Noworodki muszą częściej jeść, dlatego rodzic musi wstawać do dziecka co ok. 3 godziny. Starsze dzieci, które mają już uregulowany rytm dnia, zazwyczaj nie potrzebują już nocnego kamienia. Za to niestety może pojawić się cała masa problemów, które sprawiają, że maluszki nie przesypiają spokojnie nocy. Choć to mało pocieszające, jest to dość częste i całkiem normalne u dzieci.
Dlaczego maluszek może się budzić w nocy:
Ból związany z wyrzynaniem się zębów często nasila się nocą. Dziecko jest płaczliwe, bo odczuwa ból lub dyskomfort, a także jest rozdrażnione zmęczeniem i tym, że nie może spać. Rodzice dzieci, które bardziej dotkliwie znoszą ząbkowanie, niestety muszą się nastawić, że przy każdym kolejnym ząbku, kilka nocy będzie nieprzespanych. Warto podpytać lekarza, jak można ulżyć dziecku, np. stosując maści na dziąsła przed snem.
Choć maluchowi do tej pory nie przeszkadzał brak stałego rytmu dnia, może się okazać, że nagle rytuały są czymś, czego bardzo potrzebuje. Maluszek wciąż się rozwija i zmienia się jego sposób postrzegania świata, nadmiar bodźców może być stresujący. Rutyna, szczególnie ta wieczorna, pomoże wyciszyć dziecko tuż przed snem. Spróbuj ustalić stałe pory i nocną rutynę. Jeśli zauważysz poprawę, to musisz się liczyć z tym, że przy wyjściach, odwiedzinach gości czy innych odstępstwach, dziecko może gorzej spać.
Przeanalizuj, ile dziecko śpi i o jakich porach. Często rodzice się cieszą, że dziecko ma długą drzemkę w ciągu dnia i pada już o 20.00. Ciężko w takiej sytuacji wymagać, by maluszek spał aż do 8.00 rano. Dzieci mają różne potrzeby, czasem warto malucha spróbować przestawić ze spaniem na nieco późniejszą godzinę lub spróbować zredukować liczbę drzemek w ciągu dnia.
Zarówno u niemowląt, jak i u starszych dzieci, występują tzw. skoki rozwojowe. Może się okazać, że lada moment dziecko opanuje jakąś nową umiejętność, a wraz z nią zacznie spać normalnie. Dziecięcy mózg przetwarza informacje o nowych umiejętnościach nawet w nocy. Zbyt pobudzony mózg sprawia, że dziecko nie może spokojnie spać. Niestety przy kolejnym skoku może czekać cię powtórka z rozrywki. Regresy snu mogą się pojawić ok. 4 miesiąca życia, między 8-10 miesiącem, około roczku, w 18 miesiącu życia, a także ok. 2 urodzin.
Między 7 a 11 miesiącem życia dziecka możesz zauważyć, że maluch staje się bardziej wrażliwy, gdy znikasz z pola widzenia. Ten niepokój może się pojawiać także w nocy. Gdy dziecko się obudzi i zauważy, że nie ma mamy, może płakać. Lęk separacyjny to naturalny etap rozwoju dziecka.
Wielu rodziców nie wie, w którym momencie zrezygnować z nocnych karmień. Przyjmuje się, że ok. 8-miesięczne dziecko nie potrzebuje już jedzenia w nocy. Mimo to w okresach wzrostu, nawet gdy dziecko jest starsze, maluszka może budzić głód. Warto także skontrolować ilość i wielkość posiłków spożywanych przez dziecko w ciągu dnia.
Maluchowi może zwyczajnie chcieć się pić. Jeśli w nocy często odczuwa pragnienie, może okazać, się, że w pokoju powietrze jest zbyt suche. Warto dobrze przewietrzyć sypialnię przed snem i zadbać o odpowiednie nawilżenie pomieszczenia. Przed snem pamiętaj także o nawilżaniu noska.
Ból może być spowodowany infekcją lub zatkaniem woskowiną. Dolegliwości związane z uszami mogą nasilać się nocą, bo w pozycji leżącej zmienia się ciśnienie, które może powodować dodatkowy ucisk. Jeśli podejrzewasz, że problem tkwi w uszach, koniecznie zgłoś się do lekarza. Podpytaj także, jak układać dziecko do snu, by przynieść mu ulgę.
Gdy maluch budzi się zawsze o stałej porze, warto chwilę wcześniej usiąść przy łóżeczku malucha i poczekać, czy nie dzieje się w nocy coś, co wybudza dziecko.
Rozszerzając dietę, nie możesz wykluczyć nietolerancji pokarmowych, kolki czy innych problemów brzuszkowych. Gazy lub refluks mogą budzić maluszka. Jeśli problem się nasila i widzisz inne objawy np. zmiany na skórze, wzdęty brzuszek czy problemy z wypróżnianiem, zgłoś się do lekarza.
Nie zapominaj, że dziecko może mieć sny. Bardziej wrażliwe dzieci, nawet przy stałym rytmie mogą bardziej przeżywać to, co się dzieje w ciągu dnia i przetwarzać to w nocy. Zwróć uwagę, czy w ciągu dnia nie dzieje się coś, co wzbudza bardzo duże emocje u dziecka. Pamiętaj także, ze maluszki nie powinny oglądać TV, jest to zbyt duży bodziec, który może wpływać na jakość snu dziecka.