Gdy kobiety zachodzą w ciążę, zmienia się zachowanie bliskich osób, ale również domowych zwierzaków. Wiele przyszłych mam zauważa, że ich psy przechodzą jakąś metamorfozę. Panie pupilów wcale nie mają złudzeń i faktycznie coś w tym jest. Psi psycholog potrafi to wyjaśnić i radzi, jak przygotować psa na pojawienie się dziecka.
Psy czują hormony W organizmie ciężarnej kobiety zachodzi wiele zmian hormonalnych i fizjologicznych. Czy pies, który ma 40-50 razy bardziej wyostrzony węch niż my, czuje zmianę zapachu swojej pani? Magda Pawlak jest psim psychologiem i w rozmowie z MamaDu wyjaśnia tę kwestię.
– Psy wyczuwają zmiany hormonalne i dostrzegają zmiany w zachowaniu. Nie tylko w zaawansowanej ciąży, ale już o wiele wcześniej. Ich zmysł pozwala im nawet wyczuć wady płodu. Poza tym mogą nie odstępować mamy na krok i cały czas za nią chodzić.
Pies będzie łagodniejszy? O sprawie napisał także Klub American Kennel i podkreśla, że u psów można wówczas zaobserwować większą łagodność. Może ona wynikać stąd, że przyszła mama zaczyna prowadzić wolniejszy i spokojniejszy tryb życia. Magda Pawlak zauważa, że zwierzęta dostrzegają również opiekuńczość matki, co także ma znaczenie dla zmiany ich zachowania. W takim wypadku nic dziwnego, że pupil zasiada obok niej na wygodnym łóżku czy fotelu.
Czy psa trzeba przygotować na przyjście dziecka? Na pojawienie się nowego członka rodziny przygotowują się nie tylko rodzice, ale także rodzeństwo, dziadkowie oraz ciocie i wujkowie. Okazuje się, że na to wydarzenie specjalnie powinno się również przygotować psa. Nie powinno się go wrzucać na głęboką wodę.
Psa należy odpowiednio przyszykować na przyjście dziecka. Szczególnie gdy jest rozpieszczony i uzależniony od uwagi swojej pani. Wiadomo, że jak kobieta urodzi, nie będzie już w stanie poświęcić zwierzakowi tyle czasu — komentuje Magda Pawlak.
Psi psycholog zaznacza, że zmiany powinno wprowadzać się jeszcze przed urodzeniem dziecka, a nie na ostatnią chwilę. Na samym początku zwierzak będzie izolowany, by nie zbliżał się do niemowlęcia. Trzeba jednak pamiętać, by w tym wszystkim pupila całkowicie nie odsunąć od siebie.
Z czasem trzeba go jednak przyzwyczajać do nowej rzeczywistości i wpuszczać do wspólnych pomieszczeń podczas przebierania, czy kąpania dziecka. Tym bardziej że psy również, jak dzieci mogą doznać lęku separacyjnego, gdyż dotychczas mogły się nadmiernie przywiązać do swojego właściciela i stracić poczucie samodzielności
Czy nagradzać psa? Przygotowując psa do narodzin, będzie się od niego więcej wymagało. Aby on te wymagania spełnił, potrzebuje odpowiedniej mobilizacji. Magda Pawlak podkreśla, że "zmiany są po to, by było to odbierane pozytywnie".
Można więc zakupić dla pupila specjalne smakołyki, nową zabawkę czy poświęcić mu więcej czasu i uwagi na spacerze. Jeśli zwierzak szczególnie lubi się bawić i jest pieszczochem, warto o tym pamiętać i sprawić mu chwilę przyjemności. W końcu on też jest członkiem rodziny, który w cichy sposób dba o nasze dobre samopoczucie, a w głośny o bezpieczeństwo. Nie można więc o nim zapominać, tylko dlatego, że ma cztery łapy.