Margot Machol Bisnow, pracując nad swoją książką, przepytała 70 rodziców, który odchowali już swoje dzieci, a te odniosły sukces zawodowy. W ten sposób chciała odnaleźć uniwersalne porady, jak wychować takiego człowieka. Okazało się, że faktycznie mimo zróżnicowanego pochodzenia etnicznego, społeczno-ekonomicznego i religijnego były cztery rzeczy, których rodzice tych inteligentnych, zmotywowanych i przedsiębiorczych osób nigdy nie robili, gdy ci byli mali:
Sport, gry wideo, szachy, muzyka - co by to nie było to nie tylko niewinna zabawa, to może być coś znacznie ważniejszego. Dlatego nie warto odciągać dziecka od jego pasji i traktować je jak stratę czasu. Zainteresowanie danym tematem nie oznacza, że w przyszłości dziecko musi się tym zajmować zawodowo. Jednak zaangażowanie w to co interesuje dziecko oraz jego wspieranie w rozwijaniu pasji może pomóc jednocześnie w rozwijaniu u niego wytrwałości i odporności. Skupienie i zdyscyplinowanie, to ważne umiejętności, niezbędne u każdego człowieka sukcesu.
Ciągłe decydowanie za pociechę jest niezwykle kuszące, skoro lepiej wiesz, jak uniknąć rozczarowania, cierpienia, a nawet bólu. Jednak rodzice dzieci, które odnoszą sukcesy, potrafią się oprzeć tej pokusie.
Zachęcanie do samodzielnego myślenia i podejmowania decyzji uniezależniają. Nadal możesz być obok zadawać pytania: "Jak myślisz, jaki wybór byłby najlepszy?", analizować, co poszło nie tak i co można zrobić lepiej, jednocześnie pozwalając dziecku podejmować własne decyzje, ale i mierzyć się z ich konsekwencjami. To cenna lekcja.
Jeśli rodzic uważa, że dobre stopnie i świstek papieru pomogą w zdobyciu dobrze płatnej pracy, to są w błędzie. Choć dyplom może być przydany w życiu, to jeśli nie ma związku zainteresowaniami dziecka, a jest jedynie spełnieniem oczekiwań rodziców, nic dobrego z tego nie będzie.
Jeśli ktoś kocha to co lubi, to będzie nad tym ciężko pracował sam z siebie. Co więcej, może osiągnąć sukces nawet bez dyplomu. Osoba taka będzie odważniejsza w podejmowaniu decyzji. Nawet jeśli coś się początkowo nie będzie kalkulowało finansowo, będzie gotowa zaryzykować.
Pieniądze same w sobie nie powinny być celem, podobnie jak dążenie do zdobycia dobrze płatnej pracy. Za to niezwykle ważne jest kształtowanie praktycznej wiedzy o pieniądzach i ich wartości. Nauka zarabiania, oszczędzania, planowania wydatków sprawiają, że dziecko uczy się doceniać wartość pieniądza.
Czytaj także: https://mamadu.pl/160425,czego-powinnismy-uczyc-dzieci-by-odniosly-sukces-oto-10-sposobow