Sen to podstawa. Jeśli dziecko się nie wyśpi, będzie rosło gorzej

Aby dziecko było wyspane, musi nie tylko spać odpowiednio długo, ale także na wysokiej klasy materacyku.
Aby dziecko było wyspane, musi nie tylko spać odpowiednio długo, ale także na wysokiej klasy materacyku. Fot. 123 RF
Zdrowy sen to jeden z najważniejszych elementów w rozwoju dziecka. Jego zaburzony rytm może spowodować, że będzie ono rosło wolniej. Dlatego już od urodzenia, warto zadbać o zdrowy sen swojego maluszka.

Sen sprzyja wzrostowi
Aby dziecko rosło, jego organizm musi wytwarzać hormon wzrostu. Jego cechą charakterystyczną jest to, że wytwarzany jest on pulsacyjnie w ciągu dnia. Ale jego największa ilość pojawia się między godziną 22 a północą. To oznacza, że dziecko, które chodzi spać później, może rosnąć słabiej niż rówieśnicy.

Wczesne kładzenie dziecka spać ważne jest też dlatego, by w przyszłości było mniej zagrożone otyłością i cukrzycą. Z najnowszych badań przeprowadzonych przez Katherine E. Speirs z University of Illinois w Chicago opublikowane w najnowszym ,,Sleep Medicine" wykazały, że dzieci matek, które pracują dłużej, mają większe skłonności do nadwagi i otyłości.

Czy to oznacza, że w tym, iż mamy pracują, jest coś złego? Na pewno nie, ale znaczenie ma pora, o której wracają do domu. Jeśli późno, to wszystko się przesuwa, bo matka chce trochę czasu spędzić z dzieckiem, zanim ono zaśnie. A późne chodzenie sprzyja właśnie chorobom metabolicznym.


Dobry sen dziecka ma znaczenie także dla rodziców. Bo któż z nas w trakcie ciężkiego dnia nie marzy o tej chwili, gdy ukochany syn czy córka pójdą wreszcie spać. A w domu zapanuje upragniona cisza.

Senne rytuały
Oczywiście dobowy rytm snua jest sprawą indywidualną. Są dzieci, które chętnie budzą się o świcie, ale za to są już w łóżku zaraz po dobranocce. Ale są też i takie, zwane zwyczajowo sowami, które długo wieczorami nie mogą zasnąć. Za to rano śpią długo.

Indywidualnych preferencji zmienić nie można, ale można spowodować, by dziecko wieczorem łatwiej i szybciej zasypiało. Ważne, by szło do łóżka spokojne i zrelaksowane.

Ważne są też senne rytuały. Eksperci od niemowląt od dawna zwracają uwagę na to, by od pierwszych dni nauczyć dziecko, ze chodzeniu spać towarzyszą odpowiednie rytuały. Najpierw jest to po prostu kąpiel, karmienie i zasypianie. Z biegiem czasu rodzice wzbogacają je o mycie zębów, modlitwę czy wieczorne czytanie.

Powtarzanie tego wszystkiego co wieczór w tej samej kolejności być może spowoduje, że dziecko będzie zasypiało szybciej. A może, chociaż rodzice boją się o tym marzyć, będzie zasypiało po prostu samo?

Dziecku też bywa niewygodnie
Jeśli jednak wszystkie starania w kierunku dobrego snu zostały poczynione, a dziecko uparcie i tak nie zasypia, być może przyczyna jest prozaiczna – jest mu po prostu niewygodnie. Dlatego warto też zadbać o odpowiedni materacyk do łóżeczka.

Producenci materacy oferują rodzicom wiele rodzajów materaców. Jeden z najbardziej znanych ich producentów, Fabryka Materacy Janpol ze Śląska proponuje dzieciom ich aż kilka.

– Z myślą o małych pleckach zaprojektowaliśmy kilka materacyków. Lateksowy materac Iris, lateksowo – kokosowy Eos, piankowy – Talia oraz sprężynowo – piankowo - kokosowy Uranos – mówi Tomasz Goc, dyrektor handlowy z Fabryki Materacy Janpol. - Przystępując do prac braliśmy pod uwagę specyfikę snu dziecka, jego dynamicznie zmieniającą się wagę oraz najważniejsze, że to materac musi dopasowywać się do ułożenia dziecka, a nie odwrotnie, jednocześnie zapewniając właściwe podparcie rosnącego kręgosłupa.

Z uwagi na coraz bardziej powszechne problemy z alergiami, pediatrzy zalecają użytkowanie wyłącznie materacy z naturalnych substancji. Koniecznie w pokrowcu, który można bez problemu ściągnąć i wyprać w pralce w temperaturze do 60 stopni Celsjusza.

Optymalnym rozwiązaniem są materace wykonane z lateksu, który wykazuje właściwości antyalergiczne i antybakteryjne, skutecznie hamując rozwój roztoczy. Oprócz tego, że świetnie dopasowują się one do pozycji, w jakiej dzieci śpią, cechują się odpornością na trwałe odkształcenia. Na ich twardość wpływa system otworów i kanalików wewnątrz oraz w poprzek powierzchni wkładu lateksowego, które z powodzeniem pełnią jednocześnie funkcję wentylującą.

– Ciekawym rozwiązaniem konstrukcyjnym jest zastosowanie płyty lateksowej w połączeniu z kokosem, jak to ma miejsce w modelu Eos. Duet ten wykazuje znakomite właściwości termiczne i zapewnia idealną cyrkulację powietrza wewnątrz materaca. Oznacza to, że dziecko nie poci się podczas snu. Lateks posiada także właściwości antyalergiczne - dodaje Tomasz Goc. Ten rodzaj materaca jest szczególnie polecany dla małych dzieci.

Materac Eos to także rozwiązanie uniwersalne i ekonomiczne. Dwie różne strony powodują, że można go łatwo dostosować do wieku i potrzeb dziecka. Strona twardsza z kokosem powinna być stosowana do momentu kiedy niemowlak będzie w stanie się przewracać z jednego boku na drugi, z plecków na brzuch i na odwrót.

Niemowlak śpiący na stronie z kokosem, na brzuchu, uniknie ewentualnych trudności z oddychaniem.

Za swoje produkty Fabryka Materacy JANPOL otrzymała kolejny rok z rzędu otrzymała ZŁOTE GODŁO KONSUMENCKIEGO LIDERA JAKOŚCI w kategorii materace.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE