Reklama.
1. Niech się wyśpi
Nastolatek potrzebuje więcej snu, niż ci się wydaje, to uwarunkowane biologicznie i nie ma powodu, żeby z tym walczyć. Jeśli obudzisz go w wigilię rano, żeby siekał warzywa na sałatkę, poszedł wyrzucić śmieci i jeszcze poszedł do sklepu, póki otwarty, to raczej nie będzie w dobrym humorze. Oczywiście, możesz wychodzić z założenia, że powinien się zaangażować w przygotowania.Jednak odpowiedz sobie na pytanie, czy jego skwaszona mina nie podkręci nerwowej atmosfery i nie będzie dodatkowym stresorem dla całej rodziny. Czy gra jest warta świeczki? Wyspany nastolatek będzie milszy, więc odpuść mu. Świąteczne śniadanie też wcale nie musi być wydane punkt 9.00. Naprawdę nic się nie stanie, jeśli zjecie je 11.00.
2. Sam decyduje, co założy
W wyidealizowanym świecie Instagrama całe rodziny mają piękne, odświętne stroje, najlepiej w podobnej kolorystyce. W wigilię złoto lub czerwień, w święta śmieszne sweterki, oczywiście z tej samej linii... Ale czy ty w wieku 14 lat chciałaś, żeby mama wybierała ci swój? No właśnie.Dla nastolatka strój to ważny element wyrażenia siebie. Jeśli więc jest fanek K-POP, to niech założy swoje kocie uszy na świąteczne spotkanie rodzinne, zapyta, czy nie trzeba wyprać pasiastych rajstop. Lepiej, jeśli ubierze się jak lubi i będzie się czuć swobodnie, niż zmuszać go, żeby dostosował się do twojego wyobrażenia, z którym się nie utożsamia.
Akceptacja stroju to dla nastolatka znak, że akceptujesz go, jako całość. A na tym etapie życia, bardzo tego potrzebuje dla budowania poczucia własnej wartości. Cóż za parę lat, oglądając zdjęcia, będziecie mieli co wspominać.
3. Nie pozwól innym się czepiać
Umówmy się, każdy z nas ma w pamięci kilka zabawnych anegdot o członkach rodziny. Jeśli więc kuzynka z Piły postanowi skomentować strój twojego dziecka, zapytaj, czy pamięta jeszcze, jak sama nosiła się w stylu wczesnej Dody. Przytocz zabawną, choć niezawstydzającą anegdotę.Opowiedz, jak sama męczyłaś się w lakierkach wybranych przez mamę albo jak porwałaś rajstopy na sankach. Rozluźnisz atmosferę i pokażesz własnemu dziecku, jak ważny jest dla ciebie jego komfort. Nie zapomnij też pochwalić się jakimś jego sukcesem, może pięknie rysuje, niekoniecznie pejzaże, ale komiksy, albo sam przerabia ubrania z sieciówek, żeby pasowały do subkultury, z którą się utożsamia.
Pokaż, że doceniasz jego pracę, talent i zainteresuj innych członków rodziny tym, co dla niego ważne. Dla nastolatka takie wsparcie jest nieocenione.
4. Pozwól mu iść do przyjaciół
Pamiętasz, jak w święta chciałaś się spotkać z przyjaciółką albo chłopakiem, a rodzice mówili, że to czas dla rodziny i siedziałaś obrażona, oglądając kolejny nudny film? Pozwól mu. Niech idzie, dwie godziny wietrzenia głowy "ze swoimi" dobrze mu zrobi. Zaproponuj, żeby zaprosił przyjaciół do was.Święta to taki czas, który chcemy spędzać z ludźmi bliskimi naszemu sercu. Dla niego przyjaciele są jak rodzina. Nastolatek wierzy, że spędzą razem całe życie, więc czemu miałby w tym wyjątkowym czasie rezygnować ze spotkań? Doceń ich relację, pokaż, że rozumiesz, nie trąb nad uchem o swoich doświadczeniach, tylko pozwól przeżyć własne.
5. Zaproś go jak gościa
Wiesz, co lubi jeść, co lubi oglądać? Zaproś go na wspólny luźny wieczór w jeden ze świątecznych dni. Jedzcie chipsy, zróbcie pizzę, albo kakao z piankami. Obejrzyjcie film, który to nastolatek wybierze. Odłóż telefon i spróbuj zrozumieć, dlaczego wydał mu się ciekawy. Spędźcie czas tak, aby on poczuł się komfortowo.Przecież kiedy zapraszasz gości, przygotowujesz przekąski i rozrywki tak, aby było im miło. A czy dziecko nie jest najważniejszym gościem, jakiego mamy w swoim życiu?
Może cię zainteresować także: Każe cię, odpychając od siebie. Dlaczego twoje dziecko ci to robi, czy ktoś je podmienił?