O autorze
Blog opisuje życie młodej mamy i jej pasji. Jest miejscem, w którym inne osoby czerpią przyjemności, odwiedzając bloga, poprzez udział w konkursach, które pozwalają mamom na chwile wytchnienia od codziennych obowiązków. Być może powstanie niedługo fajny blog wraz z innymi zaangażowanymi Mamami.

Jak samodzielnie sprawdzić czy Twoje dziecko słyszy?

Fot. Pixabay / [url=https://pixabay.com/en/baby-handle-tiny-father-family-428395/]jarmoluk[/url] / [url=https://pixabay.com/en/service/terms/#download_terms]CC0 Public Domain[/url]
Fot. Pixabay / jarmoluk / CC0 Public Domain
Jak urodziłam synka to w pierwszej dobie jego życia miał robione badanie słuchu, po krótkim wywiadzie przez audiologa zostałam skierowana na kontrolne badanie słuchu za 3 miesiące. Powodem tego był fakt, iż w czasie ciąży miałam opryszczkę na ustach. Wirus opryszki może wpływać negatywnie na rozwój słuchu u płodu.


Kontrolne badanie słuchu, tzw. „przesiewowe badanie słuchu” musieliśmy wykonać dwukrotnie, w 3 miesiącu życia i w 9 miesiącu. Wynik obu badań był pozytywny, a my odetchnęliśmy z ulgą. Dostaliśmy szereg wskazówek od lekarza, w jaki sposób mamy kontrolować słuch dziecka na poszczególnych etapach jego życia i chciałabym się tą wiedzą z Wami podzielić, bo słuch niezbędny do prawidłowego rozwoju dziecka.


DO 3 MIESIĄCA ŻYCIA:
Sprawdź czy Twoje dziecko obudzi się gdy pojawi się wysoki dźwięk. Obserwuj jego reakcje na głośne dźwięki, czy mruży oczy lub czy się boi. Śpiewaj dziecku piosenki i sprawdzaj jego reakcję. Około 2 miesiąca życia dziecko zaczyna głużyć, obserwuj czy wydaje dźwięki.


4- 6 MIESIĄC ŻYCIA:
Obserwuj czy Twoje dziecko kieruje głowę do źródła dźwięku. Sprawdź reakcję dziecka na zmiany w swoim głosie, mów różną tonacja i sprawdź czy dziecko słyszy różnicę. Sprawdź czy dziecko obudzi się gdy zaczniesz z kimś rozmawiać. Około 5-6 miesiąca życia dzieci zaczynają gaworzyć, chyba, że mają problemy ze słuchem.


7-12 MIESIĄC ŻYCIA:
Włącz zabawkę z dźwiękiem i sprawdź czy dziecko zwróci się w jego kierunku. Mów do dziecka i obserwuj jego reakcje. Dziecko w tym okresie powinno reagować już na swoje imię. Sprawdź czy dziecko zwraca się w kierunku wypowiadanych przez Ciebie osób. Dziecko powinno już rozumieć proste polecenia, np. : „nie wolno”. Obserwuj czy dziecko naśladując mowę próbuje zwrócić na siebie uwagę.

13-24 MIESIĄCE ŻYCIA:
Sprawdź czy dziecko rozumie proste polecenia np. „chodź lub daj”
Obserwuj czy potrafi pokazać części ciała, które Ty wymienisz. Obserwuj czy stara się naśladować różne głosy usłyszanych wcześniej zwierzątek. Sprawdź czy dziecko podryguje w rytm muzyki. Obserwuj czy lubi wierszyki rymowanki np. idzie raczek nieboraczek Istotne jest by dziecko wypowiadało już kilkadziesiąt słów i próbowało już je składać.

3-4 ROK ŻYCIA
Obserwuj czy dziecko słyszy Cię, gdy wołasz je z innego pokoju Czy dziecko słucha TV na tym samym poziomie głośności co Ty Sprawdź czy dziecko odpowiada na proste pytania typu, Co to? Sprawdź czy dziecko potrafi opowiedzieć co mu się przydarzyło. Dziecko powinno już w tym wieku składać zdania, składające się z co najmniej 4 słów.

4-5 ROK ŻYCIA
Obserwuj czy dziecko potrafi z uwagą słuchać bajek. Sprawdź czy dziecko buduje zdania zawierające dużo szczegółowych informacji. Obserwuj czy dziecko swobodnie komunikuje się z innymi dziećmi. Sprawdź czy wypowiedzi dziecka są poprawne gramatycznie. Warto obserwować dziecko, a gdy pojawi się jakaś wątpliwość co do prawidłowego słuchu dziecka, trzeba niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, bo jak twierdzi stare przysłowie „Lepiej zapobiegać niż leczyć”.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...