Często niepotrzebnie wylewamy wodę po ryżu czy ogórkach kiszonych. Tymczasem możemy wykorzystać ją do innych celów. Podobnie jest z wodą po ciecierzycy, która nazywana jest aqufaba. To prawdziwy skarb w naszej kuchni!
Woda po ciecierzycy (aquafaba) stanowi zamiennik białka jajka.
Może być wykorzystywana do przyrządzenia wegańskiej bezy czy majonezu, a także ciast czy musu.
Przygotowaliśmy przepisy na wegańską bezę z wody po ciecierzyczy i majonez z aquafaby.
Nazwa aqufaba pochodzi od łacińskich słów aqua (woda) i faba (fasola). Jest to zwykła woda, która pozostaje w puszce po wykorzystaniu ciecierzycy czy po jej ugotowaniu. Dla wielu z nas może okazać się ona prawdziwym odkryciem. Z pewnością przypadnie do gustu osobom, które lubią eksperymentować w kuchni.
Woda z ciecierzycy stała się przełomowym odkryciem dla wegan. Stanowi ona bowiem jedyny taki zamiennik dla białek z kurzych jaj. To właśnie dzięki aquafabie weganie mogą pozwolić sobie na to, by zjeść bezę czy inny pyszny deser.
Woda z ciecierzycy została odkryta stosunkowo niedawno przez weganina i kucharza Goose Wohl. On jako pierwszy podał na swoim blogu przepis na wegańską bezę, wykorzystując niezwykłe zastosowanie aquafaby.
Chcąc dowiedzieć się, jaką wartość odżywczą ma woda z ciecierzycy, warto uzmysłowić sobie, że jedna łyżka aquafaby to równowartość żółtka, dwie łyżki odpowiadają białku jajka, a trzy łyżki mają wartość odżywczą całego jajka.
Jest niskokaloryczna i bezglutenowa. Jeśli chodzi o właściwości aquafaby, to jest ona źródłem witamin z grupy B, a także przeciwutleniaczy. Woda z ciecierzycy stała się doskonałym składnikiem, na bazie którego przyrządzić można bezy, ciasta, musy, a nawet majonez!
Niektórzy dietetycy uważają, że jeśli nie jest się weganinem, to lepiej jest do konkretnych potraw dodawać białko jaja kurzego, a nie aquafabę, ponieważ ma ona mniej właściwości odżywczych.
Jak zrobić aquafabę?
Kiedy kupiliśmy ciecierzycę w puszce, mamy problem z głowy. Kiedy jednak chcemy ją wykonać samodzielnie, powinniśmy zalać ciecierzycę w ziarnach wodą i pozostawić ją na noc. Kolejnego dnia wylewamy wodę i dodajemy świeżej. Tak przygotowaną miksturę gotujemy ponad godzinę pod przykryciem.
Na koniec odlewamy wodę i czekamy, aż ostygnie. Kiedy widzimy, że roztwór nieco stężał, potraktujmy go tak, jak białko jaja – ubijmy trzepaczką lub mikserem. Piana przyrządzona w taki sposób może posłużyć nam za składnik wielu potraw.
Aquafaba – przepisy
Jak zrobić bezę z aquafaby?
Przygotuj pół szklanki aquafaby i około 3/4 szklanki cukru pudru. Możesz dodać też odrobinę soku z cytryny czy ekstraktu waniliowego.
1. Schłodzoną wcześniej aqufabę miksuj na najwyższych obrotach tak, by powstała sztywna piana.
2. Stopniowo dodawaj cukier puder, by dobrze zmieszał się z pianą.
3. Następnie przy pomocy łyżki przełóż pianę na blachę i wstaw do rozgrzanego wcześniej piekarnika. Pamiętaj o tym, by słodycz piec w temperaturze około 100-110 stopni z włączoną funkcją termoobiegu.
4. Beza powinna piec się przez około godzinę. Na koniec wyłączamy piekarnik i pozostawiamy deser jeszcze przez chwilę w środku piekarnika. Smak bezy wykonanej z aquafaby jest zupełnie taki sam jak tej zrobionej z białka jajka.
Jak zrobić majonez z wody po ciecierzycy?
Przygotuj pół szklanki aquafaby, dwie łyżeczki soku z cytryny, dwie szczypty soli, niecałą łyżeczkę musztardy, szczyptę cukru, niecałe dwie szklanki oleju rzepakowego.
Wszystkie składniki z wyjątkiem oleju miksujemy na wysokich obrotach przez 3-4 minuty. Podczas miksowania dodajemy olej, wlewając go cienkim strumieniem. Majonez należy przechowywać w lodówce.