W jakim wieku najlepiej zajść w ciążę? Nowe dane nie ucieszą kobiet

Jaki jest idealny wiek na zajście w ciążę?
Jaki jest idealny wiek na zajście w ciążę? 123rf.com / yeko
Ilość nieplanowanych ciąż spada, a kobiety coraz dalej odkładają myśli o dziecku. W Polsce jedynie 56% Polek, jako swój główny priorytet podaje założenie rodziny i urodzenie dziecka. Co z resztą? Według danych GUS liczba samotnie żyjących osób w dużych miastach w ciągu ostatnich 20 lat podwoiła się. Z kolei postępująca liberalizacja sprawia, że kobiety spełniają się zawodowo, a rodzina i związek nie dają im już takiej satysfakcji.


Kiedy najlepiej zajść w ciążę?
Płodność naturalnie spada wraz z upływem lat, dlatego mówi się, że z zajściem w ciążę nie należy zbyt długo czekać. Jednak nie brakuje kobiet, które rodzą w wieku 30, 40, czy 50 lat. Kobiety są najbardziej płodne w wieku 20 lat i wtedy mają największą szansę na zajście w ciążę. Brytyjski dr Gillian Lockwood podkreśla jednak, że najlepszym okresem na urodzenie dziecka jest wiek 25 lat.

To jednak dla wielu kobiet o wiele za wcześnie. Dziś średnio kobiety rodzą w wieku ok. 30 lat i wciąż wzrasta liczba kobiet, które rodzą po 35 roku życia. Ćwierćwiecze to dziś bardzo nieodpowiedni moment na zakładanie rodziny dla wielu kobiet. Wówczas kończą one studia i zaczynają rozwijać swoją karierę zawodową. Dopiero gdy ich pozycja w świcie zaczyna się stabilizować, czyli po ok. 5 latach — zaczynają myśleć o dziecku.

Jak najlepiej zajść w ciąże w wieku 25 lat?
Największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę zyskuje się, uprawiając seks ok. jednego dnia od owulacji. Jeśli cykl trwa 28 dni, następuje to ok. 14 dni po pierwszym dniu ostatniej miesiączki. Plemniki mogą żyć w ciele kobiety nawet 7 dni. Dlatego, aby zwiększyć szanse na zajście w ciążę, należy w tym okresie częściej się kochać tzn. co 2-3 dni.


Dlaczego tak późno decydujemy się na dziecko?
Jak podkreśla psycholog Beata Dżugaj w Women’sHealth: „Kobiety dzisiaj coraz później decydują się na trwały związek i dłużej niż kiedykolwiek testują potencjalnych partnerów”. Innym razem mówi: „Kobiety po dwudziestce mają trzy priorytety. Chcą robić karierę, mieć duże grono przyjaciół i związać się z fajnym facetem. Chętnie też planują małżeństwo”.

Jak się okazuje, w praktyce kariera, rozwój i przyjaciele często biorą górę. Dowodem na to jest, chociażby fakt, że 60% osób z wykształceniem wyższym w Polsce stanowią kobiety. Z kolei badania Oxford University pokazują, że 48,8% kobiet uznaje sukces za bardzo ważny.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Wyprawka dla noworodka - co kupić dla dziecka? Pełna lista
0 0Masz w domu niemowlę? Uważaj na leżaczki – miały być wybawieniem, a mogą szkodzić