Zamknięcie szkół i przedszkoli z powodu koronawirusa to nie tylko utrudnienie dla obecnych wychowanków placówek, ale również dla rodziców dzieci, które będą brały udział w tegorocznych rekrutacjach. Mimo że zapisy do przedszkoli i pierwszych klas podstawowych odbywają się elektronicznie, dokumenty trzeba dostarczyć w formie papierowej. Co w sytuacji, gdy placówka jest nieczynna?
Po wykonaniu rejestracji online w celu zapisania dziecka do przedszkola lub pierwszej klasy szkoły podstawowej, należy osobiście dostarczyć wydrukowane dokumenty do placówki. W związku z zawieszeniem zajęć lekcyjnych rodzice zaczęli zastanawiać się, czy nie napotkają przy tej okazji problemów z rekrutacją. Jak podaje edziecko.pl, Ministerstwo Edukacji Narodowej w związku z tymi obawami zapowiedziało:
– Zawieszenie zajęć w szkołach nie powinno wpłynąć na przebieg postępowania rekrutacyjnego do publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych lub publicznych innych formach wychowania przedszkolnego. To organ prowadzący przedszkole i szkołę może zadecydować o ewentualnych rozwiązaniach w tym zakresie. Ma tu pełną dowolność.
Warto zaznaczyć, że ogólne zalecenia w związku z pandemią koronawirusa są takie, by unikać kontaktu z innymi i przebywania w miejscach publicznych. W związku z tym dokumenty bezpieczniej będzie wysłać pocztą. Wówczas należy się wcześniej skontaktować z placówką i poinformować ich o tego typu formie dostarczenia dokumentów.
Rekrutacja do przedszkoli a potwierdzenie szczepienia
Składając dokumenty do przedszkoli, od rodziców wymaga się również potwierdzenia, że dziecko zostało poddane obowiązkowym szczepieniom ochronnym lub też zostało z nich zwolnione z powodów zdrowotnych. Jednak z powodu ograniczenia wizyt rodziców w przychodniach i szpitalach, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 wymagane może być tylko oświadczenie rodzica lub książeczka szczepień.
Takie zalecenie dla krakowskich placówek podała Anna Korfel-Jasińska
Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa.
Jak zapisać dziecko do przedszkola — dokumenty
Zapisanie dziecka do przedszkola lub zmiana placówki są objęte odpowiednimi przepisami. Jeśli dziecko chodzi do przedszkola i nadal opiekunowie chcą, by do niego uczęszczało, muszą złożyć do dyrektora deklarację najpóźniej 7 dni przed rozpoczęciem rekrutacji. W innych wypadkach muszą w niej po prostu wziąć udział.
Przy bezpośrednim zapisywaniu, konieczne będzie złożenie wniosku, który można uzyskać w samej placówce lub urzędzie miasta bądź gminy. Rekrutując pociechę przez internet, prawny opiekun może być poproszony o osobiste dostarczenie dokumentów. Wówczas należy postępować zgodnie z instrukcjami wydanymi przez instytucję przyjmującą.
– Jeśli dziecko jest z rodziny wielodzietnej: oświadczenie o wielodzietności rodziny napisane samodzielnie.
– Jeśli w rodzinie jest osoba z niepełnosprawnością: orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność lub orzeczenie o niepełnosprawności, lub o stopniu niepełnosprawności.
– Jeśli jesteś samotnym rodzicem:
1. Prawomocny wyrok sądu rodzinnego (który stwierdza rozwód albo separację) albo akt zgonu rodzica;
2. Oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem. Oświadczenie dostaniesz w przedszkolu albo urzędzie gminy lub miasta. Możesz je też napisać samodzielnie.
– Wychowujesz dziecko w rodzinie zastępczej: dokument, który potwierdzi, że dziecko wychowuje się w rodzinie zastępczej
Kryteria rekrutacji do przedszkoli
Termin złożenia wniosku nie decyduje o pierwszeństwie przyjęcia dziecka do przedszkola. Wobec tego zostały ustalone specjalne kryteria, począwszy od najważniejszego:
– dziecko z rodziny wielodzietnej,
– dziecko z niepełnosprawnością,
– dziecko, którego rodzice albo rodzeństwo są osobami z niepełnosprawnością,
– dziecko, które wychowuje tylko jeden z rodziców,
– dziecko, które wychowuje się w rodzinie zastępczej.
Co więcej, każda gmina ma prawo do ustalenia własnych dodatkowych kryteriów, wynikających z lokalnych potrzeb społecznych. Jednak warto pamiętać, że ma ona obowiązek zapewnić miejsce w przedszkolu każdemu dziecku od 3 roku życia.