Wielkanoc to jedno z najważniejszych świąt dla chrześcijan ustanowione na pamiątkę zmartwychwstania Jezusa. Jednak święto to jest ruchome i co roku jego data wypada inaczej. Datę wyznacza pierwsza niedziela po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Sprawdź, kiedy dokładnie będziemy obchodzić Wielkanoc w 2024 roku.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Wielkanoc w 2024 roku wypada 31 marca (Wielka Niedziela).
Wielkanoc to ruchome święto, dlatego Niedziela Wielkanocna co roku ma inną datę.
Dokładna data Wielkanocy zależna jest od fazy księżyca. Może wypaść marcu lub kwietniu.
Wielkanoc 2024
Wielkanoc jest obchodzona w pierwszą niedzielę po pełni księżyca po pierwszym dniu wiosny. Oznacza to, że Wielkanoc może wypaść najwcześniej 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia. W 2024 roku Wielkanoc będziemy obchodzić dokładnie 31 marca.
Natomiast Wielkanoc prawosławna w 2024 roku wypada 5 maja (niedziela).
Wielkanoc 2024: przerwa świąteczna w szkole
W okresie wielkanocnym uczniowie nie chodzą do szkoły. Przerwa świąteczna w szkołach na Wielkanoc potrwa od czwartku 28 marca do wtorku 2 kwietnia. To daje uczniom sześć dni wolnego, co warto wziąć pod uwagę przy planowaniu urlopów w pracy. W Wielkanoc ustawowo wolnym od pracy dniem jest bowiem tylko Lany Poniedziałek, czyli Śmigus-Dyngus.
Dlaczego Wielkanoc jest świętem ruchomym?
Wiele osób zastanawia się, dlaczego Wielkanoc nie ma stałej daty. W końcu Boże Narodzenie, czyli dzień narodzin Jezusa Chrystusa, obchodzony jest w konkretny dzień. Dlaczego więc data śmierci nie jest stałą datą? Z informacji zawartych w Biblii wynika, że Chrystus zmarł w piątek trzy dni przed obchodami żydowskiego święta Paschy. Obchodzi się ją w czasie pierwszej wiosennej pełni Księżyca, 14 dnia żydowskiego miesiąca nisan, przypadającego w naszym kalendarzu na marzec lub kwiecień.
W 325 roku n.e. Sobór Nicejski ustalił, że data powinna być uniezależniona od m.in. od kalendarza żydowskiego i po prostu obliczona. W tym celu stworzono specjalne tabele, które określały konkretne daty. Przez wieki powstało wiele algorytmów, które pozwalały określać datę Wielkiej Nocy na dany rok. Wynika to z faktu, że data pierwszej wiosennej pełni jest inna każdego roku.
Gdy chrześcijański Zachód przyjął w XVI w. nowy kalendarz gregoriański, trzeba było ponownie zmienić wzór przeliczania kalendarza. Pozostał jednak warunek, że Wielkanoc powinna być obchodzona w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca, a jednocześnie być świętowana po żydowskiej Passze.