Pierwsza Komunia święta w Polsce to uroczyste dla wiernych Kościoła katolickiego wydarzenie. Biorą w nim udział tysiące dzieci i jak można było przypuszczać, w dobie koronawirusa w wielu przypadkach ceremonia ta będzie musiała zostać przełożona. Arcybiskup wydał komunikat, a część parafii podjęła już w tym kierunku konkretne działania.
Co niedzielę do polskich kościołów chodziło miliony Polaków. Jeszcze więcej gromadziło się ich tam co roku w maju, w związku Pierwszą Komunią Świętą. Dziś świątynie świecą pustkami i bardzo prawdopodobne, że uroczystości w wielu parafiach zostaną przełożone. Z powodu stanu epidemii i zaostrzonych przepisów, dotyczących przemieszczania się, odpowiedni komunikat wydali również duchowni Kościoła katolickiego.
Arcybiskup Stanisław Gądecki wydał dekret ws. duszpasterstwa w stanie epidemii. Poruszył on w nim m.in. kwestię Pierwszej Komunii świętej. Przede wszystkim Kościół przyjmuje zasadę, że jeżeli odwołane są zajęcia w szkołach, to podobnie powinno być w parafiach, w których nie organizuje się dla nich żadnych zajęć, również spowiedzi. Co więcej, do Wielkanocy odwołane są wszystkie spotkania z dziećmi komunijnymi i ich rodzicami.
Po Wielkanocy natomiast przewidziano dwa warianty, o czym można przeczytać w dekrecie:
Wariant I: Jeżeli stan epidemii nie zostanie odwołany i dzieci nie wrócą do szkół, należy odwołać wszystkie I Komunie Święte do czasu ustania epidemii.
Wariant II: Jeżeli po Wielkanocy dzieci wrócą do szkół i stan epidemii zostanie odwołany, decyzję o przyjęciu I Komunii Świętej należy pozostawić rodzicom w porozumieniu z księdzem proboszczem. Każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie, nie może decydować głosowanie lub wola większości.
Co więcej, jeżeli rodzice zdecydują się, by ich dziecko przyjęło Pierwszą Komunię Świętą w majowym terminie, należy dochować wszelkiej ostrożności, a uroczystość zaleca się przeprowadzić w małych grupach, a nawet pojedynczo i niekoniecznie w niedzielę.
Pierwsze Komunie święte i bierzmowania odwołane
Nie wszystkie diecezje zamierzają jednak czekać z decyzją do Wielkanocy i środki ostrożności wdrożyły natychmiast. Po rozporządzeniu Premiera RP i Ministra Zdrowia niezwłocznie zadziałał biskup opolski Andrzej Czaja. W jego dekrecie można przeczytać:
– Bierzmowania i Pierwsze Komunie Święte przeniesione zostają na dalszy termin, nie wcześniejszy niż po 31 sierpnia br.
Podobnie zarządził metropolita przemyski Adam Szal:
– W duchu odpowiedzialności za zdrowie dzieci i ich rodzin, odwołuję wszystkie uroczystości związane z I Komunią Świętą, bez względu na ilość dzieci mających do niej przystąpić w poszczególnych parafiach. Nowe terminy zostaną ustalone we wspólnotach parafialnych, we współpracy z rodzicami dzieci pierwszokomunijnych, a same uroczystości będą mogły odbyć się dopiero po wznowieniu nauki w szkołach. Rodziców proszę, aby wykorzystali ten czas na lepsze przygotowanie religijne dzieci do czekających je uroczystości.