Kolor ziemniaka ma znaczenie. Nie chodzi o smak, a o bezpieczeństwo!

Zielone ziemniaki - czy można je jeść?
Zielone ziemniaki - czy można je jeść? fot. unsplash
Czy kiedy kupujecie ziemniaki, zwracacie uwagę na ich kolor? Poza tym, który wynika gatunku warzywa? To bardzo ważne, bo pod wpływem światła ziemniaki zmieniają barwę i stają się niebezpieczne dla zdrowia. Musicie umieć je rozpoznać.


Zielone ziemniaki - czy można je jeść?
Chodzi o kolor zielony. Gdy ziemniaki zielenieją, oznacza to, że wydziela się w nich solanina – substancja, która w wysokich stężeniach jest silnie trująca. Wyznacznikiem jej występowania jest zielony kolor.

Solanina naturalnie występuje w niedojrzałych pomidorach czy papryce. Także w ziemniakach, jednak w znikomych ilościach. Jej stężenie wzrasta, gdy ziemniaki przechowywane są w ciepłych i jasnych pomieszczeniach.

Z tego powodu dobre ziemniaki źle przechowywane mogą zmieniać kolor i stawać się coraz bardziej toksyczne. Jeśli zauważycie, że ziemniak jest zielonkawy pod skórką, to znaczy, że stężenie solaniny wzrosło.

Najwięcej solaniny zawiera się w skórce i w kiełkach, czyli najbardziej zielonych częściach warzywa. Nie oznacza to jednak, że jeśli obierzemy ziemniaka i pozbawimy go zielonych elementów, jesteśmy bezpieczni. Trudno ocenić ile solaniny jest w samej bulwie. Najbezpieczniej jest zrezygnować z jedzenia takich ziemniaków.

Jednak jeśli zjemy ziemniaki, które były lekko pozieleniałe tuż przy skórce, grubo je obierzemy i pozbawimy wszelkich zielonych części, najpewniej nic nam się nie stanie.

Solanina – objawy zatrucia
Solanina ma chronić ziemniaki przed owadami i bakteriami. Jednak dla ludzi jest toksyczna. Nie wiadomo dokładnie ile solaniny potrzeba, by doszło do niestrawności. Wiele zależy od masy ciała i indywidualnej tolerancji, dlatego ryzyko zatrucia jest większe u dzieci.

Zatrucie solaniną objawia się nudnościami, wymiotami, biegunką, poceniem się, bólami głowy oraz bólami brzucha. Objawy pojawiają się od 4 do 14 godzin od spożycia ziemniaka i powinny ustąpić po 24 godzinach. W skrajnych przypadkach zatrucie solaniną może skończyć się depresją ośrodkowego układu nerwowego, śpiączką, napadami drgawek czy obwodową niewydolnością krążenia. Odnotowano również przypadki śmiertelne.
Źródło: wprost.pl, wikipedia
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...