mamDu_avatar

"Ach, śpij, kochanie". 6 wyciszających zabaw, które pomogą ci uśpić dziecko każdego dnia

Aneta Zabłocka

13 lipca 2022, 13:55 · 2 minuty czytania
Ty padasz z nóg, a dziecko bawi się w najlepsze? Patrzysz tęsknie na zachód słońca i wiesz, że dzisiaj znów będziesz miała problem z uśpieniem dziecka? Oto 6 zabaw wyciszających, które pomogą ci ułożyć zrelaksowane i spokojne dziecko do snu.


"Ach, śpij, kochanie". 6 wyciszających zabaw, które pomogą ci uśpić dziecko każdego dnia

Aneta Zabłocka
13 lipca 2022, 13:55 • 1 minuta czytania
Ty padasz z nóg, a dziecko bawi się w najlepsze? Patrzysz tęsknie na zachód słońca i wiesz, że dzisiaj znów będziesz miała problem z uśpieniem dziecka? Oto 6 zabaw wyciszających, które pomogą ci ułożyć zrelaksowane i spokojne dziecko do snu.
Zabawy wyciszające przed snem. 6 aktywności przed pójściem do łóżka Fot. Pexels
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Czasami wieczorna rutyna to za mało, aby dziecko bez płaczu i marudzenia ułożyło się do snu. W wielu przypadkach wydarzenia dnia nadal oddziałują sensorycznie na dzieci i bardzo trudno im przejść do trybu nocnego. Dlatego warto stosować zabawy wyciszające, które stymulują czucie głębokie i pozwalają dziecku utulić intensywnie pracujące ciałko i umysł do snu.


Wyciszające zabawy przed snem

Aby pomóc dziecku się zrelaksować, musisz pobudzić jego system czucia głębokiego, czyli propriocepcję. W mięśniach i ścięgnach znajdują się receptory, które gdy zostaną pobudzone, roztaczają uczucie błogiego zrelaksowania i wyciszenia.

Przed spaniem

Gniotki

Napełnij balony mąką, ziarnami fasoli albo grochem lub po prostu napompuj te tylko trochę, by można było swobodnie przesuwać powietrze w jego wnętrzu. Baw się z dzieckiem gniotkami - możecie je rzucać, sortować, a nawet się na nich położyć.

Piasek kinetyczny i modelina

Zabawy plastyczne mogą wyciszać niektóre dzieci. Stosuj je, jeśli twój maluch potrafi skupiać się na wykonywanych czynnościach i nie jest zdenerwowane. W innym wypadku szybko wpadnie we frustrację i osiągniesz efekt odwrotny od zamierzonego.

Modelina ma bardziej sztywną strukturę niż plastelina i wymaga mocnego ucisku i rozgrzania, by móc z niej lepić figurki. Jeśli używasz piasku, przygotuj małe foremki, które będą wymagały mocnego dociskania materiału, by odwzorował kształt.

Masaż

Szczególnie ten mocniejszy wpłynie na czucie głębokie i odpręży dziecko. Możesz jeździć po jego pleckach samochodzikami, piłeczka albo woreczkiem sensorycznym. Wymasuj też stópki i nogi. Masaż całego ciała sprawi, że dziecko się odpręży, a sen przyjdzie do niego wcześniej.

Zawijanie w koc

Zawijanie w kołdrę lub kocyk to metoda polecana przez terapeutów integracji sensorycznej. Ciasne zawinięcie w materiał pozwala na bliskie poczucie swojego ciała. Zawijaj i odwijaj dziecko kilka razy, za każdym razem jeszcze otul je i ściśnij, gdy leży w kołderce.

Już w łóżku

Tuż przed samym snem dziecka, zaproponuj jeszcze kilka czynności wyciszających i prostych medytacji, które pomogą maluszkowi bezpiecznie odpłynąć w krainę marzeń.

Słuchanie bicia serca

Połóż główkę dziecka na swojej klatce piersiowej i pozwól mu mocno się do ciebie przytulić. Słuchanie równego rytmu serca uspokaja i odpręża.

Bajka o odgłosach

Usiądź lub połóż się obok dziecka w łóżku i posłuchajcie razem odgłosów wydawanych przez ulicę i dom. Możesz zacząć po cichu snuć bajkę o tym, co dzieje się za oknem. Mów łagodnie i spokojne, a dziecko zaśnie.

Czytaj także: https://mamadu.pl/126413,zasypianie-bez-placzu-kontra-wyplakanie-sie-przeglad-metod-ukladania-dziecka-do-snu