkoły. Dla dzieci w każdym wieku ważne jest, aby rodzice jak najwięcej do nich mówili i nazywali rzeczy znajdujące się dokoła nich. To nie tylko uczy dzieci budowania komunikacji z dorosłym, ale także sprawnego poruszania się w środowisku i pewności siebie w budowaniu szkolnego "ja".

9. Gry planszowe

Planszówki uczą dziecko skupienia, przestrzegania zasad i współpracy, które przydadzą mu się w czasie nauki w szkole.

10. Zagadki i ciekawostki

Czytanie książek o niesamowitych faktach albo zadawania humorystycznych zagadek pobudza kreatywność i krytyczne myślenie u dzieci.

Powrót do szkoły czy adaptacja przedszkolna po powrocie z wakacji nie muszą być trudnym doświadczeniem. Stosując te 10 aktywności, przyzwyczaisz dziecko do wysiłku intelektualnego oraz na nowo rozbudzisz w nim ciekawość. Dzięki ustawieniu budzika na trochę wcześniejszą godzinę już dziś poranne wstawanie nie będzie spędzało ci snu z powiek.

Postaraj się przekazać dziecku, że kolejny rok szkolny to czas zabawy z rówieśnikami, nauki oraz poznawania świata, a 1 września maluch ochoczo zbudzi cię o poranku i podekscytowane chwyci za rękę w drodze do szkoły.

Czytaj także: https://mamadu.pl/155442,jak-wyglada-adaptacja-w-przedszkolu-co-zrobic-kiedy-dziecko-placze