NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

 • Bez ryzyka nie ma zabawy?
  "Lepiej żałować, że się coś zrobiło (...)"? To przekonanie może zniszczyć nam życie

  "Wyjdź ze swojej strefy komfortu, lepiej być niż mieć, kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana, kolekcjonuj wspomnienia zamiast rzeczy"– to bon moty posttranformacyjnego pokolenia, które krok za krokiem doganiają te nieco już starte, ale wciąż dobrze nam znane "wszystko w twoich rękach, możesz być kim chcesz, ciężką pracą ludzie się bogacą". I choć warto walczyć o lepsze życie, czasem bilans zysków i strat definiuje lądowanie jako co najmniej twardawe.

 • Liczba reakcji wskazuje, że tego rodzaju pasy potrzebne są wielu rodzinom
  Ten gadżet do auta zachwycił milion rodziców! Może uratować życie

  Czas podczas ratowania z wypadku samochodowego jest najważniejszy. Niejednemu rodzicowi, którego dziecko ma "specjalne" wymagania (np. boryka się autyzmem, albo ma wszczepiony implant słuchowy) sen z powiek spędza to, że kiedy coś złego się zdarzy, nie będzie mógł pomóc dziecku ani powiedzieć ratownikom o jego potrzebach. Mama niedosłyszącej dziewczynki wpadła więc na pomysł, który – sądząc po prawie 750 000 udostępnieniach pod jednym postem na Facebooku – idealnie zapobieże sytuacjom, których tak bardzo obawiają się rodzice.

 • Tę grę zna każdy z nas. Jest przez dzieci uwielbiana
  Gra w dwa ognie zniknie ze szkół? Kultowa zabawa okazała się "nieetyczna"

  Trzech naukowców z Kanady ogłosiło podczas dorocznego Kongresu Nauk Humanistycznych i Społecznych w Vancouver, że popularna gra w dwa ognie jest najbardziej nieetyczną spośród gier uprawianych regularnie w północnoamerykańskich (a przecież polskich również!) szkołach.

 • Michał jest roześmianym i rozgadanym chłopcem. Nie wszystkim jednak odpowiada jego ubiór
  "Nazywano go pedałem, a nawet pedofilem". 12-letni Michał przeprowadza ważny eksperyment

  Michał ma 12 lat, właśnie kończy 6. klasę. Stara się w swojej szkole promować tolerancję i różnorodność, choć sam jest białym, heteroseksualnym i cispłciowym Polakiem. Mógłby więc – jak większość jego rówieśników w tym położeniu – cieszyć się swoją ugruntowaną społecznie pozycją, wyglądać jak koledzy i jak oni się zachowywać. Tymczasem radość sprawia mu eksperymentowanie – nie tylko z ubiorem, ale przede wszystkim z reakcjami społecznymi. Wyniki owych eksperymentów nie są jednak zbyt pocieszające.

 • Sześcioraczki z głodu nie zginą. Wciąż jednak przebywają w krakowskim szpitalu
  Sześcioraczki z Tylmanowej dostały kolejny prezent. Kwota może przyprawić o zawrót głowy

  "Pierwsze polskie sześcioraczki" urodziły się w Krakowie 20 maja. Na początku dostały wyprawkę od szpitala, potem premier Morawiecki przekazał ich rodzicom kluczyki do 9-osobowego Volkswagena Transporter. Okazuje się jednak, że na tym pomoc rodzinie się nie zakończy.

 • Kiedyś ludzie nie mieli świadomości, że zwierzęta w cyrku są męczone. Dziś to dla nas oczywistość
  "Jeśli włączysz dźwięk, usłyszysz, jak płaczą". Po tym filmie już nigdy nie zabierzesz dziecka do cyrku

  Zastanawiałam się naiwnie, czy w 2019 roku ktoś jeszcze chodzi do cyrku, w którym występują zwierzęta. I czy są to ludzie nieświadomi, czy niewrażliwi? Jak można śmiać się z występów zwierzaków, jeśli wie się, że stoją za tym ich tortury? Czasy Imperium Rzymskiego przecież już parę lat temu minęły. Tymczasem, kiedy wchodzę na fora parentingowe, czytam poradę, która brzmi mniej więcej tak: "weź 4-latka do cyrku, dziecko musi to przynajmniej raz w życiu zobaczyć, a ty ujrzysz jego rozżarzone oczy i zrozumiesz, że było warto. Na uświadamianie go w kwestii 'biednych zwierząt' przyjdzie jeszcze pora".

 • W wielu szkołach lekcje są skrócone albo wręcz odwołane
  Od dziś lekcje odwołane czy skrócone? Szkoły reagują na upały

  Temperatura około 30 stopni Celsjusza problemem jest dla wielu, zwłaszcza że po zimnym maju nie przestawiliśmy się jeszcze na tryb letni. Pogoda jednak uległa znaczącej zmianie, a dyrektorzy szkół mogą – na mocy prawa – skrócić z tej okazji lekcje lub całkowicie je odwołać. Zwłaszcza że to ostatnie podrygi roku szkolnego, a większość ocen jest już wystawiona.

 • Tak wygląda SOR po akcji ratunkowej
  Pomóc kobiecie, która uderzyła się w palec czy ofierze wypadku? Apel ratownika daje do myślenia

  O służbie zdrowia się w naszym kraju ani nie milczy, ani nie mówi dobrze. Na ogół z naszych rozmów na jej temat wyłania się obraz nędzy i rozpaczy, w którym żaden pacjent nie może czuć się dobrze zaopiekowany. Zanim jednak wygłosicie kolejną tyradę, przeczytajcie post pana Rafała – ratownika medycznego, który SOR dzieli na dwie części – "cichą" i "awanturniczą".

 • Czerwony pasek nie jest wyznacznikiem wiedzy, inteligencji ani kreatywności
  "Jak będzie pierdyknięty czerwony pasek, to umrzemy z rozkoszy". Nauczyciel wytknął błędy pedagogom

  Pamiętacie z dzieciństwa ten dowcip o szczęśliwym Jasiu, który w dniu zakończenia roku szkolnego wpada jak burza do domu i wręcza ojcu świadectwo? ("Takie oceny i ty się cieszysz?" – spytał ojciec, "jeszcze tylko wpier*ol i wakacje" – odpowiedziało dziecko). Choć do przemocy domowej mało kto się już dzisiaj przyznaje, to świadectwowa presja wciąż istnieje, a czerwony pasek śni się dzieciakom po nocach i to niekoniecznie dlatego, że takie są ambitne. Szerzej napisał o tym Krystian Ostrowski, anglista, który świadectwomanią gardzi.

 • Trzaskowski uruchamia dobrowolny program, za który zapłaci miasto. Warto wziąć w nim udział
  Trzaskowski pokazuje, jak się walczy z nietolerancją. Uruchamia program, który pomoże nie tylko dzieciom

  Dziś prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, jego zastępczyni Renata Kazanowska i burmistrzyni warszawskiej dzielnicy Ochota Katarzyna Łęgiewicz spotkali się z dziennikarzami na konferencji prasowej dotyczącej podsumowania pilotażowego projektu edukacyjnego mającego przeciwdziałać przemocy i wykluczeniu w szkole.