Zdrada to ogromny cios, który powoduje uczucie, jakby serce rozpadało się na kawałki, a do oczu momentalnie napływają łzy. Pojawia się mnóstwo negatywnych myśli i trudnych emocji. Jednak, jak się okazuje, zdradę można świadomie i szczerze wybaczyć, choć warto zaznaczyć, że nie zawsze jest to dobry krok.
Tak, zdradę można wybaczyć. Nie oznacza to jednak, że każdy jest do tego skłonny czy zobowiązany i że należy robić wszystko, by do wybaczenia dążyć. Co więcej, można mieć poczucie, że nie wszyscy zasługują na tego typu "łaskę" i jak się okazuje to kwestia bardzo indywidualna.
Co znaczy "wybaczyć"?
Niemniej jeżeli ktoś decyduje się na wybaczenie, powinien najpierw dowiedzieć się, co znaczy — wybaczyć. Przebaczenie nie koncentruje na drugim człowieku, ale na sobie. Polega na tym, że to osoba zraniona musi czegoś dokonać.
Mianowicie musi porzucić wszelką urazę wobec zdradzającego. To jest trudne, bo wydaje nam się, że to jest dla zdrajcy kara. Jednak jedyną osobą, która cierpi, jest zdradzony. Przebaczenie ma za zadanie uwolnić od udręki i gniewu.
Dlaczego wybaczyć zdradę?
Podejmując się wybaczenia zdrady, należy zadać sobie pytanie: "Dlaczego wybaczyć zdradę?". Osoba zdradzona powinna mieć ku temu odpowiedni powód np. zgodność z wyznawanymi wartościami, czy zasadami lub przekonanie o poczuciu ulgi, czy chęć zachowania z tą osobą pomyślnej relacji, a nawet odbudowanie związku.
Podjęcie decyzji o wybaczeniu nie powinno być przez kogoś wymuszone, wówczas jest małe prawdopodobieństwo szczerego wybaczenia i uporania się z bólem.
Co po wybaczeniu?
Jeśli chce się komuś wybaczyć zdradę, trzeba wcześniej przemyśleć — co dalej. Zastanowić się, jak będzie wyglądała relacja w przyszłości. Czy po wybaczeniu nadal będziecie w związku, czy doświadczenie było tak bolesne, że przestaniecie utrzymywać kontakt lub rozstaniecie się w koleżeńskiej atmosferze?
Z kim porozmawiać o wybaczeniu?
Zdrada i wybaczenie, choć wydaje się kwestią bardzo intymną, warto o niej porozmawiać z kimś bliskim i zaufanym. Z kimś przed kim nie będziemy wstydzić się tego, co się stało. Poza tym to często tak bolesna i trudna kwestia, że część osób z powodu zdrady i trudności związanych z wybaczeniem potrzebują sesji z terapeutą.
Jak odbudować swoją wartość?
Zdrada często powoduje obniżenie samooceny, utratę pewności siebie i chwilowy odpływ mocy sprawczych. Część ofiar zdrajców może stać się bierna i przestać wierzyć w swoje możliwości. Praca nad powrotem do śmiałości i otwartości może być trudna i też często wymaga specjalistycznej pomocy.
Jednak trzeba zdać sobie sprawę, że zdrada popełniona przez partnera nie definiuje do końca życia sytuacji, że każdy będzie nas zdradzał i że nikt nas nie kocha czy nie zasługujemy na miłość. W tym celu warto zacząć robić rzeczy, w których jesteśmy dobrzy. To pomaga odbudować pewność siebie.
Jak nadać zdradzie sens?
"Czemu ja?" — pada w myślach często pytanie, gdy dowiadujemy się, że zostaliśmy zdradzeni. Ma się wówczas pretensje do losu, do siebie, wszystkich dookoła i oczywiście partnera. Zamiast szukać winnych, warto zastanowić się, jaki sens płynie z tego wszystkiego, co się stało.
W zależności od okoliczności każdy będzie widział inne plusy. Niezaprzeczalnie jednymi z nich jest przerwanie trwającego życia w kłamstwie. Wielu może dostrzec, że zdrada umocniła ich psychicznie i uodporniła na nieprzyjemne traktowanie. Można ją postrzegać również, jako szansę na nowe życie. Jednak wiadomo, że nie wszyscy są w stanie przestawić się na takie myślenie, gdyż niektóre sytuacje są wyjątkowo bolesne i okrutne.
Jak odbudować zaufanie do zdrajcy?
Jeśli zamierza się wybaczyć i odbudować związek lub pozostać z partnerem przynajmniej w relacjach przyjacielskich, należy odbudować wzajemne zaufanie. Do tego wymagana będzie empatia, czyli umiejętność wcielenia się w rolę tej drugiej osoby i zrozumienie bez oceniania tego, dlaczego ta osoba tak zrobiła i co czuje.
Identycznie powinna postąpić druga strona. Wejściem na dobrą drogę jest również udanie się na terapię dla par. Trzeba jednak mieć na uwadze, że wybaczenie i odbudowanie związku nie jest czymś, co musi się wydarzyć. Dla wielu osób zdrada i to, czego dokonał partner, jest działaniem niewybaczalnym. Jednak osoby, które chcą się tego podjąć, wiedzą, że wybaczenie i wrócenie do związku jest możliwe.