Wielkanocny wielkouch. Dlaczego zając jest symbolem Wielkanocy?

Zajączek wielkanocny
Zajączek wielkanocny Prawo autorskie: kolinkotanya / 123RF Zdjęcie Seryjne
Zajączek wielkanocny miła atrakcja świąteczna dla dzieci. Przynosi słodkości, jest zabawny, ma duże uszy i budzi pozytywne skojarzenia. Dlaczego jest to symbol najważniejszego święta chrześcijan? Jeśli w ogóle nim jest.


Symbol Wielkiej Nocy
Najstarsze źródła, które łączą zająca z symboliką wielkanocną pochodzą z XIII wieku. Wiążą ją z boginię Eostre, patronką płodności i szczęścia. Trudno, jednak dotrzeć do jednego, wiarygodnego wyjaśnienia symbolu zajączka wielkanocnego, czemu to właśnie on został wybrany. Najtrafniejsze wydaje się być nawiązanie do nadejścia wiosny, a więc płodności, szczęścia, odmiany i życia. Choć niewiele ma to wspólnego z chrześcijaństwem... To powód, dla którego kościół stroni od wykorzystywania jego wizerunku. Z jego perspektywy to symbol Chrystusa i Baranka Bożego powinien skupiać największą uwagę katolików.

Zajączek wielkanocny, a kto to taki?
Na ile wizyta zająca z koszykiem wielkanocnym i słodyczami dla dzieci jest popularna w Polsce? Zwyczaj obdarowywania przez zajączka jest na pewno powszechna u zachodnich sąsiadów, bo dokładnie z Niemiec on pochodzi. W Polsce tylko w trzech regionach jest on obchodzony - na Śląsku, Pomorzu i Wielkopolsce. Nie we wszystkich krańcach świata to zając jest darczyńcą pisanek. Odmianą jest Australia, miejsce, które bardzo wspiera lokalną faunę i zdecydowało, że atrakcją będzie wielkanocny wielkouch, Easter Biilby, który zdetronizował zajączka.
Kiedy i gdzie go szukać?
W krajach skandynawskich zaraz po śniadaniu wielkanocnym najmłodsi wyruszają w poszukiwanie prezentów. Na Wielkopolsce zajączek przychodzi 3 dni wcześniej, w Wielki Czwartek. Są też miejsca, gdzie zajączek wielkanocny przychodzi nieraz, a dwa razy. W Wielki Czwartek dzieci otrzymują podarunki od rodziców chrzestnych, a od rodziców i dziadków w Wielką Niedzielę.


Zajączek wielkanocny w musicalu z Jamesem Marsdenem
Zając wielkanocny to ulubiony motyw również w filmach w okresie świąt. Postać grana głównie prze komików. W zajączka wielkanocnego wcielili się: Russell Brand, Jim Breuer, Jay Thomas, Harvey Fierstein, Django Marsh. Jedną z najlepszych produkcji familijnych jest komedia "Hop", w której wystąpił James Marsden i Russel Brand. Dawna, pochodząca z 1977 produkcja "Niezwykła wyprawa Wielkanocnego Zajączka", oryginalny tytuł "The Easter Bunny Is Comin' to Town" to klasyk wielkanocny dla całej rodziny. Zobaczcie to.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...