NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

 • Raport o systemowych naruszeniach praw reprodukcyjnych przeraża. Ale daje siłę do walki
  Tak wygląda dziewiąty krąg kobiecego piekła. 4 kobiety odważyły się opowiedzieć o nim głośno

  W Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka (10 grudnia) Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny zaprezentowała raport o systemowych naruszeniach praw reprodukcyjnych. O kobiecym dziewiątym kręgu piekła opowiedziały na zorganizowanej z tego tytułu konferencji m.in. Iwona, Barbara, Iwona i Katarzyna. To historie o braku dostępu do aborcji, leczenia niepłodności, opieki ginekologicznej dla kobiet z niepełnosprawnościami. O przemocy na porodówkach. O cierpieniu, upokorzeniu i uprzedmiotowieniu.

 • Odrobina pocieszenia się wam przyda!
  Nie umiesz ładnie zapakować prezentu? Okazało się, że tym lepiej... dla obdarowanej osoby

  Palec pod budkę, kto zaczyna już panikować na myśl o świątecznych prezentach? Legenda głosi, że są tacy, którzy wszystko kupili już w listopadzie, ale większość niebożąt obgryza teraz paznokcie ze stresu, że nie zdąży kupić czegoś, co idealnie wpasuje się w gusta obdarowanego. Do tego trzeba to wszystko jeszcze jakoś ładnie zapakować... chociaż może lepiej nie? Najnowsze badania w tej materii zaskakują.

 • Chodzenie po domu w męskiej odzieży to standard niemal każdej kobiety w związku
  Chodzisz w koszulce lub bluzie swojego partnera? Psychiatra ma dla ciebie dobrą wiadomość

  Są tacy mężczyźni, którzy twierdzą, że kobieta w ich koszuli wygląda najseksowniej. Ale nie czarujmy się – większość jest raczej lekko zirytowana, że "ONA ZNOWU UKRADŁA MU CIUCHY". Tymczasem kobiety uwielbiają chodzić i spać w t-shirtach swoich partnerów i – jak się teraz okazuje – nie chodzi im tylko o przyjemne zapachowe skojarzenia!

 • Kubek kakao zniweluje zdrowotne skutki nieprzespanej nocy. A przy okazji pobudzi!
  Trudno się wstawało? Napój, który kochają dzieci, pobudzi cię lepiej niż kawa!

  Zdarza się, że nieprzewidziane okoliczności przerywają nam sen (na co wyjątkowo narażeni są rodzice...), a nie możemy akurat wzorem Piaska wykrzyczeć nazajutrz, że "do 13.00 budzikom śmierć". Większość z nas po nieprzespanej nocy ratuje się więc kawą, choć okazuje się, że bardziej skuteczny jest inny napój. Taki, który kochamy już od dzieciństwa, a stosunkowo rzadko pijamy go do śniadania.

 • Urlop ojcowski potrwa dla pracowników Ikei łącznie 6 tygodni
  Ikea poszła na rękę pracownikom, którzy są ojcami! Zmiany wejdą w życie od stycznia

  Ci pracownicy Ikei, którym urodzi się dziecko po 1 stycznia 2020 roku, mają powód do (dodatkowej) radości. – Jesteśmy dumni, że jako jedni z pierwszych w Polsce wprowadzamy płatny miesiąc urlopu ojcowskiego – oświadczył Michał Pióro, ikeowski dyrektor ds. Zarządzania Ludźmi i Kultury Organizacji.

 • Weronika będzie walczyć o zmianę zasad konkursu
  Weronice odebrano koronę miss ze względu na sytuację życiową."Nie chcę korony, chcę sprawiedliwości"

  – Podjęłam kroki prawne przeciwko organizacji Miss World, co oznacza nowy etap naszej wspólnej walki o sprawiedliwość – napisała na Instagramie Weronika Diduszenko, była (czy raczej: zdyskwalifikowana po wygranej) Miss Ukrainy, która oskarża organizatorów wyborów najpiękniejszej kobiety na świecie o dyskryminację ze względu na macierzyństwo.

 • Każda restauracja, która bierze udział w akcji, ma na drzwiach przyklejony żółty plakat
  Tylko dziś zobaczysz na mieście żółte plakaty. Ta akcja to plaster na zły humor

  Choć poseł Kulasek twierdzi, że trudno utrzymać się w Warszawie za 9 tys. złotych, stołując się na mieście, wiemy, że to bzdura z palca wyssana. Na mieście da się jadać nie rujnując stanu konta i w pełni zadowalając przy tym swoje kubki smakowe. Może rzeczywiście nie codziennie, ale kiedy jak nie właśnie dziś? Mikołajki są doskonałą okazją, żeby spędzić czas z rodziną przy stole, który zastawił ktoś inny. Zwłaszcza że Polska Akcja Humanitarna po raz kolejny zorganizowała 6 grudnia akcję, dzięki której kolacja na mieście pomoże nie tylko waszym humorom i podniebieniom...

 • E, e, eluwina...dla ojca, matki, córki, syna.
  Wiesz, co znaczy "eluwina" z podium Młodzieżowego Słowa Roku? Zaparz melisę, zanim to obejrzysz

  Konkurs na Młodzieżowe Słowo Roku został właśnie rozstrzygnięty, a media rozpisują się o zdobywcach pierwszego i drugiego miejsca ("alternatywka" i "jesieniara"), pomijając całkowicie etymologię słowa z trzeciego miejsca: "eluwina". Tymczasem to, że jest to dłuższa forma powitalnego "elo" jest zbyt prostym wytłumaczeniem...

 • "Kącik relaksu" przydałby się w każdej klasie
  Jeden kąt, 2 miesiące i 26 uczniów. Nauczycielka dała przykład, jak odczarować polską szkołę

  "Kącik relaksu" w szkole brzmi jak wizja całkiem utopijna. Szkoła jest od nauki, a na relaks to będzie czas na zajęciach z jogi w przyszłości – jeśli ta nauka przyniesie oczywiście plony i będzie ich na to stać. Cóż, można takimi słowami tępić umysły i hartować serca, ale... można też wprowadzić quasi-utopijną wizję w życie.

 • Czemu bez faceta? Kiedy dziecko? Jakiś awans w pracy się szykuje?
  Po ilu świątecznych godzinach z rodziną masz dość? Ustalono to dość precyzyjnie

  Na pierwszym miejscu wśród najbardziej stresujących wydarzeń w życiu jest śmierć współmałżonka, na drugim – rozwód. Boże Narodzenie jest dopiero na miejscu 42., ale fakt, że funkcjonuje w tym zestawieniu, mówi sam za siebie. Okazuje się, że średnio po 3 godzinach i 54 minutach rodzinnego celebrowania, mamy ochotę... uciec jak najdalej. Tuż po zrobieniu wspólnego selfie, które opublikujemy później na Instagramie z hasztagiem #familytime i #bestchristmasever.