Pamiętam, że gdy ja wyjeżdżałam pierwszy raz ze swoim chłopakiem nad jezioro w wakacje, moja mama tylko pogroziła mi palcem. Ten gest oznaczał więcej niż tysiąc słów, choć i tak został wykonany na próżno. Nie popełniaj jej błędu i otwórz się w rozmowie z dzieckiem na temat wakacyjnych flirtów, miłości i seksu.
Tym bardziej, jeśli myśl o przeżyciu "pierwszego razu" przez twojego nastolatka totalnie cię paraliżuje. I ty, i on, dzięki tej rozmowie będziecie spali spokojnie.
Randki w wieku nastoletnim to ważny element dojrzewania, nawiązywania relacji społecznych, poznawania i rozbudzania swojej seksualności, ale także radzenia sobie z odrzuceniem czy bólem po stracie.
Wbrew pozorom twoje dziecko w sytuacji "złamanego serca" nie powinno pozostać bez wsparcia rodzica. Tak samo, gdy przeżywa ekscytację na myśl o pierwszych seksualnych zbliżeniach ze swoją drugą połówką.
Dlatego musisz poruszyć w rozmowie z nastolatkiem tych 5 tematów, zanim wyjedzie ze swoją sympatią na wakacje, na których być może będzie uprawiać seks.
Rozmowę o seksie warto zacząć od zdrowia i lekcji biologii. Duża część rodziców boi się mówić otwarcie o wulwie, prąciu, spermie i zapłodnieniu, tymczasem właśnie poruszanie się w zakresie pojęć medycznych może pomóc im odczarować "wstydliwość" rozmów o seksie z nastolatkiem.
Magdalena Czech, psycholog, seksuolog i edukatorka seksualna, mówiąc o świadomości nastolatków dotyczących współżycia, wspominała, że wiele z nich nie zdaje sobie nawet sprawy, że na pupie mogą rosnąć włosy.
Seks być może zaczyna się w głowie, ale fizyczne objawy gotowości seksualnej są bardzo ważne. Oprócz opisu działań i wyglądu części intymnych warto powiedzieć dziecku o chorobach wenerycznych, infekcjach intymnych oraz higienie po stosunku.
– Żeby nie doszło do zapłodnienia, wystarczy zrobić płukankę, czyli wlać do pochwy roztwór i teraz wybierz, co wolisz, bo słyszałam wiele: płyn do płukania jamy ustnej, coca-colę czy gorącą wodę – wyliczała Magdalena Czech.
Jeśli twoja córka nie bierze jeszcze tabletek antykoncepcyjnych albo nie miała w ręku prezerwatywy, to warto zapisać ją na wizytę u ginekologa i zabrać do sklepu. Tak samo syna. Bez wstydu rozerwać opakowanie z kondomem i powiedzieć, że jest to jedna z najlepszych metod zapobiegania nie tylko ciąży, ale także chorobom przenoszonym drogą płciową.
Spokojnie możemy wręczyć chłopakowi i dziewczynie paczkę prezerwatyw i zalecić im naukę zakładania prezerwatywy na członek. A pewnie twoja babcia zgodziłaby się ze stwierdzeniem, że jak para nie ma przy sobie środków antykoncepcyjnych, to szklanka wody, zamiast seksu będzie o wiele bardziej odpowiednia (lub forma pieszczot, która nie obejmuje penetracji).
Ogólnokrajowe badanie ponad 2000 australijskich uczniów szkół średnich wykazało, że wśród osób aktywnych seksualnie jedna czwarta doświadczyła niepożądanego seksu. Powody, dla których uprawiali seks, gdy nie chcieli, to m.in.: byli zbyt pijani, by odmówić (49 proc.), byli przestraszeni (28 proc.) lub ulegli presji partnera (53 proc.).
To bardzo ważny temat, który musisz podjąć w czasie rozmowy ze swoim dzieckiem na temat rozpoczęcia współżycia. Niezależnie od tego, jak bardzo druga strona namawia albo nastolatek czuje się zobligowany do "dania dowodu miłości", nie powinno godzić się na przekroczenie swoich granic. Gotowość do rozpoczęcia współżycia i tak przyjdzie, ale nie musi ona zależeć od presji rówieśniczej lub strachu.
Jeśli twoje dziecko właśnie zanurzyło się we flirt z nowo poznaną osobą lub ma nowego partnera, o którym niewiele wie, zahacz w rozmowie o kwestie bezpieczeństwa. I niezależnie czy to chłopak, czy dziewczyna, niech kieruje się zasadą ograniczonego zaufania, zawsze ma przy sobie telefon oraz ustalony kod alarmowy, którym powiadomi cię (lub przyjaciół) o tym, że znalazł/a się w niebezpieczeństwie.
Możesz wierzyć lub nie, ale to bardzo prawdopodobne, że nastolatek spróbuje alkoholu w czasie wakacji. Porozmawiaj z nim o tym, tu znajdziesz wskazówki jak. Podejmij też temat przekraczania granic - swoich i innych - gdy jest się pod wpływem alkoholu. I znów przypomnij o bezpieczeństwie. Jedna myśl, że zabawa idzie w niepożądanym kierunku i czują się niekomfortowo, jest wystarczającą przyczyną, by wrócić w bezpieczne miejsce (dom, hotel, namiot, domek wypoczynkowy, w którym spędza wakacje z chłopakiem/przyjaciółmi).
Niektórym rodzicom bardzo trudno przychodzi akceptacja wyborów romantycznych ich dzieci. Uważają, że zasługują na kogoś lepszego, nie podobają im się kolczyki albo ubiór, potrafią przyczepić się do krzywego uśmiechu młodzika, który podyktowany był stresem związanym z poznaniem rodziców swojej partnerki.
– Są ojcowie, którzy potrafią wspierać swoje córki w tym okresie i budują więzi oparte na zaufaniu oraz szacunku, ale są również ojcowie, którzy nie akceptują bądź też nie potrafią pogodzić się, że ich mała księżniczka dorasta i wzbudza zainteresowanie innych chłopców. Ciężko im zrozumieć, że córka ma prawo wybrać sobie partnera, podważają te wybory, nie wspierają w tym. Boją się rozmów – mówi Mateusz Kempiński, psycholog pracujący z dziećmi i młodzieżą w rozmowie z dad:Hero.
Nawet jeśli twoje dziecko spotka zawód miłosny, pod żadnym pozorem z twoich ust nie powinny paść słowa: "a nie mówiłam, że on/ona taki jest".
Czytaj także: https://mamadu.pl/121121,czy-seks-oralny-chroni-przed-ciaza-czyli-co-nastolatki-wiedza-o-seksie-i-skad-te-wiedze-czerpia