mamDu_avatar

Wielki Tydzień wieńczy Wielki Post. Sprawdź, co oznacza i jaka jest jego symbolika

Martyna Pstrąg-Jaworska

23 lutego 2023, 08:44 · 3 minuty czytania
Wielki Tydzień to jeden z najważniejszych okresów roku w religii chrześcijańskiej. To czas, który poprzedza Wielkanoc i symbolizuje ostatnie dni życia Jezusa Chrystusa. Sprawdź, jakie są tradycje i co oznaczają poszczególne dni Wielkiego Tygodnia.


Wielki Tydzień wieńczy Wielki Post. Sprawdź, co oznacza i jaka jest jego symbolika

Martyna Pstrąg-Jaworska
23 lutego 2023, 08:44 • 1 minuta czytania
Wielki Tydzień to jeden z najważniejszych okresów roku w religii chrześcijańskiej. To czas, który poprzedza Wielkanoc i symbolizuje ostatnie dni życia Jezusa Chrystusa. Sprawdź, jakie są tradycje i co oznaczają poszczególne dni Wielkiego Tygodnia.
Wielki Tydzień to czas oczekiwania na zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Wielki Tydzień to jeden z najważniejszych okresów w religii chrześcijańskiej. To wtedy wierni przygotowują się do zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.
  • Wielki Tydzień to też ostatni czas Wielkiego Postu. Wielki Tydzień 2024 zaczyna się 24 marca od Niedzieli Palmowej, kiedy wierni święcą w kościołach palemki symbolizujące mękę i triumf Jezusa.
  • Czas Wielkiego Tygodnia kończy Wigilia Paschalna, która odbywa się wieczorem w Wielką Sobotę, która w 2024 roku wypada 30 marca 2024 roku.

Wielki Tydzień 2024

Wielki Tydzień 2024 zaczyna się w niedzielę 24 marca, a kończy w sobotę 30 marca. To okres bezpośrednio poprzedzający Wielkanoc, ostatni tydzień Wielkiego Postu. W religii chrześcijańskiej symbolizuje ostatnie dni życia Jezusa aż do jego zmartwychwstania.

W czasie Wielkiego Tygodnia wierni biorą udział w licznych procesjach i nabożeństwach, które pomogą im przygotować się do najważniejszego religijnego święta, czyli Wielkanocy.

Początek Wielkiego Tygodnia

Wielki Tydzień 2024 zaczyna Niedziela Palmowa, która przypomina o triumfalnym przyjeździe Jezusa i apostołów do Jerozolimy. Tego dnia wierni idą do kościoła poświęcić palmy, które w religii katolickiej symbolizują triumf Jezusa oraz nieśmiertelność ludzkiej duszy.

Palmy w tradycji ludowej oznaczają odradzające się życie i siły witalne. Są też symbolem powitania Jezusa, który wjeżdżał na osiołku do Jerozolimy, a tłum witał go liściami palm. Podczas mszy palmy przyniesione przez wiernych są święcone przez kapłana. Odbywają się też procesje, na których śpiewa się pieśni pochwalne.

Triduum Paschalne 2024

Najważniejszym wydarzeniem Wielkiego Tygodnia jest Triduum Paschalne, na które składa się Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota. To wtedy kościół upamiętnia mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Triduum Paschalne rozpoczyna się w Wielki Czwartek, podczas odprawiania uroczystej mszy Wieczerzy Pańskiej, która symbolizuje Ostatnią Wieczerzę Jezusa i jego apostołów. W 2024 roku Wielki Czwartek wypada 28 marca.

Następny dzień, Wielki Piątek (29 marca 2024 r.), zgodnie z religią chrześcijańską, jest czasem żałoby i refleksji. Tego dnia nie odbywają się msze święte, wierni biorą udział w adoracji krzyża, który wcześniej zasłonięto. Odbywa się droga krzyżowa, symbolizująca ostatnią i męczeńską drogę Jezusa Chrystusa. Najważniejsza tego dnia jest liturgia Męki Pańskiej. Tego dnia panuje ścisły post, co oznacza rezygnację z jedzenia mięsa i ograniczenie się do trzech skromnych posiłków w ciągu dnia.

Z kolei Wielka Sobota (30 marca 2024 r.) to dzień, w którym od rana święcimy w kościele pokarmy w koszyczku i odwiedzamy Grób Pański. To już ostatni moment przed ogłoszeniem zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Wieczorem odbywa się Wigilia Paschalna, którą rozpoczyna poświęcenie ognia przez kapłana i zapalenia Paschału, czyli dużej woskowej świecy symbolizującej zmartwychwstałego Jezusa.

Jak wytłumaczyć dziecku czym jest Wielki Tydzień?

Jeśli chcemy wytłumaczyć dziecku, czym jest Wielki Tydzień, z pomocą może przyjść Biblia obrazkowa dla dzieci. Jeśli jesteśmy wierzący, warto opowiedzieć dziecku po kolei, nawet skrótowo, co zgodnie z tradycją chrześcijańską działo się w poszczególne dni i dlaczego np. chodzimy do kościoła poświęcić koszyczek z pisankami.

Warto dostosować dawkę wiedzy do wieku malucha. Niektórzy rodzice, chcąc wprowadzić dzieci w tajemnice Wielkanocy, angażują dziecko w przygotowanie świątecznych ozdób, przy okazji tłumacząc im znaczenie baranków, palemek czy pisanek. Pomocne mogą okazać się także zabawy wielkanocne dla najmłodszych.

Czytaj także: https://mamadu.pl/135071,znaczenie-zajaczka-wielkanocnego-dlaczego-jest-symbolem-wielkanocy