Dzieci czytają inaczej. 5 korzyści, jakie daje maluchom czytanie picturebooków

Picturebooki to świetny sposób na pierwszy kontakt dziecka z literaturą. Dodatkowo lektura takich książek rozwija różne umiejętności malucha
Picturebooki to świetny sposób na pierwszy kontakt dziecka z literaturą. Dodatkowo lektura takich książek rozwija różne umiejętności malucha Pixabay.com
Jak zachęcić dzieci do stałego obcowania z literaturą? Tym bardziej w tych ciężkich czasach, gdy czytelnictwo w Polsce prezentuje wręcz opłakany poziom. Wielu rodziców, nie chcąc, aby ich pociechy wyrosły na ''wtórnych analfabetów'', szuka dróg wyjścia z tej sytuacji. Często klucz do sukcesu tkwi w pierwszym kontakcie malucha z książką, a ten zostawia na ogół miłe wspomnienia, jeśli drzwi do literackiego świata uchylamy dziecku tzw. picturebookiem.

Czym właściwie jest picturebook? Długo by opowiadać, ale najkrócej da się go streścić jako książkę obrazkową. Tego rodzaju utwory literackie stanowią bowiem odpowiedź na sposób postrzegania rzeczywistości przez małe dzieci, które w odróżnieniu od dorosłych myślą bardziej obrazem niż słowem. Myliłby się jednak bardzo ten, kto widziałby w picturebookach jedynie zbiór cieszących oko kolorowych ilustracji, z których nic głębszego nie wynika.
W picturebookach, choć obraz wyraźnie dominuje nad tekstem, całość tworzy historię, którą można opowiedzieć na wiele sposobów, przez co staje się ona punktem wyjścia do szerszej dyskusji na przeróżne tematy, a także doświadczeniem zacieśniającym więzi między rodzicem i dzieckiem. Wspólnie z dr Moniką Perkowską, psycholog dziecięcą z Poradni ''CO tam?'', wskazujemy 5 najważniejszych korzyści, jakie daje maluchom czytanie picturebooków.

Kreatywność

Irena Słońska, pedagog i badaczka literatury dla dzieci, w swojej książce „Psychologiczne problemy literatury dla dzieci” tak zdefiniowała znaczenie ilustracji w rozwoju dzieci: ''Strona uczuciowa jest podstawą atrakcyjności książki i ilustracji. Małe dziecko jakby ''wchodzi w obrazek'', przeżywa jego treść bardzo osobiście. On jest ośrodkiem, wokół którego krążą jego wyobrażenia i odczucia''.

Picturebooki, wymagając uruchomienia wyobraźni, świetnie rozwijają kreatywność u najmłodszych. – Barwne obrazy bez załączonej treści lub niedługim tekstem do czytania stymulują twórczość i pozwalają na dziecięce fantazje poprzez samodzielne tworzenie przygód oglądanych w książce bohaterów – mówi psycholog Monika Perkowska.


Spostrzegawczość

Na wprawne oko trzeba zapracować. Szczególnie dzieci muszą nauczyć się, jak najlepiej robić użytek ze wzroku, którym obdarzyła je matka natura. Nie wystarczy tylko widzieć i oglądać, trzeba umieć analizować, to co znajduje się w polu widzenia, i wyłapywać istotne szczegóły. Ćwiczeniem takiej spostrzegawczości będzie właśnie lektura picturebooków.
– Dzięki kolorowym, picturebookom możemy bawić się z dzieckiem w wyszukiwanie ciekawostek, konkretnych postaci lub symboli. W ten sposób będziemy rozwijać u malucha umiejętność szybkiego odnajdywania i spostrzegania szczegółów – przytacza kolejny walor książek obrazkowych psycholog dziecięca z poradni ''CO tam?''.

Komunikacja

Na ogół picturebooki przedstawiają bardzo prostą historyjkę, którą na pierwszy rzut oka da się streścić w kilku zdaniach, zamykając temat. Paradoksalnie jednak ta prostota zostawia bardzo duże pole do interpretacji owej fabuły i rozwoju własnych opowieści, a także dyskusji na różne, często poważne tematy takie jak miłość, przyjaźń, tolerancja czy różnica między dobrem a złem.

– Rozmawiając o znajdujących się w książce obrazkach, jesteśmy w stanie nauczyć dziecko sztuki opowiadania o świecie. Poza tym dajemy mu bardzo cenną lekcję, bo zachęcamy go/ją do wyrażania własnego zdania i wymiany spostrzeżeń, nawet jeśli te są odmienne od rozmówcy – zaznacza pracująca na co dzień z dziećmi ekspertka.

Koncentracja

Aby w przyszłości dziecko nie miało problemów w nauce i potrafiło się skupić na wykonywanym zadaniu, musi od najmłodszych lat ćwiczyć koncentrację, która jest niezbędna do efektywnego przyswajania wiedzy. Z picturebookami, dzięki którym najpierw powoli i uważnie śledzi się losy sympatycznych postaci, a potem łączy je w jedną opowieść, staje się to o wiele prostsze.

– Czytając z dzieckiem książki obrazkowe, sięgamy po świetne narzędzie do doskonalenia koncentracji. Nie da się bowiem korzystać z picturebooków, nie wytężając jednocześnie uwagi, przy czym interesujących bodźców wzrokowych jest tak dużo, że z pewnością trudno będzie dziecku się nudzić podczas lektury takich książek – zapewnia znawczyni psychologii dziecięcej.

Słownictwo

Jak wynika z badania przeprowadzonego na kanadyjskim Uniwersytecie Waterloo, czytanie dzieciom picturebooków pozwala im zapoznać się z bardziej szczegółowymi informacjami o otaczającym ich świecie i lepiej spożytkować zdobytą w ten sposób wiedzę. Konwencja picturebooka wymaga bowiem zabawy ze słowem i językiem tak od rodzica, jak i dziecka.
Dlatego, jeśli zależy nam na wzbogaceniu zasobów słownictwa naszej pociechy, picturebooki będą idealnym wyborem. – Książki obrazkowe zawierają szereg ilustracji przedstawiających ciekawostki, litery, cyfry, a także elementy flory czy fauny. Dziecko, ucząc się od nas ich nazywania, chętnie będzie posługiwało się nowymi słowami – przekonuje Monika Perkowska.

Artykuł powstał we współpracy z wydawnictwem Zielona Sowa

Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE