"Zdrowszy jest domowy, ale kto ma czas na gotowanie?". Przecier pomidorowy zrobisz sama w 5 minut!
Redakcja MamaDu
25 sierpnia 2021, 12:44·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 25 sierpnia 2021, 12:44
Przecier pomidorowy to jeden z najbardziej uniwersalnych składników, jakie możesz mieć w kuchni. Posłuży za sos do pizzy, dodatek do spaghetti bolognese, wszelkich pulpecików i oczywiście jako podstawa do zup. Najlepiej byłoby zrobić go samemu i mamy dobrą wiadomość – zajmie ci to 5 minut, a pewność składu jest warta tej pracy.
Reklama.
Przepis na przecier pomidorowy
Wykonanie przecieru pomidorowego jest banalnie proste, a ten składnik zawsze przyda nam się w kuchni. Zamknięte w słoiku słoneczne pomidory będą czekać na swoją kolej, by zimą zafundować nam rozgrzewający pomidorowy obiad. A świadomość, że naprawdę wiemy, co kryje się w składzie produktu, jest warta 5 minut pracy. Oto jak szybko zrobić przecier pomidorowy.
Składniki na 2 litry przecieru pomidorowego
Żeby zrobić domowy przecier pomidorowy, przygotuj:
trzy kilogramy pomidorów
jedną łyżkę cukru
pół łyżki soli
Potrzebny będzie nam również garnek, sitko i kilka słoików z nakrętkami.
Pomidory wkładamy do wrzątku na kilkanaście sekund, potem zdejmujemy skórki, kroimy na ćwiartki, usuwamy szypułki i gniazda nasienne. Wkładamy do garnka, przykrywamy pokrywą i gotujemy przez 15 minut na większym ogniu, w międzyczasie mieszamy kilka razy.
Rozgotowane pomidory przecieramy przez sitko i przelewamy do drugiego garnka, zagotowujemy. Dodajemy sól i cukier, by pozostawić pomidory na większym ogniu w celu uzyskania bardziej gęstego przecieru. Pozwalamy im odparować przez 15 minut.
W międzyczasie musimy przygotować słoiki na przecier — należy je umyć i wyparzyć w piekarniku. Po umyciu i opłukaniu wstawiamy słoiki do piekarnika, który nagrzewamy do 140 stopni. Po uzyskaniu tej temperatury piekarnik wyłączamy i ostrożnie upewniamy się, czy słoiki są już suche i gorące.
Gorący przecier przelewamy do słoików, mocno zakręcamy i przykrywamy szmatkami lub kocem i zostawiamy do całkowitego wystygnięcia.
Teraz czas na pasteryzację. Dobrze zakręcone słoiki umieść w piekarniku nagrzanym do 110 stopni. Słoiki pasteryzuj do 20 minut. Zakrętka po naciśnięciu palcem powinna być wklęśnięta, nie powinna się odkształcać.
Możesz eksperymentować z użyciem różnych odmian pomidorów, doprawiać przecier także pieprzem, majerankiem, czosnkiem czy bazylią. Pamiętaj, że w zależności od odmiany pomidorów przecier będzie miał inny smak i konsystencję. Jeśli zależy ci na gęstym produkcie, pozwól mu odparować nawet przez 20 minut.