O autorze
Ciocia Aga - zawodowo i całkiem prywatnie dla dwójki cudnych dzieciaków. Spotkać można ją w jednym z poznańskich przedszkoli, gdzie pracuje od kilku lat, na basenie lub ścieżce rowerowej. Czyta dużo, bo nie chce być statystycznym Polakiem, nie ma telewizora ani samochodu, za to ma swój blog oraz profil na facebooku

Dzieciaki do garów! Wspólne gotowanie to coś znacznie więcej niż tylko przygotowanie posiłku

Wspólne gotowanie to przede wszystkim dobra zabawa!
Wspólne gotowanie to przede wszystkim dobra zabawa! https://flic.kr/p/5ahFEF
Od kilku lat trwa moda na gotowanie. Cała Polska, jak długa i szeroka, smaży, piecze, pichci, kroi i sieka pod czujnym okiem szefów kuchni na ekranach telewizorów. W internecie znaleźć można mnóstwo przepisów na każdą właściwie potrawę, a w księgarniach co rusz pojawiają się nowe pozycje z tajnikami sztuki kulinarnej. Gotowanie jest modne i przyjemne, a co więcej, może być także doskonałym sposobem na naukę i spędzenie wspólnego czasu z dzieciakami. No i przede wszystkim to doskonała zabawa i radość dla najmłodszych, zatem nie ma na co czekać, zagońmy ich do garów!


Kuchenne korepetycje
Kuchnia od najmłodszych lat fascynuje dzieci - przypomnijcie sobie, ile razy wasz maluch wykradał coś z kuchennych szafek, próbował zajrzeć do szuflad lub majstrował przy lodówce i kuchence. Warto to zainteresowanie przekłuć w coś pożytecznego i przyjemnego zarazem - warto zachęcić pociechy do wspólnego gotowania. Może się to wydawać pomysłem nieco ryzykownym (te ostre noże, sypkie produkty, gorące patelnie!), ale zalety idące za wspólnym kucharzeniem są tak duże, że nawet perspektywa "małego" bałaganu nie powinna was zniechęcać.
Przede wszystkim gotowanie z dzieckiem jest fantastycznym sposobem na wspólne spędzanie czasu. Jeść musicie i codzienne przygotowywanie posiłków jest wręcz konieczne. Z drugiej strony bywa to czasochłonne i zamiast porozmawiać z dzieckiem, pobawić się z nim, jesteście uwięzieni w kuchni. Idealnym rozwiązaniem jest zatem zaproszenie latorośli do gotowania. Przy obieraniu ziemniaków czy mieszaniu ciasta można zwierzyć się z problemów, opowiedzieć o wydarzeniach ze szkoły lub przedszkola i podzielić swoimi uczuciami. Takie chwile będą cenne dla waszych wzajemnych relacji i pozwolą na zacieśnienie więzi.


Gotowanie to także sposób na naukę, i to w formie zabawy. Dodawanie, odejmowanie, czy dzielenie z łatwością można wytłumaczyć i przećwiczyć na składnikach danej potrawy, a podział słów na sylaby, tworzenie rymów do nazw warzyw i owoców, określanie pierwszej głoski i literowanie to tylko niektóre z możliwych ćwiczeń edukacji językowej. Możemy też gotować w języku angielskim - widząc, dotykając i nazywając daną rzecz dziecko z pewnością szybko zapamięta i przyswoi sobie nowe słowo. Ponadto gniecenie ciasta, krojenie, przesypywanie, przelewanie i nakładanie łyżeczką są znakomitymi ćwiczeniami sprawności motorycznych i koordynacji wzrokowo - ruchowej (ręka - oko).


Mali smakosze
Wspólne przygotowywanie posiłków to także okazja do poznawania różnych smaków, próbowania i oswajania się z często dziwnie wyglądającymi dla dzieciaków produktami. Maluchy podchodzą nieufnie do tego, co ląduje na ich talerzach, wystarczy obco brzmiąca nazwa by krzyczeli, że czegoś nie lubią nawet jeszcze przed spróbowaniem. Poznanie, z czego jest zrobiona dana potrawa, jak wygląda, pachnie i jaki jest w dotyku jakiś produkt, może pomóc im w oswojeniu lęków i przełamaniu niechęci. Dziecko musi zetknąć się z nowym smakiem nawet kilka razy zanim się do niego przekona, więc nie zrażajcie się po pierwszej próbie.


Gotowanie to też nauka odpowiednich nawyków żywieniowych i wdrażanie do dbałość o dobrą jakość pożywienia - nie od dziś powtarza się, że jesteśmy ty, co jemy. Przygotowując wspólnie posiłek możemy wytłumaczyć dziecku, co daje nam jego zjedzenie, jak wpływa na nasz organizm i dlaczego tego potrzebujemy. Rozbudzamy tym samym ciekawość maluszka, wzbogacamy jego wiedzę i przyczyniamy się do budowania postawy prozdrowotnej- to najlepsza inwestycja w przyszłe życie i kondycję naszej pociechy.

Kreatywnie i światowo
Gotowanie może być też sztuką. Jedzenie odbieramy nie tylko zmysłem smaku, ale także i wzroku - pięknie udekorowany, ozdobiony i podany posiłek od razu smakuje lepiej. Dla dzieciaków szczególnie atrakcyjne jest wspólne pieczenie - muffinki, ciasteczka, pierniczki to mnóstwo możliwości na uruchomienie swojej wyobraźni i wykazanie się kreatywnością w dekorowaniu. Kreatywność w kuchni to także rozwijanie samodzielności dziecka - pozwólmy mu kombinować, próbować i działać zgodnie z własnym pomysłem. Stworzenie czegoś wyjątkowego bez naszej pomocy sprawi mu dużo radości i wzmocni jego pewność siebie.
Gotując z dzieckiem nie bójmy się sięgać po przepisy z różnych stron świata. I nie chodzi tutaj tylko o włoską pizzę czy spaghetti, choć te dania z pewnością maluchy zjedzą ze smakiem. Hummus, risotto, paella, musaka, curry, sushi, tarty a także nasze swojskie pierogi są warte poznania i spróbowania, a prócz apetytu na jedzenie rozbudzą ten na poznawanie nowych rzeczy i eksperymentowanie. Ich przygotowywanie może stać się tez pretekstem do rozmów na temat różnych kultur, tradycji, religii i stanowić wstęp do nauki tolerancji.

Mówi się, że kuchnia jest sercem każdego domu, miejscem, w którym gromadzi się ciepło, przyjazna atmosfera i dobra energia. Wspólne gotowanie z dzieckiem to przede wszystkim dla nich świetna zabawa i chwile, które będą miło wspominać, a dla rodziców prosty, tani i skuteczny sposób na zorganizowanie wartościowego czasu razem.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...