Przy wyborze
pojemnika na drugie śniadanie dla dzieci pamiętaj również, aby lunch box:
miał oznaczenia, że nadaje się do kontaktów z żywnością (np. 5/PP, 4/LDPE lub 2/HDPE),
był szczelny,
łatwo się otwierał i zamykał,
nadawał się do do mycia w zmywarce lub podgrzewania w mikrofalówce (jeśli oczywiście masz taką potrzebę),
miał w zestawie sztućce i butelkę wielorazową (jeśli nie ma, nie zapomnij, aby zaopatrzyć w nie dziecko).
Drugie śniadanie dla dzieci do szkoły: pomysły
Zamiast chleba białego: Jeśli stawiamy na kanapki, wybierajmy głównie pieczywo pełnoziarniste. Możemy również wycinać w nim za pomocą foremek gwiazdki, kółka i inne fantazyjne kształty, co może zachęcić dziecko do jedzenia. Zdrową opcja są także wafle ryżowe.
Zamiennik pieczywa: Czasami warto uatrakcyjnić dziecku posiłki i zamiast chleba wybrać tortille czy chlebki pita. Wystarczy włożyć do tortilli lub pity np. grillowaną pierś z kurczaka lub indyka, łososia czy chudy ser oraz dodać warzywa i zdrowy sos (np. na bazie chudego jogurtu), aby wyczarować smaczną alternatywę dla kanapki.
Pizza w wersji mini: Świetnym pomysłem są również pizzerinki, które spokojnie można jeść na zimno. Pizzerinki przyrządzajmy na cieście do pizzy posmarowanym sosem pomidorowym. Udekorujmy je ulubionymi składnikami dziecka, np. serem feta, oliwkami, szynką, pomidorami, ananasem.
Muffinki w zdrowej wersji: Dzieci uwielbiają muffinki, dlaczego więc nie przygotować ich maluchowi do szkoły w wersji pełnoziarnistej lub owsianej? Zdrowe muffiny występują zarówno w opcji słodkiej (marchewkowe, jabłkowe, z borówkami), jak i słonej (muffinki z brokułami czy pomidorami).
Alternatywa dla kanapek: Drugie śniadanie do szkoły bez chleba jest możliwe. Zdecydujmy się na sałatkę, ryż lub makaron z warzywami albo twarożek.
Kolorowe warzywa: Warzywa to najważniejszy składnik każdego posiłku. Jakie warto włożyć do lunchboxu dziecka? Na przykład: pomidorki koktajlowe, pokrojoną w słupki marchewkę, paprykę i ogórek, kukurydzę, rzodkiewki, różyczki gotowanego brokuła, fasolkę szparagową, mini marchewki czy oliwki.
Owocowe zdrowie: Nie zapominajmy o owocach i dajmy dziecku do szkoły jego ulubione owocowe smakołyki, np. pokrojone jabłko, brzoskwinię, pomarańczę lub awokado, winogrona, mandarynki czy banana. Możemy również przyrządzić sałatkę owocową z dodatkiem miodu.
Zdrowe słodycze: Słodka przekąska to miły akcent drugiego śniadania. I tutaj nie zapominajmy o zdrowiu. Dobrym pomysłem są np. wcześniej wspomniane muffinki, pełnoziarniste batoniki, granola, suszone daktyle, kulki jaglane albo bułeczki cynamonki.
Orzechowy zawrót głowy: Orzechy zawierają zdrowe tłuszcze, wspomagają też pracę mózgu, są więc idealne dla dziecka w wieku szkolnym (i nie tylko). Do pojemnika dziecka możesz wsypać garść np. orzechów laskowych i ziemnych czy nerkowców. Zamiast orzechów świetnym pomysłem będą także migdały. Orzechy i migdały wybieraj bez soli oraz żadnych zbędnych dodatków.
Zdrowe drugie śniadanie dla dzieci: proste przepisy
Naleśnikowe ślimaczki z owocami
Przygotuj ciasto naleśnikowe oraz ser do naleśników według ulubionych przepisów. Usmażone naleśniki posmaruj masą serową i dodaj do niej owoce, np. borówki czy pokrojone na drobno truskawki albo brzoskwinie. Każdy naleśnik zawiń i pokrój na 4-5 części, dzięki czemu powstaną ślimaczki. Pamiętaj, aby ciasno ułożyć je w pudelku, inaczej mogą się rozpaść.
Muffiny z brokułami i serem feta
W jednej misce wymieszaj do połączenia się składników dwie szklanki mąki i 2 łyżeczki proszku do pieczenia, w drugiej: 2 jajka, szklankę jogurtu naturalnego i kilka łyżek oleju rzepakowego. Połącz ze sobą zawartość obu misek, dodaj rozdrobnione różyczki ugotowanego brokuła i ser feta. Wlej ciasto do foremek. Piecz około 20 minut w 200 stopniach Celsjusza.
Jabłkowo-cynamonowe kulki
W blenderze zmiksuj jabłko, garść migdałów, kilka daktyli, łyżeczkę cynamonu i kilka kropel ekstraktu waniliowego. Do powstałej masy dodaj płatki owsiane. Wszystko razem wymieszaj, a następnie uformuj z ciasta małe kulki i obtocz w wiórkach kokosowych. Po przygotowaniu włóż je do lodówki.
Sałatka makaronowa z kurczakiem
Do ugotowanego makaronu (wybierz kokardki lub świderki) dodaj kukurydzę i pokrojoną w paski czerwoną paprykę. Przyprawioną według upodobań pierś kurczaka usmaż na małej ilości oliwy. Pokrój na małe kawałki, wsyp do warzyw. Dodaj 2 łyżki majonezu, przypraw solą.
Placuszki bananowe
Obranego ze skórki banana rozdrobnij widelcem lub w blenderze. Dodaj do niego rozbełtane jajko, pół szklanki mleka, trzy łyżki mąki pszennej, pół łyżeczki proszku do pieczenia i pół łyżeczki cynamonu. Całość wymieszaj. Placuszki smaż na ulubionym oleju z obu stron.
Zetrzyj 2 jabłka na tarce na grubych oczkach i odstaw, by puściły sok. 125 ml oleju lub 100 g rozpuszczonego masła, 120 ml mleka i 2 jajka roztrzep w misce. W drugim naczyniu wymieszaj: szklankę mąki, 3/4 szklanki drobnego cukru oraz po łyżeczce cukru wanilinowego, cynamonu, proszku do pieczenia i sody oczyszczonej. Połącz zawartość obu misek, dodaj do nich jabłka, wymieszaj. W zależności od gęstości masy dolej też trochę soku z jabłek. Dodaj łyżkę miodu i grubo posiekane migdały, delikatnie wymieszaj. Przelej ciasto do foremek. Piecz 25-30 minut w 180 st. Celsjusza.
Sałatka z mozzarellą i pomidorkami koktajlowymi
Pokrojone na połówki pomidorki koktajlowe wymieszaj w misce z małymi kulkami sera mozzarella, pokrojonym w małe słupki ogórkiem oraz garścią szpinaku i rukolą. Dodaj łyżkę oliwy z oliwek, sól, zioła prowansalskie oraz posiekaną, świeżą bazylię.
Tortille z warzywami
Placek tortilli posmaruj serkiem twarogowym do pieczywa. Ułóż na nim sałatę, plasterki ogórka i pomidora, szynkę, ser żółty i szczypiorek. Lekko posól. Tortillę zwiń i pokrój w grube plastry. Kawałki tortilli ciasno zwiń w pudelku, aby się nie rozpadły.
Jogurt z granolą
Połącz jogurt grecki z garścią granoli oraz migdałami i rodzynkami. Dodaj ulubione owoce dziecka, np. truskawki, brzoskwinie, borówki. Osłodź łyżką miodu. Całość wymieszaj.