Największe zmartwienia nastolatków przerażą niejednego dorosłego. To pokolenie zapełni kozetki terapeutów

Nastolatki nie mają łatwego życia
Nastolatki nie mają łatwego życia Unsplash.com
Wiecie, że samobójstwo jest już na 3. miejscu wśród przyczyn śmierci osób między 15. a 24. rokiem życia? Nie każda depresja i nie każdy stres doprowadza młodych do samobójstwa, ale statystyki z roku na rok się pogarszają. Powiedzenia o "pięknych, szkolnych latach" i "beztroskim dzieciństwie" od dawna można włożyć między miejskie i wiejskie legendy.


Szkolny stres
Z badań przeprowadzonych przez fundację Action for Children w Wielkiej Brytanii wynika, że aż 85 proc. dzieci codziennie się czymś stresuje i martwi. Aż 60 proc. z nich uważa, że nie ma dobrego dzieciństwa, bo odczuwa nadmierną presję w szkołach, a 53 proc. zamartwia się egzaminami.


W Wielkiej Brytanii żadnej reformy szkolnictwa ostatnimi czasy nie przeprowadzono, można więc przypuszczać, że w Polsce ten odsetek jest większy – zwłaszcza wśród tegorocznych absolwentów gimnazjów i podstawówek, którym od dwóch lat powtarzano, że jako "podwójny rocznik" muszą walczyć, żeby nie skończyć w szkole branżowej. I tych, którzy mimo starań i dobrych wyników, nie dostali się do żadnej szkoły.

Przyjaciele i przemoc
39 proc. brytyjskich dzieciaków martwi się również złymi relacjami z przyjaciółmi i przykrą wizją zakończenia niektórych znajomości.

Tyle samo osób stresuje się swoim niedostatecznie atrakcyjnym wyglądem, a niewiele mniej, bo 37 proc. boryka się ze spędzającym sen z powiek prześladowaniem – zarówno w życiu rzeczywistym, jak i online.

Sytuacja materialna
Aż 59 procent młodych Brytyjczyków z biednych rodzin odczuwa stres związany z sytuacją materialną rodziców.

Mimo iż w Polsce mamy już 500 plus na jedno nawet dziecko, warto zauważyć, że w 2018 roku również w naszym kraju wzrósł zasięg ubóstwa ekonomicznego – biedy doświadczyło więcej dzieci i osób mieszkających na wsi. Najbardziej wzrósł odsetek osób żyjących poniżej minimum egzystencji, można więc przypuszczać, że i polska młodzież martwi się swoim statusem finansowym i związanymi z tym wyzwaniami.


Brak snu, brak możliwości skupienia się
Codzienne zmartwienia przekładają się na sposób funkcjonowania dzieci – aż 40 proc. nie może skupić się na wykonywanej czynności, 35 proc. ma problemy ze snem, a 37 proc. nie jest w stanie odpędzić negatywnych myśli. Aż 9 proc. zaledwie 11-latków martwi się o swoje zdrowie psychiczne.

Nie pomaga rozwój technologii, który skutkuje nowymi rodzajami uzależnień, zwiększeniem ofiar przemocy i nieustannym porównywaniem się z innymi. Jeśli więc chcemy zapobiec tragedii i mieć szczęśliwe dziecko, nie powinniśmy zrzucać odpowiedzialności za jego nastrój na trudy okresu dojrzewania. Problem może być znacznie poważniejszy.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Który to miesiąc ciąży? Przelicznik tygodni ciąży na miesiące
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE