Kąpiel w krochmalu nie tylko pomoże na odparzenia czy potówki, ale także zabezpieczy skórę dziecka przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Wyjaśniamy, jak przyrządzić kąpiel w krochmalu dla dziecka i noworodka oraz jakie właściwości ma ta metoda naszych babć.
Kąpiel w krochmalu pomoże na odparzenia, potówki i inne problemy ze skórą u niemowlaka.
Do przygotowania kąpieli z krochmalem potrzebna jest zimna woda, wrzątek i mąka ziemniaczana.
Kąpiel z krochmalem można wykonywać nawet 3-4 razy w tygodniu, jeśli skóra dziecka dobrze reaguje.
Kąpiel w krochmalu
Krochmal jest połączeniem skrobi roślinnej z wodą, zwykle do przygotowania krochmalu używa się mąki ziemniaczanej, rzadziej kukurydzianej lub ryżowej. Aby przygotować kąpiel w krochmalu, mąkę rozpuszcza się w zimnej wodzie, a następnie taką mieszankę wlewa się do gorącej wody. W ten sposób powstaje zawiesina o konsystencji białawego kisielu.
Nasze babcie używały krochmalu do ostatniej fazy prania bielizny lub pościeli, ponieważ zapobiega on wchłanianiu wilgoci i namnażaniu bakterii. Kąpiel w krochmalu może być natomiast antidotum na zaczerwienienia, obrzęki czy odparzenia delikatnej skóry dziecka, szczególnie tej na pupie.
Kąpiel dziecka w krochmalu
Krochmal pielęgnuje skórę niemowlaka, tworząc na niej ochronną powłokę, która ma zapobiec podrażnieniom. Co dokładnie daje kąpiel w krochmalu? Skrobia ziemniaczana pomaga w procesie regeneracji, łagodzi podrażnienia, przyspiesza gojenie zmian i łagodzi swędzenie. Najczęściej stosuje się ją na ją odparzenie pupy bądź pieluszkowe zapalenie skóry.
wysypkę, która pojawiła się w wyniku alergii na użyte kosmetyki albo detergenty do prania.
Nie zawsze trzeba wykonywać pełną kąpiel w krochmalu, wystarczy wacik zamoczony w krochmalu, którym przetrzemy miejsce chorobowo zmienione. Kąpiel dziecka w krochmalu można także wykonać profilaktycznie, by zapobiegać skórnym problemom.
Krochmal to naturalny środek pielęgnacji delikatnej skóry dziecka uznawany za bezpieczny nawet dla najmniejszych dzieci. Kąpiel noworodka w krochmalu to sprawdzony sposób naszych mam i babć, które musiały radzić sobie z pielęgnacją niemowląt domowymi sposobami.
Jak przygotować kąpiel w krochmalu?
Składniki:
2 łyżki mąki ziemniaczanej,
2 szklanki wody zimnej
5 litrów wrzącej wody.
Sposób przygotowania kąpieli w krochmalu: Mąkę ziemniaczaną rozpuścić w dwóch szklankach zimnej wody. Następnie rozpuszczoną mąkę wlej do wrzącej wody (5 litrów). Łącząc składniki, cały czas mieszaj, by nie doprowadzić do powstania grudek. Krochmal powinien mieć konsystencję gładkiego, rzadkiego kisielu.
Przygotowany płyn następnie wlej do wanienki z ciepłą wodą. Krótką kąpiel dziecka (ok. 5–10 minut) rozpocznij, dopiero gdy temperatura wody będzie miała około 37-38 stopni.
Kąpiel z krochmalem: jak często?
Jeśli skóra dziecka dobrze reaguje na krochmal, możesz stosować ją nawet 3-4 razy w tygodniu. Wielu rodziców zastanawia się, czym spłukać niemowlaka po kąpieli w krochmalu. Otóż krochmal pozostawia na skórze niemowlaka delikatną warstwę ochronną, warto ją zostawić. Po kąpieli wystarczy wyjąć dziecko z wanienki i jedynie osuszyć ręcznikiem. Skóry nie trzeba dodatkowo spłukiwać wodą. Zazwyczaj nie trzeba już jej także natłuszczać. W przypadku AZS skórę można posmarować emolientem.
Jeśli mimo kąpieli w krochmalu problemy skórne u dziecka nie ustąpią lub się nasilą, konieczna będzie konsultacja z lekarzem. Warto pamiętać, że naturalne metody także mogą czasem wywołać podrażnienie i alergię.