Pomidory, ogórki, cebula i inne. Tych produktów nie przechowuj w lodówce, bo stracą smak i witaminy

Prawo autorskie: johanjk / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: johanjk / 123RF Zdjęcie Seryjne
Wiosna w pełni. Ma się wrażenie, że nawet zaczyna już pachnieć latem. W lokalnych warzywniakach coraz więcej już naszych, sezonowych owoców i warzyw. Warto pamiętać, że mimo wyższych temperatur, niektóre z nich bardzo nie lubią trafiać do lodówki, a co więcej, tracą przez to nie tylko swój wyjątkowy smak, strukturę i wygląd, ale także bogactwo wartości.

Odpowiednie przechowywanie żywności to nie tylko przedłużanie jej świeżości, a przede wszystkim dbałość o własne zdrowie. Często z przyzwyczajenia wkładamy część artykułów do lodówki, bo np. robili tak nasi rodzice i wydaje nam się, że w ten sposób robimy dobrze, że chronimy je przed ciepłem i światłem, ale nie zawsze jest to dobre rozwiązanie.

Warzywa

Pomidory
To mit, że dzięki niskiej temperaturze są dłużej twarde i świeże. Z chwilą, gdy wkładamy je do lodówki, zatrzymujemy ich proces dojrzewania i przede wszystkim, zabijamy ich smak. W niskiej temperaturze ich skład chemiczny ulega zmianie i dochodzi do redukcji lotnych związków organicznych. Ich skórka robi się brzydka, pomarszczona, a nawet mogą pojawić się przebarwienia. Idealna temperatura dla pomidorów wynosi 10 stopni. W lodówce im za zimno, w domu za gorąco to co zrobić? jedyne wyjście to kupować mało a często i na bieżąco zjadać.

Ziemniaki
Najlepiej im w komórkach, spiżarkach, piwnicach, szafkach. Tam gdzie sucho i ciemno. W lodówce szybciej zgniją i stają się słodkie, oraz miękkie.

Cebula
Pozostawiona w lodówce mięknie i zaczyna wydawać nieprzyjemny zapach. Dlatego należy ją przechowywać w zaciemnionych, suchych miejscach.

Czosnek
W lodówce zaczyna tracić jędrność i pleśnieć. Jeśli został już obrany, to należy zużyć pozostałe ząbki czosnku w ciągu kilku dni.

Marchew, Papryka, Cukinia, Ogórek
Te warzywa w lodówce również szybciej na się zepsują. Wymagają ciemnego i suchego miejsca. Ogórek może leżeć również w wiklinowym koszu na stole, albo na blacie w kuchni.

Szparagi
Najlepiej przygotowywać je od razu po zakupie. A jeśli musicie je odłożyć na dzień lub dwa, należy je wstawić do wody niczym bukiet kwiatów i tak włożyć do lodówki. Tak, można je chłodzić, ale zawsze w w wodzie. Wystarczy też nalać wody do woreczka, przewiązać go gumką przy końcówkach łodyg i położyć w szufladzie lodówki. W przeciwnym wypadku stracą wszystko to, co w nich najcenniejsze.

Owoce

Arbuz
Dzieci go uwielbiają. Soczysty, słodki, idealny na letnie upały. Wiele z nas popełnia błąd w jego przechowywaniu i wkłada go do lodówki, a wtedy pozbawiamy go antyoksydantów. Najlepiej jest zjeść go od razu.

Banany
Te dojrzewają niezwykle szybko, kiedy są przechowywane w suchym, ciemnym i chłodnym miejscu. Ważne, żeby miały dostęp do świeżego powietrza. Przechowując je w lodówce pozbywamy się z nich witamin. A więc to, co w nich najcenniejsze znika i nie trafia do naszego i naszych dzieci organizmu.


Owoce egzotyczne
Mango, ananas, awokado, cytrusy - w lodówce tracą swój smak i aromat. Owoce egzotyczne najlepiej trzymać w koszu wiklinowym na stole.
Wyjątek: Kiwi. Ten owoc dobrze znosi zimno i można go przechowywać w lodówce.

Inne

Miód W niskiej temperaturze jaka panuje w naszych lodówkach ulega krystalizacji przechodzi w stan stały. Staje się gęsty i twardy. Miód najlepiej lubi temperaturę 16 stopni, ale pamiętajmy, że nie cierpi światła.

Oleje i oliwy Wszelkie płynne tłuszcze należy trzymać w ciepłych, zacienionych warunkach. Nie znoszą zimna i ostrego światła. w niskiej temperaturze mętnieją i tracą smak.

Masło Nie ma obowiązku trzymania go w lodówce. Chowane do niej po prostu twardnieje i zaraz po wyjęciu rozsmarowanie na pieczywie graniczy z cudem. Wystarczy trzymać je w maselniczce, pod przykrywką i w zacienionym miejscu.

Źródło: polityka.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE