Reklama.
Jego zapach i smak świetnie współgra z wieloma potrawami i wielu z nas chętnie go używa podczas gotowania. Rozmaryn ma jednak także szereg właściwości zdrowotnych i urodowych, które wspierają nasz wygląd i zdrowie.
Rozmaryn jest rośliną leczniczą, ale też surowcem wielu produktów kosmetycznych i farmaceutycznych. Zawiera olejki eteryczne, działa odkażająco, przeciwbólowo i wzmacniająco na pamięć.
Rozmaryn jest używany w kosmetykach
Z liści rozmarynu uzyskuje się środek odkażający, stosowany w kosmetologii do czyszczenia przyborów kosmetycznych. Dodawany jest też do produktów do kąpieli jako środek pobudzający krążenie i wreszcie do produktów do pielęgnacji włosów, bo pobudza ich porost.Składniki zawarte w rozmarynie pobudzają krążenie, używanie więc go jako wcierki sprawi, że pobudzimy skórę głowy i krążenie, czego efektem będzie szybszy wzrost włosów. Używanie rozmarynu do włosów w formie wcierek, płukanek czy szamponów i odżywek z tym ziołem w składzie sprawi, że struktura włosów będzie też mocniejsza i zdrowsza.
Dzięki rozmarynowi włosy będą też sypkie i pięknie lśniące, a dodatkowo można też zapobiec łupieżowi, swędzeniu czy wysuszeniu skóry głowy.
4 szklanek wrzątku
garści świeżych lub suszonych liści rozmarynu (ewentualnie olejku rozmarynowego z apteki)
butelki szklanej lub takiej ze spryskiwaczem
Z tych dwóch składników należy przygotować klasyczny napar z rozmarynu, czyli garść listków zalej wrzątkiem np. w dzbanku.
Płukanka rozmarynowa domowej roboty – przepis
By samodzielnie przygotować płukankę z rozmarynu, będziesz potrzebować:Całość zostaw do zaparzenia pod przykryciem na ok. 30 minut (a najlepiej nawet i całą noc), a następnie poczekaj, aż wystygnie. Następnie napar przecedź do butelki przez sitko, gazę albo czystą pieluchę tetrową. Przecedzoną płukankę przechowuj w lodówce.
Umyj włosy szamponem jak zwykle, a następnie po wstępnym spłukaniu piany, spłucz włosy za pomocą otrzymanej płukanki rozmarynowej. Pamiętaj, że płukanka musi mieć pokojową temperaturę – to zamknie łuski włosów i nada im blasku.
Możesz ją wmasować w skórę głowy po całkowitym pozbyciu się piany z szamponu i zostaw całość na głowie. Nie trzeba kolejny raz spłukiwać włosów, wystarczy je osuszyć ręcznikiem i rozczesać.
Drugi sposób to stosowanie naparu jak wcierki – umyj i spłucz włosy z szamponu, a następnie za pomocą butelki ze spryskiwaczem , zaaplikuj na włosy i skórę głowy wodę z rozmarynem. Wmasuj płyn w skórę głowy i zostaw włosy do wyschnięcia. Po wysuszeniu będą lśniące i mniej podatne na uszkodzenia.