Astrid Lindgren, książki dla dzieci, cytaty o dzieciach, Pippi Pończoszanka, Dzieci z Bullerbyn
Astrid Lindgren dała się poznać światu jako wspaniała pisarka książek o dzieciach i dla dzieci. Jej "Pippi Pończoszankę" czy "Dzieci z Bullerbyn" zna prawie każde dziecko. AF Archive/Mary Evans Picture Library/East News
Reklama.
  • Astrid Lindgren zna cały świat jako autorkę książek dla dzieci i o dzieciach, w każdej pokazywała niezwykłe obrazy dzieci.
  • W Szwecji w prawie każdym domu, w którym mieszkają dzieci są egzemplarze "Dzieci z Bullerbyn", "Pippi Pończoszanki" czy "Braci Lwie Serce".
  • Pisarka pokazywała, że dzieci zawsze znajdują trafne komentarze do danej sytuacji, są mądre, prostolinijne i beztroskie.
  • Astrid Lindgren to kultowa pisarka dziecięca, a jej książki od kilku pokoleń bawią dzieci i dorosłych. W Szwecji, skąd pochodziła, nawet 30-latkowie jej powieści traktują niczym Biblię i w każdym domu, gdzie są dzieci, musi być egzemplarz Dzieci z Bullerbyn czy którejś z części Pippi Pończoszanki.
    A że w tym roku wesoła dziewczynka z warkoczami i małpką na ramieniu skończyła dokładnie 75 lat, warto przypomnieć, dlaczego Lindgren jest tak ceniona w świecie literackim.
    logo
    Astrid Lindgren zawsze uwielbiała towarzystwo dzieci, szczególnie podczas autorskich spotkań, na których podpisywała swoje książki. Andre Maslennikov/agefotostock/East News
    Umiała jak mało kto pokazać dziecięcy dowcip, uroczą prostolinijność i zawadiacki charakter małych łobuziaków. Oto cytaty Astrid Lindgren, które ukazują, jak wyjątkowo dzieci widzą świat, w którym żyjemy.

    Astrid Lindgren o życiu

    "Wszyscy narzekają, że są zmęczeni i źle się czują. Ja nie jestem ani trochę zmęczona, fizycznie mam się świetnie, tylko dolega mi melancholia, w którą popadam co jakiś czas, ale na to, obawiam się, nie ma rady. Czasami zastanawiam się, dlaczego żyję, w ogóle, dlaczego ludzie żyją. Ale o tym mówię tylko Tobie (...). Jeśli wiesz, dlaczego ludzie żyją, to mi o tym napisz." ("Ja także żyłam! Korespondencja")

    Pisarka o dowcipie i wyczuciu chwili przez dzieci

    "- Hehehe! - powiedział staruszek. - Uszy ci marzną, chłopcze?
    - Nie - odparł Emil.
    - Po cóż więc masz na sobie to naczynie? - spytał staruszek.
    - Bo inaczej to by mi uszy marzły - odrzekł Emil; on też, chociaż mały, potrafił być dowcipny". ("Emil ze Smalandii")

    O czytaniu książek

    "Nowe książki pachną tak ślicznie, że po prostu czuje się po zapachu, jak przyjemnie będzie je czytać." ("Dzieci z Bullerbyn")

    Pippi jak zawsze pragmatyczna

    "Nie ma nic lepszego niż być poszukiwaczem rzeczy. Dziwić się po prostu należy, że tak mało ludzi oddaje się temu zajęciu. Stolarzem, szewcem, kominiarzem i tak dalej, proszę bardzo, każdy chętnie zostaje. Ale poszukiwaczem rzeczy? O nie, ani im w głowie takie zajęcie." ("Pippi Pończoszanka")
    "Zaśpiewajcie coś, a ja sobie przez ten czas trochę odpocznę (...) Zbyt wiele nauki może zaszkodzić najzdrowszemu" ("Pippi Pończoszanka")

    O miłości i wpływie na drugą osobę

    "(...) nie ma żadnego sposobu uwolnienia bezczynnego człowieka od jego myśli i uczuć. A ja, ta głupia, wyobrażałam sobie, że ogrom nowych wrażeń, nowych ludzi, nigdy niewidzianych krajobrazów mógłby uodpornić mnie nieco na przesłaniający wszystko obraz jednej jedynej tak bardzo kochanej osoby i na wpływ, jaki ona nieprzerwanie na mnie wywiera. Co za szaleństwo!" ("Ja także żyłam! Korespondencja")

    O czytaniu przez dzieci książek

    "Gdy dzieci czytają, jest dobrze, a gdy dzieci czytają o dzieciach, jest najlepiej." (Dzieci z Bullerbyn")
    logo
    Astrid Lindgren z odtwórczynią filmową Pippi Pończoszanki - Tami Erin Klicman. ASSOCIATED PRESS/East News

    Dzieci widzą sercem – uroda nie jest dla nich najważniejsza

    "Obmacałem się dokładnie i poczułem, że jestem zdrowy i wesoły w każdej części ciała. Po co mi w takim razie uroda? I bez niej moje ciało było takie szczęśliwe, jakby się całe śmiało." ("Bracia Lwie Serce")

    Dowcip sytuacyjny dzieci łapią w lot, szczególnie Pippi

    "- Można jeść palcami? - Jeśli chodzi o mnie, nie mam nic przeciwko temu - odparła Pippi - Ale ja osobiście pozostaję raczej przy dawnym sposobie, to znaczy jedzenia ustami." ("Pippi wchodzi na pokład")
    "Prawdziwie Elegancka Dama dłubie w nosie tylko wtedy, jak jest całkiem sama!" ("Pippi wchodzi na pokład")

    O tym, jak dzieci widzą dorosłych

    "Dorośli nigdy nie mają przyjemności. Mają tylko mnóstwo nudnej roboty, głupie ubrania, odciski i pidatki kominalne" ("Pippi na Południowym Pacyfiku")