jak ograniczyć dziecku gry komputerowe
Jak w wakacje odciągnąć dzieci od gier komputerowych? reshot
REKLAMA
  • Często rodzice toczą z dziećmi walkę o czas, jaki spędzają one przed ekranem telefonu lub komputera, grając w gry komputerowe.
  • Wakacje to dobry czas, by "odkleić" dziecko od gier komputerowych.
  • Oto 5 skutecznych sposobów, by odciągnąć dziecko od grania, a zachęcić je do innych aktywności.
  • Chyba wszyscy zdajemy sobie sprawę z zagrożeń, gdy nasze dziecko spędza zbyt dużo czasu przed ekranem telefonu komórkowego lub komputera. Nie tylko może to wpłynąć negatywnie na jakość snu lub spowodować problemy z koncentracją, ale też dziecku zwyczajnie zaczyna brakować czasu na inne czynności, choćby uprawianie sportu czy zabawę na zewnątrz z rówieśnikami.

    5 sposobów, by odciągnąć dziecko od gier komputerowych

    Dlatego zdarza się, że rodzice toczą walkę z dziećmi o czas, jaki spędzają one przed ekranem. Kiedy najlepiej zrobić dziecku "detoks”? Najlepiej właśnie w wakacje, bo choć dziecko ma wtedy zdecydowanie więcej czasu, to jednocześnie mamy mu do zaoferowania mnóstwo alternatywnych zajęć. Oto 5 sposobów, by odciągnąć dziecko od gier komputerowych.

    1. Stwórz sportowe wyzwanie. Dzieci uwielbiają rywalizację i wszelkiego rodzaju wyzwania. Możesz więc zaproponować im wakacyjne zawody. Kup np. dwa krokomierze (nie używaj aplikacji z telefonu) i sprawdzajcie codziennie, kto wygrał zawody na liczbę kroków.

    Możecie się też umówić na jazdę na rowerze i zwiększanie dystansu z każdym tygodniem lub naucz dziecko nowego sportu. Może będzie chciało spróbować gry w ping-ponga, tenisa, kręgle – pomóż dziecku znaleźć cokolwiek, co polubi, a co wiąże się z aktywnością.

    2. Niech gra będzie nagrodą, a nie codzienną rutyną. Dla dzieci, które lubią grać, możesz wprowadzić zasady jak z gry komputerowej. Np. jeśli dziecko przeszło 5 tys. kroków, to zdobyło 15 minut grania każdego dnia. Jeśli zwyciężyło w jakieś sportowej konkurencji, może np. pograć 45 dziennie.

    3. Zaproponuj gry… planszowe. Jeśli twoje dziecko lubi grać w określone gry komputerowe, poszukaj ich planszowych odpowiedników, np. Minecraft czy Super Mario. Szybko okaże się, że granie w "planszówki" jest równie ekscytujące, jak gra komputerowa. Plusów jest więcej – przede wszystkim spędzacie czas całą rodziną i zacieśniacie łączącą was więź.

    4. Rozpocznij długoterminowy projekt wybrany przez twoje dziecko. Najpierw zróbcie "burzę mózgów” – niech dziecko zastanowi się i najlepiej spisze na kartce, o jakich umiejętnościach marzy. Może chciałoby zrobić kurs żeglarski, pójść na zajęcia ceramiczne, nauczyć się grać na jakimś instrumencie.

    Następnie zorientuj się, czy w twojej najbliższej okolicy jest możliwość realizacji jego pasji. Często właśnie w okresie wakacji są prowadzone ciekawe kursy, podczas których dziecko może rozwijać swoje pasje, a przy okazji oderwie się od gier komputerowych.

    5. Dobierz aktywność, którą doceni twój mały gracz. Sztuki walki albo półkolonie w szkole przetrwania to zajęcia odpowiednie dla graczy, którzy lubią gry sportowe. Odczują ten sam dreszczyk emocji, jest rywalizacja i walka z przeciwnościami, zdobywają też nowe umiejętności.

    Zajęcia na świeżym powietrzu sprawdzają się dla wielbicieli gier przygodowych, ponieważ ci gracze lubią eksplorację i są bardzo ciekawi. Według badań, gracze gier przygodowych z przyjemnością uczą się też gry na instrumentach muzycznych, obróbki drewna, malarstwa, rzeźby itp., ponieważ aktywują one te części mózgu, które interpretują informacje zmysłowe.

    Dobierz więc dla dziecka taką aktywność, która będzie dla nich tak samo ekscytująca, jak gra komputerowa, a nawet nie zorientujesz się, gdy twoje dziecko "odklei” się od telefonu komórkowego czy komputera.

    Czytaj także: