Jako rodzic masz pewne cele. Najpewniej chcesz wychować empatyczne i wrażliwe dziecko, które potrafi podejmować mądre i właściwe decyzje. Jednak nie możesz zapominać, że nikt z nas nie jest ideałem. To dzięki błędom uczymy się najlepiej. Zamiast się denerwować, że twoje dziecko znowu zrobiło coś nie tak, możesz zrobić coś zupełnie innego. To od tego, jak reagujesz na niepożądane zachowanie dziecka, zależeć będzie, czy w przyszłości podejmie lepsze decyzje, rozwinie zdrowe nawyki i wyciągnie wnioski na przyszłość.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Dzieci popełniają błędy, bo dopiero się uczą, poznają świat i próbują zrozumieć, jak funkcjonuje.
To, jak reagujesz na pożądane i niepożądane zachowanie dziecka, jest dla niego ważną wskazówką.
Jeśli chcesz wychować empatyczne i pewne siebie dziecko, musisz zastosować 5 ważnych rad.
Jako rodzice nigdy nie możemy zapominać, że nasze dzieci się jeszcze uczą, błądzą i popełniają błędy. Mają do tego pełne prawo. Zamiast złościć się na swoją pociechę, warto zastanowić się nad sobą. Oto, co robią rodzice, którzy wychowują pewne siebie, inteligentne i empatyczne dzieci, gdy te się zachowują inaczej niż, by tego chcieli:
1. Koncentrują się na zachowaniu dziecka
Pamiętaj, nie możesz określać dziecka w kategorii "złe" lub "dobre". Konstruktywne uwagi dotyczące zachowania mogą zwrócić uwagę na problem, jednocześnie dając szansę na poprawę.
Na przykład możesz powiedzieć: "Nie podobało mi się, że uderzyłeś swojego młodszego braciszka. To nie było miłe", zamiast: "Jesteś złym bratem". Dzięki temu dajesz dziecku szansę na wyciągniecie wniosków i podjęcie lepszych decyzji w przyszłości.
Jednocześnie nie bój się chwalić. Jednak zamiast komplementować dziecko, zwracaj uwagę na jego konkretne pozytywne zachowania. Widzisz różnicę między: "Jesteś grzecznym dzieckiem", a "Odkładając zabawki do pudełka, wykonałeś świetną robotę"? Pozytywne wzmocnienie ma olbrzymią moc. Warto o tym pamiętać.
2. Nie zawstydzają
Eksperci twierdzą, że zawstydzanie dzieci jest nie tylko nieskuteczną praktyką, ale i bardzo szkodliwą. Może przyjmować różne formy, jednak zawsze sprawia, że dziecko czuje się osamotnione i odrzucone. Co więcej, wstyd osłabia empatyczne reakcje na inne osoby.
Pewne badanie wykazało, że gdy podczas zabawy zepsuła się lalka, dzieci, które zazwyczaj były zawstydzane przez opiekunów, nie chciały się przyznać do tego, co się stało. Natomiast dzieci, wobec których taka technika nie była stosowana, chciały same ją naprawić.
3. Budują poczucie własnej wartości
Eksperci radzą, by dzieci od najmłodszych lat prosić o pomoc. Jednak nie podchodź do tego na tym etapie jak do obowiązku, który dziecko musi wykonać, np. zapytaj: "Czy chcesz pomóc mamie i wytrzeć swoje zabawki z kurzu?". Zaangażowanie w codzienne zadania sprawia, że czują, że mają coś zaoferowania.
4. Rozmawiają o emocjach
Po sytuacjach, które wzbudziły silne emocje, zawsze warto usiąść i przegadać, co się wydarzyło. Jeśli twój syn krzyczał na swoją siostrę, zapytaj go, jak się czuł w tym czasie. Ale także dopytaj go, jak mogła się czuć siostra. Pytaj o uczucia i pomagaj je nazywać, nie bój się sama określać tego, co czujesz.
Aby rozwijać empatię, warto także podczas czytania książeczek czy oglądania bajek dopytywać dziecko, jak bohater mógł się poczuć w danej bohater.
5. Unikają przekupstwa
Czasem rodzice zamiast podjąć prace nad skorygowaniem niepożądanego zachowania, uciekają się do przekupstwa. Jednak eksperci twierdzą, że to kiepski pomysł. Łapówki to strategia, która działa tylko na krótką metę. Dobre zachowanie nie jest czymś, za co "trzeba płacić" zabawkami i jedzeniem. Przecież warto czynić dobro, bo jest to fajne i sprawia nam to przyjemność, a nie dla nagrody.