Jeśli nigdy nie spotkałaś osoby wysoko wrażliwej (lub nie wiedziałaś o tym), możesz nie wiedzieć, jakie są dla niej charakterystyczne cechy. Często, gdy mamy do czynienia z dzieckiem wysoko wrażliwym, na pierwszy rzut oka może nam się wydawać, że to maluch "trudny" lub "niegrzeczny". Oto 6 cech dzieci wysoko wrażliwych - to wcale nie oznacza, że są "trudne".
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Rodzice, którzy nigdy nie spotkali osoby wysoko wrażliwej (lub o tym nie wiedzą), często uważają, że mają "niegrzeczne" lub "trudne" dzieci.
Jeśli nie wiesz, jak opiekować się i wychowywać małego wrażliwca, możesz czuć się zmęczona rodzicielstwem albo sfrustrowana.
Wystarczy zrozumieć pewne zachowania malucha i zmienić nawyki, a życie z wysoko wrażliwym dzieckiem może być dużo prostsze.
Nie "trudne", tylko wysoko wrażliwe
Rodzice dzieci wysoko wrażliwych, jeśli nie są świadomi, że mają wysoko wrażliwego malucha, nie potrafią z nim postępować i często są wyczerpani opieką nad nim. Aby temu zapobiec, wystarczy wprowadzić w życie pewne nawyki, dzięki którym i dziecku, i jego rodzicom będzie się żyło lżej.
Bo przy osobie wysoko wrażliwej pomagają konkretne działania, które sprawiają, że zarówno takie dziecko, jak i jego rodzice nie będą więcej sfrustrowani, że "coś poszło nie tak" w ich metodach wychowawczych.
Dr Elaine Aron, która jest psychologiem specjalizującym się w osobach wysoko wrażliwych i jako pierwsza użyła takiego terminu, opisała 6 podstawowych cech dzieci wysoko wrażliwych. Dzięki temu krótkiemu przewodnikowi możesz się upewnić, że nie masz się o co martwić, bo wysoko wrażliwe dzieci potrzebują po prostu nieco innego traktowania.
1. Zbyt wiele bodźców z zewnątrz je przytłacza
Jeśli twój maluch ma problemy z głośnymi dźwiękami, zbyt jaskrawym światłem, zbyt dużą ilością zapachów i w ogóle bodźców– może być dzieckiem wysoko wrażliwym. Takie maluchy nie tylko bywają bodźcami przytłoczone, czasem wpływają one na nich tak, że np. stają się nadmiernie pobudzone. W miejscach, w których jest zbyt wiele bodźców działających na zmysły, dzieci wysoko wrażliwe czują się sfrustrowane, zmęczone i złe, są też bardziej niż zwykle emocjonalne.
2. Zadają sporo pytań
Wysoko wrażliwi są bardziej czuli na otoczenie i wychwytują wiele niuansów i zachowań ludzi ich otaczających. Mogą zauważyć jakieś drobiazgi w spojrzeniu czy gestach, których nawet dorosły nie zauważy. W takich sytuacjach zadają mnóstwo pytań, bo nie zawsze wszystko rozumieją. Znajomość takich niuansów wykracza poza ich wiek.
3. Chłoną nastroje innych
Wysoko wrażliwe dzieci nie tylko wyłapują drobiazgi. One również są bardziej empatyczne niż rówieśnicy, przez co łatwiej im współodczuwać stany i emocje innych. Mogą od ciebie czuć spokój i dzięki temu się uspokoić, ale tak samo będą współodczuwać twój smutek, gniew czy zniecierpliwienie.
To sprawia, że czują się źle, są sfrustrowane, bo nie zawsze rozumieją, dlaczego targają nimi emocje. Warto z takim dzieckiem rozmawiać, pomagać mu nazywać emocje i uczucia oraz uczyć je tego, jak sobie z nimi radzić. W takich chwilach ważne jest też wyciszenie – zadbajcie o to, by mieć w domu strefę komfortu, w której wysoko wrażliwy maluch odpocznie. Może to być np. kącik z kocykiem, poduszkami i książeczkami.
4. Mają skłonności do dramatu i załamań
Ponieważ maluch jest wysoko wrażliwy i często ulega nadmiernej stymulacji, jest też podatny na emocje i stany, które się z tym wiążą. Może łatwo wpadać w złość, histerię czy gniew, płacz lub frustrację. W takich momentach trzeba szukać sposobu na łagodzenie – spróbujcie np. ćwiczeń oddechowych.
5. Pomaga im rutyna
Ogólnie dzieci lubią rutynę – powtarzalność sprawia, że czują się bezpieczniej, wiedzą, co je czeka. To także pozytywnie wpływa na ich rozwój. Dzieci wysoko wrażliwe, gdy wiedzą, co w ciągu dnia będzie po sobie następowało, znają dobrze swoje otoczenie i czują się w nim bezpiecznie, są spokojniejsze i łatwiej im się wyciszyć po przebodźcowaniu po całym dniu w szkole czy przedszkolu.
6. Boją się nowych sytuacji
Wysoko wrażliwi kiepsko radzą sobie z nowościami i niespodziewanymi sytuacjami. Im coś jest dla nich bardziej znajome, tym łatwiej im to zrozumieć lub zaakceptować. W nowych sytuacjach często czują się nieswojo, niespokojnie i mogą być zdezorientowane. Przy każdej takiej nowości trzeba dziecko trochę z nią zaznajomić, by mogło się z nią oswoić.