Bywa, że układ nerwowy wykazuje podwyższoną aktywność, a to oznacza, że dociera do niego więcej bodźców i każdy z nich jest mocniejszy, niż dla większości społeczeństwa. Kiedy myślimy o WWO np. w parku rozrywki, czy galerii handlowej, gdzie każdy zapach dźwięk, światło i duża ilość osób jest dla nich ogromnym obciążeniem, zaczynamy im współczuć.
Ale bycie wysoko wrażliwym, to również błogosławieństwo, dar, który otrzymali nieliczni. A cechy WWO widać już u maleńkich dzieci. Jak rozpoznać, że twoje dziecko jest ponadprzeciętnie wrażliwe?
Niemowlę wysoko wrażliwe
Te cechy widać już od pierwszych chwil życia dziecka. Często przy pierwszym dziecku nie mając porównania, wydaje nam się, że takie są po prostu niemowlęta. Jednak jeśli twój maluszek bardzo gwałtownie reaguje na zmiany, jest niespokojny, kiedy w domu pojawia się gość, którego nie zna, wydaje się być "bojaźliwy", to jedna z cech, którą mają WWO.
Takie niemowlę bardzo źle reaguje na sztuczne tkaniny, drażniące metki. Zachowuje się, jakby nie powodowały u niego lekkiego dyskomfortu, ale prawdziwy ból? Bo pewnie tak właśnie jest, pełna pieluszka również wywołuje u niego bardzo duży dyskomfort.
Niemowlę wysoko wrażliwe wybudzi się, kiedy pod oknem przejedzie samochód, jednak ciężko mu się wyciszyć i ponownie zasnąć. Dziecko staje się płaczliwe po wizycie w sklepie, spacerze inną trasą, czy przy zmianach pogody. Wydaje się, że każda zmiana jest w stanie doprowadzić je do rozpaczy.
Maluch gwałtownie reaguje na zmiany temperatury, a także twojego nastroju. Kiedy zamiast uśmiechu, na twojej twarzy pojawia się irytacja czy smutek, dziecko od razu to wyczuwa.
WWO są cudownymi dziećmi
Kiedy dziecko wysoko wrażliwe zaczyna dorastać, jest delikatne i troskliwe wobec bliskich i zwierząt domowych. Zauważa najmniejsze niuanse w emocjach i zachowaniu otaczających go ludzi. Jego empatia jest wręcz zawstydzająca, nie jest w stanie przejść obojętnie obok nikogo, kto potrzebuje pomocy.
Te dzieci są też niezwykle ostrożne, bardzo rzadko ulegają drobnym urazom, nie niszczą ubrań, zawsze wyglądają schludnie, bo mokra bluzka, czy upiaszczone rączki powodują u nich duży dyskomfort, dbają więc o higienę. Utrzymują porządek w kąciku z zabawkami, bo nie potrafią funkcjonować w chaosie.
Dzieci wysoko wrażliwe mają ponad przeciętnie rozwinięte zdolności poznawcze, zadają mnóstwo pytań, a to ułatwia im zdobywanie wiedzy i poszerzanie zainteresowań. Bardzo wcześnie rozwija się u nich inteligentne poczucie humoru, , są elokwentne, w wielu kwestiach samodzielne, zupełnie, jakby czytały w myślach opiekuna. Wiedzą same z siebie, czego od nich oczekujesz i robią to, jakby czytały w Twoich myślach.
To dar
Kiedy niemowlę wybudza się 17 raz tej samej nocy, bo pies sąsiadów zaszczekał, myślisz, że to straszne, że twoje rodzicielstwo nie wygląda tak, jak powinno. Trudno ci dostrzec plusy, gdy maluch od pierwszych chwil życia aż do drugich czy trzecich urodzin wykazuje totalną mamozę. Marzysz o pójściu do toalety w pojedynkę i przespaniu ciągiem, choć 4 godziny i to wszystko wydaje ci się takie odległe i niesprawiedliwe.
Myślisz, jak trudny egzemplarz ci się trafił. Gdy rośnie, momentami wydaje Ci się, że nic nie będzie łatwiejsze. Brak mu odwagi i przebojowości, która przecież dziś jest tak bardzo pożądana. Ale czy konieczna? Pomyśl o empatii, wrażliwości, małych zachwytach, celebracji ciszy, umiłowaniu do porządku świata.
Oczywiście zawsze można powiedzieć, że dzisiejszy świat nie sprzyja wrażliwym ludziom. Ale spójrz na to inaczej. Dziś świat bardzo ich potrzebuje, a ty masz takiego niezwykłego człowieka pod swoim dachem. To skarb, który musisz doceniać i pielęgnować.
Żródło: “Wysoko wrażliwe dziecko. Jak je zrozumieć i pomóc mu żyć w przytłaczającym świecie”, Elaine Aron